Foto Galeri WebTV

13 Nisan 2018 Cuma  18:31
ATSO Başkanı Çetin'den Kur Değerlendirmesi
ATSO Başkanı Davut Çetin, son dönemde kurlarda yaşanan sert yükselişlere ilişkin değerlendirmede bulundu.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, özel sektörün kısa vadeli döviz borcu, cari açığın finansmanı ve muhtemel sıcak para çıkışının karşılanabilir düzeyde olduğunu belirterek, piyasada döviz kuru konusunda aşırı kaygı oluşmasına gerek olmadığını söyledi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, son dönemde kurlarda yaşanan sert yükselişlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Suriye konusunda ABD ve Rusya arasında artan gerilimin, Rusya ekonomisiyle birlikte Türkiye ekonomisini de etkilediğini belirtti. Türkiye ekonomisinin artan cari açık ve özel sektörün döviz borcu nedeniyle döviz konusunda bir zayıflığa sahip olduğunu belirten Çetin, borsa ve tahvillerden yabancı sermaye çıkışının döviz kurunu artırıcı etki yarattığını vurguladı.

Uluslararası piyasalarda özellikle Rusya, İran ve Türkiye paralarında sert hareket olmasının dikkat çekici bir durum olduğuna değinen Davyt Çetin, "Her durumda ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası'nın piyasaya müdahale araçlarını kullanabilme mesajı da dâhil olmak üzere güven yaratıcı önlemler alması, kısa dönemde cari açığı ve enflasyonu azaltma kararlılığının vurgulanması gereklidir" dedi.

 

'AŞIRI KAYGIYA GEREK YOK'

Bununla birlikte en önemli hususun yabancı sermayeye karşı ekonomiye güven olduğunu belirten Çetin, şunları kaydetti:"Merkez Bankamızın döviz rezervi 87 milyar dolar, bankalardaki döviz mevduatı 202 milyar dolar düzeyindedir. Özel sektörümüzün kısa vadeli döviz borcu, cari açığımızın finansmanı, muhtemel sıcak para çıkışları karşılanabilir düzeydedir. Bu nedenle piyasada döviz konusunda aşırı kaygı oluşmasına gerek yoktur. Türkiye ekonomisi Suriye ve Rusya'daki sorunlardan kaynaklanabilecek etkileri aşacak güçtedir.

Ancak kurlardaki kısa vadedeki oynaklığın öngörülemediği bu noktada özel sektörün de kur riskini hedge (riskten korunma) edecek enstrümanlara yönelmesinin ticari sürdürülebilirlik adına son derece önemli olduğunu düşünüyorum." DHA

 

 
 

 

 

 

Turizm Kaynaklı Canlılık Fiyatlara Yansıdı
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türki...
06.08.2018 (0)
Çandır: Enflasyonun Yönü Yukarı
Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 Temmuz ay...
06.08.2018 (0)
Hükümete Ekonomi Çağrısı
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, ekonominin hafife ...
25.07.2018 (0)
Ankutsan'ın Hedefi İlk 500
Rüstem Kesgi, İSO tarafından her yıl yayımlanan Türkiye'nin İkinci 500 Büyük San...
20.07.2018 (0)
İSO'nun İkinci 500'ünde Antalya Başarısı
Ali Bahar İSO tarafından her yıl yayınlanan Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi ...
18.07.2018 (0)