Foto Galeri WebTV

04 Mayıs 2018 Cuma  16:24
Osman Ayık: Cari Açığı Kapatacak Sektör Turizm
TÜROFED ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) işbirliğinde Alanya'da 'Geleceğimiz Turizm' adıyla panel düzenlendi.
 

QR Kodu
 

TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, ''Turizm sektöründen elde edilen her 100 dolarlık dövizin yaklaşık 96'sı ülkede kalır. Cari açığın yüzde 40'ını kapatma potansiyeline sahip bu sektör aynı zamanda 2 milyon vatandaşa istihdam alanı oluşturuyor" dedi.

TÜROFED ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) işbirliğinde Alanya'da 'Geleceğimiz Turizm' adıyla panel düzenlendi. Haydarpaşa Otel'deki panelde ekonomi, çevre ve dijitalleşme konuları konuşuldu. Panele Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Gulet Turistik ve Magic Life Kurucusu Cem Kınay ve Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. İbrahim Birkan konuşmacı olarak katıldı.

 

EKONOMİNİN KALBİ

Açılış konuşmasını ALTİD Başkanı ve TÜROFED yönetim kurulu üyesi Burhan Sili, panelin sektörün geleceğine ışık tutacağını söyledi. Turizmin Türkiye'ye çok ciddi ekonomik katkı sağladığını belirten Sili, ''Bu sektörün her anlamda daha iyi noktalarda olacağına, daha planlı ve ülke kalkınmasına büyük faydalar sağlayarak büyümeye devam edeceğine inanıyorum. Ülke ekonomisinin kalbi, yerinde ihracat yapan turizm sektörüdür" dedi.

 

'2014'TEKİ 40 MİLYON TURİST RAKAMINI YAKALARIZ'

Ülke turizmdeki en iyi yılın 2014 olduğunu hatırlatan TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise "Gelir, geceleme ve kişi sayısı olarak 2014 ülke turizmindeki en iyi yıldı. 2018 ise bizi umutlandırıyor. Bu sektör 80-100 milyar dolarlık kamu ve özel yatırımlarla oluşan bir hacme sahip. 2014'de Türkiye yaklaşık 35-36 milyar dolar turizmden gelir elde etti. Çok basit bir hesapla baktığımızda her 2 buçuk yılda bir toplam yatırımımızı geri döndürebiliyoruz. Son iki yıldır kayıplar yaşamıştık fakat gelirler yeniden 30 milyar dolar bandına dönmeye başladı. Parlak bir yıl olan 2014'deki 40 milyon turist rakamını bu yıl yeniden yakalayacağımıza inanıyorum" dedi.

Turizm sektöründeki doğrudan ve dolaylı yoldan istihdam rakamının 2 milyon civarında olduğunu ifade eden Ayık, "Gayrisafi milli hasıla içinde yarattığımız pay 6,5 iken iyi olduğumuz yıllarda bu rakam 10'lara kadar çıkabiliyor. En iddialı olduğumuz alanlardan biri olan ihracat kalemine baktığımızda ise katma değeri en yüksek olan sektörlerden biriyiz. Ülkemize kazandırdığımız her 100 dolarlık dövizin yaklaşık 96'sı ülkede kalır. Çünkü turizm sektörü emek yoğun bir sektördür. Türkiye cari açığının yüzde 40'ını kapatabilecek potansiyele sahip" diye konuştu. DHA

 

 
 

 

 

 

Fettah Tamince Turizmin Önemine Değindi
RİXOS Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, turizmin; barış ve huzurun...
19.10.2018 (0)
Havayoluyla 12 Milyon 100 Bin Ziyaretçi Geldi
Antalya'da tarihinde ilk defa ekim ayında günlük gelen turist sayısı 60 binleri ...
19.10.2018 (0)
Antalya Turizminde, Ekimde Temmuz Rakamları
BU yıl 14 milyon turistin hedeflendiği Antalya'da tarihinde ilk defa ekim ayında...
07.10.2018 (0)
Antalya'ya Gelen Rus Turist Sayısı 4 Milyonu Geçti
TURİZMDE bu yıl rekor üstüne rekor kıran Antalya'ya havayoluyla eylül sonu itiba...
02.10.2018 (0)
Antalya'da Rekor: Turist Sayısı 11 Milyonu Aştı
Turizmin başkenti Antalya, 2016 ve 2017'deki iki zor yılın ardından 2018'de tari...
01.10.2018 (0)