Foto Galeri WebTV

06 Haziran 2018 Çarşamba  18:33
ATSO Üyelerine 40 Milyonluk Nefes
ATSO Başkanı Davut Çetin, 'TOBB Nefes Kredisi 2018 Projesi'nin, düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşullarıyla KOBİ'lere can suyu olduğunu söyledi.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşullarıyla KOBİ'lere can suyu olan, 2. etap 'TOBB Nefes Kredisi 2018 Projesi'nin yoğun ilgi gördüğünü, ATSO üyelerinin kullanımına sunulmak üzere 40 milyon TL'lik yeni kaynak yaratıldığını kaydetti.

ATSO Başkanı Davut Çetin, 'TOBB Nefes Kredisi 2018 Projesi'nin, düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşullarıyla KOBİ'lere can suyu olduğunu söyledi. Yoğun ilgi nedeniyle ATSO üyelerinin kullanımına sunulmak üzere 40 milyon TL'lik yeni kaynak yaratıldığını belirten Davut Çetin, 'Nefes' kredisinde faizlerin aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendiğini vurguladı. Davut Çetin, ''Kredi vadesinin, ilk 6 ay sadece faiz ödemeli, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak. Nefes kredisinin 2'nci etabı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ise ilerleyecek" dedi.

ATSO'nun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) desteği ile kaynak oluşturarak, üyesi olan KOBİ'lere kredi kullanma imkânı sağladığına dikkati çeken Davut Çetin, ''ATSO olarak daha fazla üyemizi bu imkândan yararlandırabilmek adına TOBB ve Bakanlık ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bütçemizi de zorlayarak 40 milyon TL'lik yeni kaynak yarattık. Böylece daha çok üyemize destek olabilmeyi hedefliyoruz. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan üyelerimize de yıllardır olduğu gibi yine KGF desteği devam ediyor. KGF, kredi tutarının yüzde 85'ine hazine destekli kefalet veriyor. KGF, Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler birkaç gün içerisinde kredilerini kullanmış olacak" dedi.

 

BAŞVURU BELGESİ ATSO'DAN ALINACAK

Bunun için üyelerin ATSO'ya gelerek 'Nefes Kredisi Başvurusu' için faaliyet belgesi almaları gerektiğine değinen Davut Çetin, şunları kaydetti:"Alınan faaliyet belgesi ile 3 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine gidilerek kredi başvurusu yapılabilir. Bankalar, KOBİ'nin, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye Nefes Kredisi kullandıracak. Bankaların Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının yüzde 0,03'ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 TL'nin üzerinde masraf almayacak. Üyeler, düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak." DHA

 
 

 

 

 

''Enflasyon Oranında Zam İstiyoruz''
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşerondan kadroya geçen ve K...
21.01.2019 (0)
Serbest Bölge'nin Ticaret Hacmi 668.5 Milyon Dolar
ANTALYA Serbest Bölgesi'nin 2018 yılı toplam ticaret hacmi, 668.5 milyon dolar o...
21.01.2019 (0)
Elmalılı Firmadan Uluslararası Anlaşma
Elmalı ilçesinde meyve suyu konsantresi üretimi yapan firma, Almanya merkezli ul...
17.01.2019 (0)
Batı Akdeniz Fakirleşti
Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı İl Düzeyinde Gayri Safi Yur...
14.01.2019 (0)
Antalya GSYH'de Türkiye 6'ncısı
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Antalya'nın 90 milyar TL gayrisafi yurt i...
09.01.2019 (0)