Foto Galeri WebTV

14 Eylül 2018 Cuma  17:51
Öğrenciler EXPO'da Tarımı Öğrenecek
İmzalanan protokolle öğrencilere EXPO'da tarım konulu eğitim verilecek.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Valiliği himayesinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle öğrencilere EXPO'da tarım konulu eğitim verilecek.

Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Döşemealtı ve Aksu ilçelerinde eğitim gören, 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine 'Yeşeren Çocuklar' projesi kapsamında EXPO 2016 Antalya'ya düzenlenecek gezilerle doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırılacak. Antalya Valiliği himayesinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen projeyle, öğrenciler toprağı, tarımı ve gıdayı tanıyarak tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgilendirilecek.

 

'ANTALYA'NIN ÇOCUKLARI TOPRAĞI, TARIMI, DOĞAYI TANIYACAK'

Proje hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, "Öncelikli amacımız çocuklarımızın, tarımın ve toprağın önemini öğrenmeleri. Öğrenciler sofralarına gelen ürünlerin hangi koşullarda üretildiğini görecek. Onları teknolojinin olumsuzluklarından koruyup daha fazla doğa ile iç içe zaman geçirmelerini sağlayacağız" dedi.

 

 

'DOMATESİN AĞAÇTA YETİŞMEDİĞİNİ ÖĞRENECEKLER'

BATEM'de çocuklar için hobi seraları da kuracaklarına işaret eden Mustafa Özen, çocukların burada tohumun ilk toprakla buluşma anından sofraya gelene kadar ki hikayesini, domatesin ağaçta yetişmediğini öğreneceklerini söyledi. Mustafa Özen, projeyle öğrencilerin, Türkiye'de sadece EXPO 2016 Antalya'da bulunan Bilim ve Teknoloji Merkezindeki tarım bölümünün fide, tohum ve yaşayan duvar teknolojisini ve bitki dikim alanlarında basılı ve görsel materyaller eşliğinde bitkilerin yaşam döngüsünü göreceklerini belirtti.

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak açık havada oynama şansı yakalayan çocukların hayal güçlerinin daha kuvvetli, daha yaratıcı ve işbirliğine daha yatkın olduğunu söyleyen Mustafa Özen, "Tam da bu noktada Antalya olarak yine bir ilke imza attık. Çocuklarımız EXPO 2016 Antalya'da toprağı, tarımı, çiçeği, yeşilin tüm tonlarını eğlenerek öğrensinler ve geleceğin teminatı çocuklarımız hayata daha pozitif baksınlar diye valiliğimizin himayesinde Yeşeren Çocuklar Projesi için kolları sıvadık. Amacımız, öğrenmekten zevk alan, heyecan duyan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen, doğa ve diğer tüm zeka alanlarını aktif şekilde kullanabilen, daha sağlıklı, yaratıcı, stressiz, mutlu, çevre ve doğaya önem veren çocuklar yetiştirmek" diye konuştu. DHA

 

 
 

 

 

 

Serik'te Aşure Zamanı
Serik Belediyesi tarafından Serik Çınaraltı Meydanı'nda geleneksel aşure dağıtım...
21.09.2018 (0)
Alzheimere Dikkat Çekmek İçin'Erik Dalı'Oynadılar
200 Emekli, Alzheimere Dikkat Çekmek İçin 'Erik Dalı' Oynadı...
21.09.2018 (0)
9 Ayda Yüzde 200'ün Üzerinde Zam
Yardımcı: Tavuk Eti 9 Ayda Yüzde 200'ün Üzerinde Zamlandı...
21.09.2018 (0)
Lyrboton Kome Antik Kenti Ziyarete Açıldı
Kepez ilçesinde bulunan 2 bin 200 yıllık tarihe sahip Lyrboton Kome Antik Kenti,...
21.09.2018 (0)
Büyükşehir'den Aşure İkramı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla Muratpaşa ve Alanya ilçe...
21.09.2018 (0)