Foto Galeri WebTV

14 Eylül 2018 Cuma  17:55
Alabalıklar Zehirli Otlarla Katledildi
ERZURUM'un Aşkale ilçesinde kaynak suyunda yaşayan koruma altındaki kırmızı benekli alabalıklar, suya atılan bir tür zehirli ot nedeniyle öldü.
 

QR Kodu
 

ERZURUM'un Aşkale ilçesinde kaynak suyunda yaşayan koruma altındaki kırmızı benekli alabalıklar, suya atılan bir tür zehirli ot nedeniyle öldü. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, kırmızı benekli alabalıkların temiz ve berrak suda yaşadığını, bu ölümlerin insan müdahalesiyle yaşandığını söyledi.

Aşkale'ye bağlı Düzyurt Mahallesi'ndeki kaynak suyu bölgesinde gezen Yusuf Çoban ve arkadaşları, onlarca cansız kırmızı benekli alabalık gördü. Balık ölümlerini arkadaşlarıyla görüntüleyen Çoban, çektiği videoyu bazı kamu kurumlarına gönderdi.

Yusuf Çoban, son dönemde kaçak avcıların çoğaldığını belirterek, avcıların bilinçli bir şekilde yöredeki zehirli bir otu suya attığını iddia etti. Bölgede 'sığır otu' diye nitelendirilen bu otun salgıladığı zehrin sudaki tüm balıkların ölümüne neden olduğunu belirten Çoban, "Ottaki zehir, balıkları öldürüyor. Kaçak avcılar büyük balıkları toplayıp, küçüklerini ise almaya gerek bile duymuyor. Kimse bunun önüne geçemiyor. Bunu yapan insan olamaz" dedi.

 

İNSAN MÜDAHALESİ SÖZ KONUSU

Videoyu izleyen Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ise kırmızı benekli alabalıkların temiz ve berrak suda yaşan, koruma altında bir tür olduğunu söyledi. Suyun yerleşim bölgesi dışında yer aldığını, suda kirlik unsuru olmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Gökoğlu, "Alabalığın bu temiz suda ölmesi çok ilginç. Burada mutlaka insan müdahalesi olmuş. Ya suya elektrik verdiler ya da Anadolu'da yaygın bulunan zehirli otlarla suyu zehirleyip balıkların ölümüne neden oldular" diye konuştu.

 

KORUMA ALTINDA BİR TÜR

Kırmızı benekli alabalıkların azaldığına vurgu yapan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, şöyle dedi: "Bu tür balıklar son yıllarda çok ender görülür hale geldi. Bu nedenle koruma altına alındı. Çok dikkat etmek lazım. İlgili birimlerin ölüm olmadan müdahale etmesi gerekir. Yapanlara büyük cezalar verilmeli. Bunları görünce çok üzülüyorum. Bu derelerde kirlenme söz konusu olmaz. Yer altından beslenirler ve yağışa endeksli değildirler. Bu tür şeylerin yaşanması insan müdahalesini gösteriyor ve çok üzücü. Bir katliam var, devletin buna müdahale etmesi gerekiyor. "DHA


 
 

 

 

 

Türkiye, Serik'te Satrançla Buluşacak
Dünyanın en büyük satranç buluşması olarak nitelenen, Türkiye Küçükler, Yıldızla...
18.01.2019 (0)
Zeytinpark Çocukları Bekliyor
ANTALYA'nın en büyük yeşil alanı ve oksijen deposu Zeytinpark, çocukların doğayl...
18.01.2019 (0)
Ledle Aydınlattıkları Serada Domates
Antalya'da Ar-Ge çalışması yapılan bir firmanın bina içinde kurduğu ledle aydınl...
18.01.2019 (0)
Belediyelerin 'Kent Hakkı Karnesi' Çıkarılacak
ANTALYA Kent İzleme Platformu'nun (AKİP) düzenleyeceği forumla belediyelerin 'ke...
18.01.2019 (0)
'Müzede Selfie Günü' Etkinliğine Büyük İlgi
KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'den fazla müzede dünya ile eş zamanlı 'M...
18.01.2019 (0)