Foto Galeri WebTV

15 Eylül 2018 Cumartesi  17:41
Eğitim Bir Sen'den Karma Eğitim Açıklaması
Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, karma eğitim ile ilgili çıkan tartışmaların ideolojik eksende olduğunu konunun pedagojik eksende tartışılması gerektiğini belirtti.
 

QR Kodu
 

EĞİTİM Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, Milli Eğitim Bakanlığının bazı okullarda karma eğitimin kaldırılmasına yönelik kararının demokratik toplumlarda vatandaşa seçme hakkı sağlayan bir düzenleme olduğunu söyledi.

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, karma eğitim ile ilgili çıkan tartışmaların ideolojik eksende olduğunu konunun pedagojik eksende tartışılması gerektiğini belirtti. Karma eğitimin Türkiye'de bir rejim meselesi gibi algılandığını söyleyen Başkan Çoban, ''Siyasal iktidarların tutumuna, durumuna göre değişen bir düzenlemeden ziyade bu konuda temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bakılmalı. Velilerin kendi çocuklarını tek cinsiyetli okullara gönderip gönderememekte özgür. Bir dayatma söz konusu değil. Karma eğitime karşı olmadığımızı karma eğitimin dayatılmasına karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemenin Danıştay İdari Mahkemesi'nin aldığı 27 Haziran 2018 tarihli yürütmenin durdurulması kararına istinaden gerçekleştirildiğini hatırlatan Çoban, 'Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğindeki düzenlemeye göre 'Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılırö maddesinin yürürlükten kaldırıldığını hatırlattı. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 15'inci maddesine göre 'Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkân ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir' hükmünün yer aldığını vurgulayan Mustafa Çoban, Öte yandan ABD ve Avrupa'da karma eğitim konusunun dayatma yapılmadan tek cinsiyetli okulların yaygınlaştığını da söyledi.

Başkan Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:"Avrupa'da yapılan araştırmalarda tek cinsiyetli okullarda karma eğitim verilen okullara göre başarının daha yukarıda olduğu tespit edilmiş ve tek cinsiyetli okullar artmaya başlamıştır. ABD'de Hillary Clinton bunun öncülüğünü yapmıştır ve kendisi kız lisesi mezunudur. Almanya bütün kurumlarda karma eğitim mecburiyetini kaldırıldı. Türkiye'de ne hazindir ki 28 Şubat'ın psikolojik ortamında dönemin Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun hayata geçirdiği bir düzenleme ile bırakın resmi kurumları, özel eğitim kurumlarında da böyle bir dayatma yapılmıştır. Eğitim Bir Sen olarak her alanda demokrasiyi ve bilhassa eğitimde fırsat eşitliğini savunduk, savunmaya devam edeceğiz."  DHA

 
 

 

 

 

Tekeli 8. Kez Kitap Fuarında
Tekeli Ortaokulu geleneksel hale getirdiği kitap fuarı gezisinin bu yıl 8.'sini ...
22.10.2018 (0)
Başkan Çoban: Öğretmenlik Meslek Kanunu Çıkarılsın
Çoban, Milli Eğitim Bakanlığının 3 yıllık vizyonunu ve yapacağı tüm çalışmaları ...
19.10.2018 (0)
Bonus Hoca Atatürk Anadolu'da Seminer Verdi
İlçemiz Anadolu liselerinden Atatürk Anadolu Lisesi ile Doğu Akdeniz Üniversites...
18.10.2018 (0)
Serik'in Yeni Anadolu Lisesi: Ertuğrul Gazi
2018-2019 eğitim-öğretim yılı ile birlikte Serik'te eğitime başlayan Ertuğrul Ga...
17.10.2018 (0)
Doktor Adayları 'Beyaz Önlük' Giydi
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri düzenlen tören...
17.10.2018 (0)