Foto Galeri WebTV

11 Mart 2019 Pazartesi  10:50
Atatürk'ün Serik'e Gelişi Kutlandı
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Serik'e gelişinin 89. yıldönümü törenlerle kutlandı.
 

QR Kodu
 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Serik'e gelişinin 89. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 9 Mart 1930 tarihinde Antalya gezisi sırasında Serik'e ve Aspendos Tiyatrosu'na gelişinin yıldönümü dolayısıyla törenler düzenlendi. Günün ilk töreni Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma ile başladı. İlk olarak Kaymakam Haluk Şimşek ve belediye, tarafından anıta çelenk sunuldu. Daha sonra ise saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Buradaki törene Milletvekili Kemal Çelik, Kaymakam Haluk Şimşek, belediye başka adayları, siyasi parti temsilcileri, sivil tolum kuruluşları temsilcileri, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Çelenk sunma töreninin ardından Aspendos Tiyatrosu'na geçildi. Belkıs Mahallesi'ne gelen protokol üyeleri ve vatandaşlar buradan yürüyerek Aspendos Tiyatrosu'na geldiler. Burada saat 11.00'da düzenlenen tören saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile birlikte başladı.

Törende bir konuşma yapan Kaymakam Haluk Şimşek şunları söyledi;   ''Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk yurt gezileri kapsamında ilk kez 89 yıl önce bugün Serik'e geldi. Buraya Belkıs köyüne gelerek Aspendos'u ziyaret eden Atatürk buranın restorasyonu için yetkililere talimat verdi. Mustafa Kemal Atatürk ta o zaman buranın önemini görmüş ve gerekenin yapılması için emirlerini vermişti. Dikkatinizi çekerim Atatürk 6 Martta Antalya'ya geldi e 12 Mart'ta ayrıldı. Bu sürede Antalya'da birçok yere gitti ama tarihi yer olarak sadece buraya geldi. Çünkü Atatürk gençliğinde yurtdışında çok kalmış ve oradaki tarihi yerleri biliyor. Buraya geldiğinde de bu bölge hakkında birçok bilgiye sahip olması çevresindekileri şaşırtmıştır. Tabii Atatürk ve arkadaşları hem çok şanslı bir nesildi hem de çok şansızı bir nesildi. Çünkü o neslin hepsi hayatlarını cephelerde geçirdiler. Aziz Atatürk'ü silah arkadaşlarını ve Cumhuriyeti kuran bütün o kadrolardan hepsinde Allah razı olsun. Bütün şehitlerimize rahmetli olmuş gazilerimize Allah'tan rahmet hayattaki gazilerimize sağlıklar diliyorum.''

Günün anlam ve önemine dair yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin okudukları şiir ve kompozisyonlar ile devam eden törende, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müzik Öğretmeni Nur Sibel Genç'in yönetiminde öğrenciler Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdiler. Daha sonra Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencilerinden ve öğretmenlerinden oluşan halk oyunları ekibi gösterilerini sundular.

Program Atatürk'ün Serik'e gelişiyle ilgili okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini; Kaymakam Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Ece verdiler.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Serik'e gelişinin 89. yıldönümü sebebi ile düzenlenen kutlama programına, Kaymakam Haluk Şimşek, daire müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldılar.

 

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün Serik'e gelişinin 89. yıldönümü kutlamaları nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler:

Resim dalı birincisi, Yükseliş Koleji'nden Cemre Dökmez, Şiir dalı birincisi Cumhuriyet Ortaokulu'ndan Sıla Güreşçi, Kompozisyon dalı birincisi İMKB MTAL'den Fatma Ateş.

Resim dalı ikincisi, Tekeli İlkokulu'ndan Azra Demir, Şiir dalı ikincisi 15 Temmuz Şehitler Ortaokulu'ndan Enes Türker, Kompozisyon dalı ikincisi Atatürk Anadolu Lisesi'nden Fatma Sude Elmas.

Resim dalı üçüncüsü, Şehit Oğuz Kağan Usta İlkokulu'ndan Fatmagül Çoban, Şiir dalı üçüncüsü Boğazkent Nurten Turan Kilit Ortaokulu'ndan Özlem Acar, Kompozisyon dalı üçüncüsü Serik MTAL'den Ece Nur Yener.

Haber: Osman Türkçe

 

 
 

 

 

 

'En Yakın Sürede Ortaya Çıkaracağız'
Kaymakam Haluk Şimşek caretta caretta yuvalarının yok olmasına sebep olanlar ile...
17.06.2019 (0)
İkinci Kattan Düşen Rus Turist Öldü
Serik ilçesinde tatil yapan Rus Polina Shiliaeva (22) kaldığı otelin ikinci katı...
17.06.2019 (0)
Son Anda Sınava Yetişen Kardeşler, Fenalık Geçirdi
Serik ilçesinden sınav için Muratpaşa ilçesindeki 75. Yıl Anadolu Lisesi'ne gele...
17.06.2019 (0)
Tohumda 20 Milyon Dolar Dış Ticaret Fazlası
''Toplam tohumluk ihracatı 260 milyon dolar, ithalat ise 240 milyon dolar. İlk ...
17.06.2019 (0)
2018'de Balık Tüketimi Arttı
TÜRKİYE'de balık tüketimi 2017 yılında kişi başına ortalama 5,49 kilo olarak ger...
17.06.2019 (0)