Foto Galeri WebTV

12 Mart 2019 Salı  17:53
İstiklal Marşı'nın Kabulü Kutlandı
Serik'te İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
 

QR Kodu
 

Serik'te İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü programı Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. 15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu'nun hazırladığı törene, Kaymakam Haluk Şimşek, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, Emniyet Müdür Ö. Zafer Karaaslan, MHP İlçe Başkanı Ahmet Ali Coşkun, Belediye Başkan Yardımcısı Bünyamin Okudan, Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Sedat Karagöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, şehit ve gazi yakınları, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yönetiminde 15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu tarafından hazırlanan12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü programı Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını 15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu Müdürü Süleyman Tıraş yaparak şunları söyledi; ''Bugün, İstiklal Marşı'nın 'Milli Marş' olarak kabul edilişinin 98. yıldönümünü kutlamanın haklı gurur ve mutluluğu içindeyiz. Ülkemiz büyük savaşlarla geçen yıllar sonunda, ona yakışacak milli bir marşın yazılabilmesi için Millet Meclisi tarafından bir yarışma düzenlemiş ve ödül olarak da 500 Lira vaat edilmiştir. 23 Nisan 1920'de açılmış olan Büyük Millet Meclisimize Burdur Milletvekili olarak seçilmiş olan Mehmet Akif Ersoy yapılacak yarışmaya 500 Liralık ödül konulduğu için katılmamıştır. Fakat yarışmaya katılan şiirlerin hiçbiri milli marşımız seçilmeye layık bulunmayınca Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey yakın arkadaşı Mehmet Akif'e gelerek bu marşı kendisinin yazmasını rica etmiştir.  Konulan ödülü almamak koşulu ile Akif İstiklal Marşımızı yazmış, Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste 4 defa ayakta alkışlanarak dinlenen marş 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17.45'te ''Millî Marş'' olarak kabul edildi. Ankara gibi soğuk bir memlekette kış ayını paltosuz geçirmiş, yağmurlu, karlı günlerde arkadaşı Baytar Şefik'in muşambasını giyerek idare etmiş olan Akif, ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer (bugünkü Kızılay) bünyesindeki Darülmesai Vakfına bağışlamıştır.

Son günlerini İstanbul Beyoğlu'ndaki evinde geçiren Akif'i görmeye gelen arkadaşlarına İstiklal Marşı için, 'O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben dahi yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Benim millete karşı en büyük hediyem budur.' Demiştir. Olaylara körü körüne bağlanmaz, fikrinden dönmeyi kendine ve millete hakaret sayardı. Yaşamı boyunca ne dininden, ne de davasından asla vazgeçmemişti. Vefatından üç gün önce verdiği bir mülakatında: ''Evet'' diyor, ''Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın, demiştim. Bu mısra umutla imanla yazılır. İmanım olmasaydı yazabilir miydim? Zaten ben başka türlü düşünüp başka türlü yazanlardan değilim. İçimde ne varsa, bütün duygularım yazılarımdadır.'' Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un ömrünün son 6 ayını geçirdiği ve 27 Aralık Pazar günü saat 19.45'te vefat ettiği Beyoğlu, İstiklal Caddesi'ndeki Mısır Apartmanı'nda bulunan daireyi, milli şairin mirasına sahip çıkmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılı Aralık ayında kamulaştırmış ve yürütülen yenileme çalışmalarının ardından "Mehmet Akif Ersoy Müze Evi" olarak ziyaretçilerine kapılarını açacaktır.''

Açılış konuşmasından sonra ise İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan bir sunum gösterildi.. Akabinde ise 15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu öğrencilerinin vatandaşlarla Mehmet Akif Ersoy ile ilgili yaptıkları röportajlar izlendi. Öğrencilerin hazırladıkları İstiklal Marşı gösterisi sonrasında Mehmet Akif'ten Dizeler sunumu sergilendi. İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren yazılar ve şiirler okundu. Programın sonunda ise dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde dereceye giren ve ödül alan öğrenciler şöyle sıralandı:

İlçe birincisi olan öğrenciler; resim dalında Gedik İlkokulu'ndan Ecrin Menekşe Kahya, Şiir dalında M. Akif Ersoy Ortaokulu'ndan Sıla Çağlar, kompozisyon dalında Serik Anadolu Lisesi'nden Fatma Nur Şahin.

İlçe ikincisi olan öğrenciler; resim dalında Boğazkent İlkokulu'ndan Nehir Çullu, Şiir dalında Y. Kocayatak Ortaokulu'ndan Remzi Demir, kompozisyon dalında Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi'nden Ebru Ergün.

İlçe üçüncüsü olan öğrenciler; resim dalında Cumalı İlkokulu'ndan Elif Bölükbaşı, Şiir dalında Karadayı Ortaokulu'ndan Mahmut Kemal Duran, kompozisyon dalında İbni Sina MTAL'den Aybüke Çatalkaya.

Derece giren öğrencilerden birinci olanlara ödüllerini Kaymakam Haluk Şimşek verdi. İkinci olan öğrencilere ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar verirken; üçüncü olan öğrenciler ise ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Bünyamin Okudan'dan aldılar.

Haber: Osman Türkçe

 

 
 

 

 

 

'En Yakın Sürede Ortaya Çıkaracağız'
Kaymakam Haluk Şimşek caretta caretta yuvalarının yok olmasına sebep olanlar ile...
17.06.2019 (0)
İkinci Kattan Düşen Rus Turist Öldü
Serik ilçesinde tatil yapan Rus Polina Shiliaeva (22) kaldığı otelin ikinci katı...
17.06.2019 (0)
Son Anda Sınava Yetişen Kardeşler, Fenalık Geçirdi
Serik ilçesinden sınav için Muratpaşa ilçesindeki 75. Yıl Anadolu Lisesi'ne gele...
17.06.2019 (0)
Tohumda 20 Milyon Dolar Dış Ticaret Fazlası
''Toplam tohumluk ihracatı 260 milyon dolar, ithalat ise 240 milyon dolar. İlk ...
17.06.2019 (0)
2018'de Balık Tüketimi Arttı
TÜRKİYE'de balık tüketimi 2017 yılında kişi başına ortalama 5,49 kilo olarak ger...
17.06.2019 (0)