Foto Galeri WebTV

13 Mart 2019 Çarşamba  19:23
Alerjik Astım Hastaları Eve Gelince Duş Almalı
Dr. Ali Ekinci, alerjik astımın ilkbahardan sonbahara ve sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde rastlanan göğüs hastalıkları arasında ilk sırada bulunduğunu bildirdi.
 

QR Kodu
 

OFM Antalya Hastanesi'nden verilen bilgiye göre, Dr. Ali Ekinci, alerjik astımın ilkbahardan sonbahara ve sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde rastlanan göğüs hastalıkları arasında ilk sırada bulunduğunu bildirdi. Alerjik astımın daha çok polenlerden kaynaklandığını belirten Ekinci, "Özellikle ağaçların çiçek açmasıyla ortalığa yayılan polenler, mevcut astımı artırarak ataklara neden oluyor" şeklinde konuştu. Alerjik astım belirtilerinin öksürük, nefes darlığı, hırıltılı soluk alma, bazı hastaların söylediği gibi kedi miyavlaması şeklinde solunum ve nefes alırken yaşanan göğüs ağrısı olduğunu vurgulayan  Ekinci, bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

 

POLENLERİ ÖNLEMEK İÇİN DUŞ YAPIN

 

Alerjik astım hastalarının polenlerden uzak durması gerektiğini vurgulayan Dr. Ali Ekinci, şunları söyledi:"Polenlerin aktif olarak uçuştuğu dönemlerde, özellikle sabahın geç saatlerinde ve akşam üzeri çok dışarı çıkmamaları gerekiyor. Polenle temas dışarıda olduğu için eve gelindiğinde en azından ev ortamını polenlerden arındırmak adına bahar döneminde mutlaka saçlarını yıkamalarını ya da duş almalarını, dışarıda giyilen giysilerin hemen değiştirilmesini öneriyoruz. Böylece hasta dışarıdan taşınan polenlerden ev ortamında kurtulmuş oluyor'' Ali Ekinci, hastanın bireysel önlemler arasında beslenmeye de dikkat çekerek, şubat sonu, nisan ortalarına kadar polenlerin yoğun olduğu bu dönemde vücut direncinin artması açısından sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemli olduğunu söyledi. Dr. Ekinci, alerjik astım hastalarının ilaçlarını düzenli kullanması gerektiğini sözlerine ekledi.

 
 

 

 

 

Öğretmenlerden 'Kan Ve Kök Hücre Bağışı Kampanyası
Alanya ilçesinde bir grup öğretmen tarafından ''kan ve kök hücre bağışı kampanya...
20.03.2019 (0)
Öykü Arin İçin Buruk Ama Umutlu Doğum Günü
Antalya'da sağlığına kavuşması için ilik nakli olması gereken lösemi hastası Öyk...
20.03.2019 (0)
Yumurta Dondurma Yöntemiyle Anne Olma Şansı
Doç. Dr. Murat Özekinci, yumurta yani 'oosit dondurma' işleminin, üreme çağında ...
18.03.2019 (0)
Stresle Baş Edebilmede Arkadaş Desteği Çok Önemli
UZMAN Klinik Psikolog Berna İspir, strese maruz kalan kişiye 'arkadaş' desteğini...
18.03.2019 (0)
Çocuklar Ameliyata Akülü Arabayla Gidiyor
ELMALI Devlet Hastanesi'nde çocuklar korkularını yenmeleri için ameliyathaneye ...
18.03.2019 (0)