Foto Galeri WebTV

13 Mart 2019 Çarşamba  19:23
Alerjik Astım Hastaları Eve Gelince Duş Almalı
Dr. Ali Ekinci, alerjik astımın ilkbahardan sonbahara ve sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde rastlanan göğüs hastalıkları arasında ilk sırada bulunduğunu bildirdi.
 

QR Kodu
 

OFM Antalya Hastanesi'nden verilen bilgiye göre, Dr. Ali Ekinci, alerjik astımın ilkbahardan sonbahara ve sonbahardan kışa geçiş dönemlerinde rastlanan göğüs hastalıkları arasında ilk sırada bulunduğunu bildirdi. Alerjik astımın daha çok polenlerden kaynaklandığını belirten Ekinci, "Özellikle ağaçların çiçek açmasıyla ortalığa yayılan polenler, mevcut astımı artırarak ataklara neden oluyor" şeklinde konuştu. Alerjik astım belirtilerinin öksürük, nefes darlığı, hırıltılı soluk alma, bazı hastaların söylediği gibi kedi miyavlaması şeklinde solunum ve nefes alırken yaşanan göğüs ağrısı olduğunu vurgulayan  Ekinci, bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

 

POLENLERİ ÖNLEMEK İÇİN DUŞ YAPIN

 

Alerjik astım hastalarının polenlerden uzak durması gerektiğini vurgulayan Dr. Ali Ekinci, şunları söyledi:"Polenlerin aktif olarak uçuştuğu dönemlerde, özellikle sabahın geç saatlerinde ve akşam üzeri çok dışarı çıkmamaları gerekiyor. Polenle temas dışarıda olduğu için eve gelindiğinde en azından ev ortamını polenlerden arındırmak adına bahar döneminde mutlaka saçlarını yıkamalarını ya da duş almalarını, dışarıda giyilen giysilerin hemen değiştirilmesini öneriyoruz. Böylece hasta dışarıdan taşınan polenlerden ev ortamında kurtulmuş oluyor'' Ali Ekinci, hastanın bireysel önlemler arasında beslenmeye de dikkat çekerek, şubat sonu, nisan ortalarına kadar polenlerin yoğun olduğu bu dönemde vücut direncinin artması açısından sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemli olduğunu söyledi. Dr. Ekinci, alerjik astım hastalarının ilaçlarını düzenli kullanması gerektiğini sözlerine ekledi.

 
 

 

 

 

AÜ'de 6 Ayda 135 Nakil
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yılın 5.5 aylık dili...
17.06.2019 (0)
'Babalar Günü' Hediyesi Böbreği Oldu
ANTALYA'da 6 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören Fethi Koyun (53), a...
17.06.2019 (0)
Öğle Saatlerinde Mecbur Kalmadıkça Dışarı ÇıkmayıN
Ünal Hülür, yaz sıcaklarının başladığını belirterek, güneş ışınlarının en dik ge...
14.06.2019 (0)
Öykü'nün Annesinden 'Mutlu Son' İmza KampanyasI
Anne Eylem Şen Yazıcı, 100 binin üzerindeki kök hücre bağışının incelenmesi için...
14.06.2019 (0)
Antalya'ya 12 Yeni Ambulans
SAĞLIK Bakanlığı'nca Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'ne tahsis edilen 12 ambulans, t...
14.06.2019 (0)