Foto Galeri WebTV

17 Haziran 2019 Pazartesi  18:44
'En Yakın Sürede Ortaya Çıkaracağız'
Kaymakam Haluk Şimşek caretta caretta yuvalarının yok olmasına sebep olanlar ile ilgili olarak; ''Konuyu araştırıp, en yakın sürede ortaya çıkaracağız.'' dedi
 

QR Kodu
 

Kaymakam Haluk Şimşek caretta caretta yuvalarının yok olmasına sebep olanlar ile ilgili olarak; ''Konuyu araştırıp, en yakın sürede ortaya çıkaracağız.'' dedi

Nesli tehlike altındaki caretta caretta türü kaplumbağaların Akdeniz'deki en büyük yuvalama alanı olan Serik sahillerinin Boğazkent kısmında, yaklaşık 1000 metrelik sahilin iş makineleri ve traktörlerle tarla gibi sürülerek düzleştirilmesi sonucu 50 yuvanın yok olduğu alanda inceleme yapıldı. Belediye Başkanı Enver Aputkan, sahilde belediyenin kesinlikle bir çalışması olmadığını söylerken, Kaymakam Haluk Şimşek de konuyu araştırıp, sorumlularını ortaya çıkaracaklarını aktardı.

Serik'e sahillerinde bulunan Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama alanlarının bulunduğu yaklaşık 1000 metrelik kısmının tarla gibi sürülerek, yumurta bırakılmış işaretli 50 yuva yok edilmesi ile ilgili olarak, Serik Kaymakamı Haluk Şimşek ve Serik Belediye Başkanı AK Enver Aputkan incelemelerde bulundular. İnceleme sonucunda, sahilde iş makineleriyle çalışma yapıldığı belirlendi.

 

'Bizim Burada Böyle Bir Çalışmamız Yok'

Belediye Başkanı Enver Aputkan konu ile ilgili olarak şunları söyledi; "Bizim burada böyle bir çalışmamız yok. Serik Belediyesi, Ekolojik Araştırma Derneği ve BETUYAB ile Kadriye, Belek ve Boğazkent sahillerinde uzun yıllardan bu yana Caretta Caretta türü kaplumbağa için çalışma yapılmaktadır. Belediyemizin çok hassas olduğu bir konuda ismimizin geçmesinden büyük üzüntü duyuyorum. Caretta Caretta yavrulama alanı olarak Akdeniz'in en önemli bölgesi Serik bölgesidir. Belediye olarak dernek, üniversite ve gönüllüler ile birlikte deniz kaplumbağalarını korumak ve devamlılıklarını sürdürebilmeleri için yapılan her türlü proje ve etkinliğe katılıyor ve destek veriyoruz. Geçtiğimiz yıllarda belediyemiz öncülüğünde Caretta Carettaları koruma ve yaşam alanlarını iyileştirmeye yönelik çeşitli çalışmalarımız oldu ve bundan sonrada olacaktır. Serik Belediye meclisi olarak örnek bir karara imza atarak göçmen kuşlarının göç etme dönemleri ve Caretta Carettaların kuluçkadan çıkıp denize ulaşma dönemlerinde tesislerin ve vatandaşların havai fişek patlatmamaları konusunda uyarılmasına karar verildi. Amacımız sahillerin doğru ve etkin kullanımı, ışık, gürültü kirliliği ve bunların deniz kaplumbağaları üzerindeki etkilerini azaltmak, aynı zamanda halkımızı bilinçlendirmek. Böyle bir hassasiyete sahipken basında çıkan haberler bizleri gerçekten çok üzdü. Serik Belediyesi bu tarz asılsız haberlerle yıpratılamaz. Kaymakamımız, emniyet müdürümüz ve ilgili kurum, kuruluşlar ile birlikte gerekli araştırmaları yapıyoruz. Belediyemiz ekipleri tarafından o bölgede herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Sahil temizliğimizi makine yardımı ile değil personellerimiz tarafından yapılıyor''

Kaymakam Haluk Şimşek de olayı duyduktan sonra belediye başkanı ile diğer yetkilileri arayıp, bilgi aldığını belirterek, "Şu ana kadar bir sonuç çıkmadı. İlçemiz sahilleri, Caretta Carettalar'ın önemli bir yuvalama alanıdır. Bu bölgede bu tür olaylarla ilgili bir sorun yoktu. Burada çalışma yapılırken, vatandaşlar haber verselerdi müdahale ederdik. Konuyu araştırıp, en yakın sürede ortaya çıkaracağız. Bizim tek isteğimiz, bu tür çalışmalar yapıldığında duyarlı vatandaşlarımızın bizleri aramalarıdır. Bozulan Caretta Caretta yuvalarından kurtarabildiğimiz kadarını kurtarmaya çalışacağız" diye konuştu.

Bozulan yuvaların bulunduğu alandaki incelemeye İlçe Emniyet Müdürü Zafer Karaaslan, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu ile Boğazkent Muhtarı Mehmet Çimen de katıldı.

NE olmuştu?

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada caretta carettaların Akdeniz'deki yuvalama alanlarından olan Boğazkent'te yaklaşık 1000 metrelik sahilin, iş makineleri ve traktörler ile tarla gibi sürülerek, düzleştirildiğini ifade etmiş ve kum kumsalda caretta carettalara ait 50 yuvanın, sürme ve düzenleme işlemi sonrası kaybolduğunu iddia etmişti.

Geçen yıllarda da benzer sorun yaşadıklarını, Serik Belediyesi dahil ilgili kurum ve kuruluşları uyardıklarını anlatan Dr. Canpolat, "Ama bu yıl geldik, değişen hiçbir şey yok. Niçin yapılır; onu anlamış değilim. Burası tarla değil. Niye düzeltirsiniz? 'Kumsal pis, temizlemek istiyoruz' demekse bunun zamanı var. Bir genelge var, kaplumbağaların yaşam alanlarının korunması genelgesi. Genelgede, 'Bu alanlarda kumsal temizleme çalışmaları kaplumbağaların yuvalama sezonundan önce yapılmalıdır' diyor. Yani 15 Mayıs'tan önce yapılabilir, şu anda 15 Haziran'dayız. Kaplumbağalar buraya yuva yapıyor. Burası bir kaplumbağa yuvalama alanı, burada karpuz yetiştirilmiyor. Yuvalama sezonu başlamış hayvanlar gelip, buraya yuva yapıyor. Bu alanda toplamda 50'ye yakın yuvamız, işaretlediğimiz yerler bu düzlemeyle kayboldu. Yavrular çıkacak mı, çıkmayacak mı; bilmiyoruz. Yapılan tahribatın boyutunun ne olduğunu, 35- 40 gün sonra göreceğiz.'' şeklinde konuşmuştu.

Haber: Osman Türkçe

 

 
 

 

 

 

''Terör Operasyonu Başarıya Ulaşacaktır.''
Ak Parti ilçe Başkanı Ali Karabay, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalard...
17.10.2019 (0)
Meme Kanseri Semineri Verildi
Serik Belediyesi ve Aspendos Anadolu Hastanesi işbirliğiyle 'Meme Kanseri Bilgil...
17.10.2019 (0)
Tural'dan Savran'a Ziyaret
Diğer kooperatif başkanları ve yönetimi ile birlikte Bayar Savran'ı ziyaret eden...
17.10.2019 (0)
Öğrenciler Kahvaltıda Buluştu
Tekeli İlkokulu 4-G sınıfı ailesi geçtiğimiz hafta sonunda Belkıs Yıldız Köy Kah...
17.10.2019 (0)
Bakan Soylu: Kimsenin Hamalı Değiliz
Sahil Güvenlik Komutanlığı Karadeniz Ülkeleri Sınır Sahil Güvenlik Teşkilatları ...
17.10.2019 (0)