.
   
Foto Galeri WebTV

17 Temmuz 2019 Çarşamba  17:36
Antalya'nın Muhteşem Su Altı Dünyası
YILIN her mevsimi dalış yapılabilen ve su altı canlı zenginliğiyle dikkat çeken Antalya sahilleri yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.
 

QR Kodu
 

YILIN her mevsimi dalış yapılabilen ve su altı canlı zenginliğiyle dikkat çeken Antalya sahilleri yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Bölgede her gün yaklaşık 1000 kişi dalış yaparken, dalan kişiler deniz kaplumbağası, aslan balığı, uzun dikenli deniz kestanesi, endemik Akdeniz balık türleriyle karşılaşıyor. Ayrıca adını Yunan mitolojisindeki 'Deniz Tanrısı' Poseidon'dan alan Posidonia Çayırları'nı (deniz çayırları) da görmek mümkün.

Antalya 640 kilometrelik sahili ve yüzlerce plajıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlarken, ziyaretçilerine 222 dalış noktasıyla da Akdeniz'in sualtı dünyasının kapılarını açıyor. Bölgede eğitim ve tanıtım dalışları olmak üzere her gün yaklaşık bin dalış yapılıyor. Antalya dalış turizmi konusunda Avrupa'nın en popüler noktalarından biri olma yolunda ilerlerken, Doğu Akdeniz ekosistemi içinde yer alması nedeniyle berrak temiz suyu, doğal resif alanları, biyolojik çeşitliliğinin fazla oluşu ve son yıllarda Kızıldeniz'den gelen deniz canlıları türleriyle dalış turizmine renk katıyor. Antalya, su altı fotoğrafçılarının da yoğun ilgisini çekiyor.

 

YILIN 12 AYI DALIŞ

Antalya Sualtı Derneği Üyesi Buğra Kayalı (39), 1 yıldır su altı zenginliklerini görüntülediğini belirtirken, Antalya'nın biyo çeşitliliği ve batıklarıyla çok zengin olduğunu söyledi. Çektiği fotoğraflar ve videolarla yaklaşık 222 dalış noktasıyla su altının gizemli dünyasını tanıttığını kaydeden Kayalı, ''Bölgede dalış eğitimleri veren ve dalış yaptıran gruplar var. Sezonda bütün bölgede tanıtım dalışlarıyla birlikte eğitim dalışları da dâhil günlük bin dalış yapılıyor diyebiliriz" dedi. Antalya'nın su sıcaklığı nedeniyle dört mevsim dalışa uygun olduğunu da vurgulayan Kayalı, ''Yılın 12 ayı dalış yapılabiliyor ama sonbahar, ilkbahar ve yaz aylarında dalış aktiviteleri artıyor" diye konuştu.

Su altının bilinmeyen bir dünya olması nedeniyle ilgisini çektiğini sözlerine ekleyen Kayalı, ''Su altından birçok insan haberdar değil. O dünyayı tanıtmak ve bazı noktalarda bilinçlendirmek adına fotoğraf çekiyorum" dedi. Su altı fotoğraf ve videolarını sosyal medya hesabından paylaştığını söyleyen Kayalı, ''2017 yılında kurulan ve halen 100 üyesi bulunan derneğimizin amacı da su altını tanıtmak. Çoğu kişinin haberdar olmadığı bu dünyadan onlara bir şeyler sunabilmeyi amaçlıyoruz" dedi.

 

AKDENİZ'İN AMAZON ORMANLARI

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ise Antalya bölgesinde dalış yapanların her an deniz kaplumbağası, aslan balığı, uzun dikenli deniz kestanesi, Akdeniz'in Amazon ormanları olarak nitelendirilen ve adını 'Deniz Tanrısı' Poseidon'dan alan Posidonia Çayırları, orfoz, lagos ve endemik olan Akdeniz'in diğer balıklarıyla karşılaştığını belirtti. Antalya bölgesinde su altındaki batıkların da dalış turizmine renk kattığını belirten Prof. Dr. Gökoğlu, Antalya yat limanı açıklarındaki Fransız savaş gemisi, Kemer ilçesi açıklarındaki Paris Batığı, Manavgat ilçesi yakınlarındaki Hadley's Harem adlı uçak batığının hikâyeleriyle de dikkat çektiğini söyledi. DHA

BUĞRA KAYALI

 

 
 

 

 

 

Jandarmadan Yedisu’ya Ziyaret
Serik ve Aksu Jandarma Komutanları Özel Yedisu Koleji Serik Kampüsü’nü ziyaret e...
9.12.2019 (0)
MYO Öğrencilerinden Çocuklara Ziyaret
AKDENİZ Üniversitesi Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu (MYO) Halkla...
9.12.2019 (0)
Büyükşehir'den Her Sabah Çorba İkramı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Atatürk ve Kepez devlet hastaneleri, Akdeniz Sana...
9.12.2019 (0)
Büyükşehir'in Ulaşım Denetimleri Sürüyor
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanl...
9.12.2019 (0)
Büyükşehir Meclisi Son Kez Toplandı
ANTALYA Büyükşehir Belediye Meclisi, 2019 yılında son kez toplandı. Toplantıda 3...
9.12.2019 (0)
Altınova'ya Okul Müjdesi
KEPEZ Belediyesi'nin İmar Planı revizyonunda eğitim alanı olarak ayırdığı Altıno...
9.12.2019 (0)
Otomobiliyle Kitap Dağıtan Öğretmen Kitap Yazdı
OTOMOBİLİNİ kitaplığa çevirip ücretsiz kitap dağıtan sınıf öğretmeni Tuncay Güna...
9.12.2019 (0)
Felç Oldu; Resim Sergisi Açtı, Şiir Kitabı Yazdı
Finike ilçesinde omurilik felci olduktan sonra resim yaparak hayata tutunan Kadi...
9.12.2019 (0)
Deve Güreşleri Yapıldı
Kumluca ilçesinde ''4. Geleneksel Karacaören Karabük Deve Güreşleri Festivali'' ...
9.12.2019 (0)
AESOB Oda Genel Sekreterleri Toplantısı
ANTALYA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) 2019 Yılı Oda Genel Sekrete...
9.12.2019 (0)