Foto Galeri WebTV

27 Kasım 2019 Çarşamba  18:16
Dünyanın En Büyük Örtüaltı Fuarı Başladı
DÜNYANIN en büyük seracılık fuarı olan Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı (Growtech), Antalya'da 19'uncu kez kapılarını açtı.
 

QR Kodu
 

DÜNYANIN en büyük seracılık fuarı olan Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı (Growtech), Antalya'da 19'uncu kez kapılarını açtı.

Antalya Expo Center'da 27-30 Kasım tarihleri arasında 4 gün sürecek olan fuar, yaklaşık 50 bin metrekare kapalı alanda düzenleniyor. Fuar; sera ve sulama teknolojileri, tohumculuk, bitki besleme ve koruma, tarım makineleri ve hayvancılık olmak üzere toplam 5 kategoride 32 ülkeden 850'yi aşkın katılımcı markaya ev sahipliği yapıyor.

Growtech Fuar Direktörü Engin Er, fuarı bu yıl 130'dan fazla ülkeden 90 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesini beklediklerini söyledi. Engin Er, bireysel katılımların yanı sıra Hollanda, İspanya, Çin, Güney Kore, Mısır ve Afrika'dan milli katılımla ülke bazında temsil olduğunu söyledi. Fuarda, Ticaret Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği organizasyonuyla Alım Heyeti Programı'nda ikili iş görüşmeleri yapıldığını da anlatan Er, Yunanistan, Moldova, Sudan, Tunus ve Ürdün'den üst düzey temsilcilerin Growtech katılımcılarıyla önemli işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Growtech'in Türk tarımının global markası ve dünyanın en büyük seracılık tarım sektörü fuarı olduğunu belirten Er, ''Türk seracılığının geleceği için üreticilere profesyonel bir bakış açısıyla yeni fırsatlar sunacak Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan TK Sera A.Ş.'nin ilk defa Growtech'te tanıtılması bizi gururlandırdı. TK Sera A.Ş.'nin sektör ve ülke ekonomimize çok şey katacağına inanıyoruz. Growtech olarak, bu yıl pek çok sektörü geride bırakarak büyümeye ve gelişmeye devam eden Türk tarımına ve sektörümüze yeni pazarlar sunmaya ve destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

 

YERLİ TOHUMDA İLK KADIN

Tarım sektörüne yönelik en yeni teknolojiler, tohum çeşitleri, üretim metotları ve örnek ürünlerin sergilendiği fuara katılan sertifikalı tohum üreticisi Petektar Tohumculuk Genel Müdürü Büşra Yapıcı, Ar-Ge çalışmalarına 2000'li yıllarda başladığını ve 9 yıl sürdüğünü belirtti. Yapıcı, "2009 yılı sonunda ilk çeşidimiz olan silo hıyarı çıkardık. O dönem silo hıyarda hiç yerli tohum yoktu. Tescile gittiğimde bakanlıktaki arkadaşlar alkışladı ve 'İlk defa bir bayan geldi, bayan girişimcisin ve yüzde 100 yerli tohum üretiyorsun. Yurt dışı bağlantın, ortaklığın yok, tek başına yapıyorsun bu işi' dediler. Ben o zaman tek olduğumu anladım. Zamanla taleplere göre domates, hıyar çeşitlerinde yurt dışı pazar taleplerini de karşılamak amacıyla ıslah metotlarımız değişti. Şu anda 5-6 türde çalışmalar yapıyoruz. İhracatımız son üç yılda çok hızlandı. 4 yıl önce denemesini verdiğimiz çeşitler şu anda meyve vermeye başladı. En fazla Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıyoruz, Avrupa ülkelerine de gönderiyoruz" diye konuştu. DHA

 

 

 
 

 

 

 

Kısıtlama Sonrası İlk Cuma Namazı Kılındı
Serik’te koronavirüs önlemleri kapsamında, uzun bir aradan sonra ilk cuma namazı...
29.05.2020 (0)
Serik'te Buğday Hasadı Başladı
Serik’te buğday hasadı biçerdöverlerin tarlaya girmesi ile başladı....
29.05.2020 (0)
İlk Belge Sueno Hotels Belek'e
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, otellerde koronavirüs tedbirleri kapsamında açık...
29.05.2020 (0)
Serik’te Cuma Namazı Başlıyor
Serik’te bugün Cuma namazı kılınacak. 13 ilçe merkezinde 89 ise merkez dışında o...
28.05.2020 (0)
Demir, Müdürlerle Toplantı Yaptı
CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Serik’te...
28.05.2020 (0)
Karantinadaki Vatandaşlara Erzak
Serik ilçesinde karantina bölgesinde yaşayan vatandaşlara, belediye tarafından s...
28.05.2020 (0)
Çocuklar Polisle Bayramlaştı
Serik ilçesinde bir grup çocuk, görev başındaki polis memurlarına şeker ve kolon...
28.05.2020 (0)
Kanal Korkuteli Açıldı
Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek’in seçim vaatleri arasında yer alan Kanal ...
28.05.2020 (0)
Kavga Ettiler: 4 Yaralı, 6 Gözaltı
Serik ilçesinde ticari anlaşmazlık yüzünden 11 kişinin karıştığı kavgada 1'i ağı...
28.05.2020 (0)
Kaymakamdan Şehit Ailelerine Ziyaret
SERİK Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu ve beraberindeki protokol şehit ailelerini evler...
28.05.2020 (0)