Foto Galeri WebTV

5 Aralık 2019 Perşembe  18:06
Kepez'den Antalya'ya Köy Pazarı
KEPEZ Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için 'Antalya Köy Pazarı' kuracak.
 

QR Kodu
 

 KEPEZ Belediyesi, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadınlar için 'Antalya Köy Pazarı' kuracak.

Kadın çiftçilerin ürettiği doğal ürünlerin ekonomiye kazandırılması ve kadın kooperatiflerinin kurulması amacıyla Kepez Belediyesi ile Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Kepez Belediyesi, protokol kapsamında Kepez ormanları içerisindeki ParkFuntastic'de, her pazar günü doğal ürünler pazarı kuracak. Pazarda, kentin kırsal kesimlerinde tarımsal ve hayvansal üretime destek veren kadın girişimciler, ürettikleri doğal tarımsal ve hayvansal ürünleri satabilecek.

Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bu işbirliği protokolüyle insan odaklı ve kadınlara yönelik projelerine bir yenisini daha eklediklerini söyledi. Başkan Tütüncü, "İnsan odaklı belediyecilik uygulamalarına özel bir önem veriyoruz. Çünkü belediyenin insanların kalplerine dokunan, onların hayatlarının her noktasına kolaylaştıran bir yanı var" dedi.

 

DOĞAL ÜRÜNLER PAZARI ANTALYA'DA İLK OLACAK

Protokolün odağında tarım, kadın çiftçiler, yerli üretim ve halka sağlıklı ürünler sunmak olduğunu kaydeden Tütüncü, "Bu protokol kapsamında kadın çiftçilerimizin, ürettikleri doğal, kimyasal ilaçlardan uzak ürünlerini pazara sunabilmesi için doğal ürünler pazarı kuracağız. Doğal ürünler pazarımız, Antalya'da şu bakımdan da bir ilk olacak: Doğal ürünlere özgü bir pazar Antalya'da bulunmuyor. Çeşitli semt ve halk pazarlarının içerisinde doğal ürünleri satan stantların bulunduğunu görüyoruz. Bu ilçemizde de mevcut. Ama sadece tüketicinin, kadın çiftçilerimizin ürettiği doğal ürünlerini bulabileceği, bu ürünler dışında hiçbir şey göremeyeceği tek pazar yeri, kuracağımız doğal ürünler pazarı olacak" diye konuştu.

 

AÇILIŞI 21 ARALIK'TA

Doğal ürünler pazarının açılışını, 21 Aralık'ta yapmayı planladıklarını aktaran Hakan Tütüncü, "Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yaptığımız bu işbirliğimiz çerçevesinde kadın çiftçilerimiz, çok farklı bir imkâna kavuşmuş olacak. Ama bunun yanında halkımız da organik, sağlıklı ve doğal ürünleri satın alabilme imkânına sahip olacak" dedi.

Başkan Hakan Tütüncü, pazarı, Fatih Mahallesi'nin yanındaki orman içerisindeki Fantastik Park'ın köy pazarı alanında her pazar kurulacağını aktardı. Kepez ormanlarının, Antalya için önemli olduğuna işaret eden Tütüncü, "Şehrin hemen başında güzel bir ormanlık alan var. İnsanlar, şehirlerin hemen bitişiğinde böylesi yeşil alanları birçok şehirde göremez oldular. Bu orman varlığını korumayı başarabilmiş bir Antalya var. Bu ormanın içerisindeki ParkFuntastic'de, tramvay ve diğer toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım çok kolay. Doğal ürünler pazarı ile Antalyalıların, hafta sonları Kepez ormanlarına gitmeleri için yeni bir sebep daha oluşturduk" diye konuştu.

 

KADIN İSTİHDAMI İÇİN TARIMI ÖNEMSİYORUZ

Başkan Tütüncü, konuşmasının devamında şunları söyledi:"İnsanı doğayla, sağlıklı ürünlerle buluşturması, kadınların ekonomiye katkısı, tarım sektörüne farklı bir kapının aralanması konuları değerlendirildiğinde son derece önemli bir işbirliğine imza attığımızı ifade etmeliyim. Tarım ve Orman il Müdürlüğümüzle örnek bir çalışmaya imza attık. Kadınların istihdamı konusunda tarımı çok önemsediğimiz ifade etmek isterim. Bu konuda müdürlüğümüzle özel çalışmalar yapacağız. Devletin bütün kurumları insan için var. Önemli olan devlet kurumlarının el ele verip, koordinasyon içerisinde farklı organizasyonlara imza atabilmeleridir."

 

İŞBİRLİĞİ TARIM SEKTÖRÜNÜ GÜÇLENDİRECEK

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen de "Tarım, içerisinde çok güçlü paydaşları barındıran bir sektör. Kadın çiftçilerimizin tarımda büyük emekleri var. Dolayısıyla bu tür çalışmaları, tarım sektörünün sürdürülebilir olması anlamında önemsiyoruz. Antalya'nın tarımda bir marka şehri olması, bu şehirdeki bütün paydaşların üzerine büyük sorumluluklar yüklüyor. Dolayısıyla yapılan bu protokol, bu şehirdeki diğer paydaşlarımıza da bir örnek oluşturacaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Hakan Tütüncü ve Antalya Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, kadın çiftçilerin ürettiği doğal ürünlerin ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan protokolü imzaladı. DHA

 
 

 

 

 

Tekeli’de Başarının Gururu
Geçtiğimiz günlerde açıklanan LGS sonuçlarına göre Tekeli Ortaokulu ve Tekeli İm...
13.08.2020 (0)
Yılmaz: “Ders Alındı mı?”
İnşaat Mühendisleri Odası Serik Temsilciliği Başkanı İnşaat Mühendisi Ali Yılmaz...
13.08.2020 (0)
İnşaat Mühendisleri Yönetimi Belli Oldu
İnşaat Mühendisleri Odası Serik Temsilciliği 17. Dönem Temsilcilik kurulu belirl...
13.08.2020 (0)
Caretta Yuvalarında 'Pandemi' Rekoru
Deniz kaplumbağalarının en büyük yuvalama alanı olan, Türkiye'nin turizm kenti A...
13.08.2020 (0)
Normalleşmeden Payını Almasını İstiyoruz
TÜRKİYE Kahveciler, Kıraathaneciler, Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı ve Anta...
13.08.2020 (0)
Kepez'den 'Okula Hazırlık Tarama Testi'
KEPEZ Belediyesi, anasınıfını bitirip ilkokula başlayacak çocuklara okula hazır ...
13.08.2020 (0)
Büyükşehir'in Engelsiz Plajları Rahat ve Güvenli
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin engelli bireyleri denizle buluşturan Konyaaltı...
13.08.2020 (0)
Ensar'ın Hayali Gerçek Oldu
ANTALYA'da 9 yıl önce şeker hastalığından iki bacağını kaybeden Ensar Yıldız (31...
13.08.2020 (0)
Konyaaltı'na Burdur'dan Kardeş Geldi
KONYAALTI Belediyesi, sınırlarında Türkiye'nin Maldivleri olarak adından bahsedi...
13.08.2020 (0)
Patara'ya Temmuzda Ziyaretçi Akını
Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'ne, temmuz ayında rekor ziyaretçi geldi. Anti...
13.08.2020 (0)