Foto Galeri WebTV

27 Ocak 2020 Pazartesi  10:53
Depreme Hazır mıyız?
Depremlere ve Afetlere Hazırlıklı mıyız?
 

QR Kodu
 

Artık dünyanın yada Türkiye’nin her hangi bir yerinde bir afet bir salgın olduğu zaman bu bir anda her yeri ilgilendirebiliyor, etkileyebiliyor. Sadece deprem anında değil, deprem öncesi ve sonrası için de okullarda toplu yerlerde, kamuda eğitimler verilmeli, toplumsam bilinç buna göre oluşturulmalıdır.

24 Ocak Cuma günü akşam saat 20.55’de Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 6.8 şiddetindeki deprem Elazığ ile birlikte çevre illerde de can kayıplarına, yaralanmalar ve tahribata yol açtı. Uzmanlarca bir deprem ülkesi olduğu belirtilen ülkemizde geçmiş yüzyıllarda ve geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de gelecekte de depremler olmakta ve olacak. Deprem gerçeğini kabul ederek bu gerçekle birlikte güvenli bir şekilde yaşamının gereklerini yerine getirmemiz gerekiyor.

Artık sadece ‘Depremle yaşamaya alışmak’ sözleri içi dolmadan bir anlam ifade etmiyor. Cumartesi günü akşam saatleri itibariyle Elazığ merkezli deprem sonucunda 22 vatandaşımız hayatını kaybetmişti ver 1100’ü aşkın yaralımız vardı.

Serik 2. derece deprem bölgesinde. Antalya’nın bir kısmı 1. derece bir kısmı da 2. ve 3. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Zaman zaman şiddeti düşük olsa da ilçemizde de yaşadığımız depremlerin nasıl bir tedirginlik ve korku oluşturduğunu hep birlikte görüyoruz. Tabii artık günümüzde her şehirde yaşayan insanların başka şehirlerde ya da ilçelerde yakınları akrabaları tanıdıkları var. Yani ülkemizin neresinde olursa solsun yaşanan acılar bazen en yakınlarımıza kadar gelebiliyor. Artık dünyanın yada Türkiye’nin her hangi bir yerinde bir afet bir salgın olduğu zaman bu bir anda her yeri ilgilendirebiliyor, etkileyebiliyor.

İşte bütün bu sebeplerden dolayı depremi bir ülke sorunu olarak topyekûn algılayarak hep birlikte hazırlıklı olmalıyız. Serik ilk olarak kendi içerisinde kamu yönetimi, STK ve özel kurumları ile kanun ve kurallar çerçevesinde depreme ve diğer afetlere her an hazırlıklı olmalı. Bunun dışında her hangi bir yerde olabilecek afetlere de talep geldiği an en hızlı şekilde yardımcı olabilecek organizasyona sahip olmalı. Türkiye genelinde bütünsel bir anlamda yapılacak organizasyon içerisinde ilçemiz de yer alabilmeli.

Sadece deprem anında değil, deprem öncesi ve sonrası için de okullarda toplu yerlerde, kamuda eğitimler verilmeli, toplumsam bilinç buna göre oluşturulmalıdır. Dünya’da depremle birlikte yaşamayı öğrenmiş deprem vb. doğal afetlere karşı nasıl önlem alabileceklerini hayat geçermiş olan ülkelerin tecrübelerinden de yararlanarak bilimsel ve teknolojik altyapısı sağlam toplumsal bir programı hayat geçirmeliyiz.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

Gıda Üretim Üssü Serik
Koronavirüs olayı sonucu gıda maddelerine yönelik büyük talep patlaması gıda üre...
17.03.2020 (1)
Hep Birlikte…
Hep birlikte, birlik ve beraberlik içinde bilinçli bir şekilde ülke olarak bu so...
16.03.2020 (0)
Hem ‘Hal’i Hem ‘OSB’yi İstiyoruz
Serik’e kurulması planlananSerik Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalar d...
7.02.2020 (0)
OSB Serik’in Geleceği İçin Önemli
2019’da gündeme getirdiğimiz ve oldukça güzel bir çalışma ile yola koyulan Serik...
29.01.2020 (0)
Depreme Hazır mıyız?
Depremlere ve Afetlere Hazırlıklı mıyız? ...
27.01.2020 (0)
Beton Zeminden Bölge Finallerine…
2019-2020 Okul Sporları Voleybol Antalya İl Birinciliğinde son 3 yıldır Serik’e ...
13.01.2020 (0)
Altın Harflerle Tarihe Geçtiler…
Serik Özel Akdeniz Yükseliş Anadolu Lisesi Genç Kız Voleybol Takımı, üst üste 5....
9.01.2020 (0)
Enver Aputkan Başardı!!!
Önemli olan Serik’in menfaatlerine hep birlikte sahip çıkmak ‘Suyu bulandırmak i...
31.12.2019 (0)
Muhittin Böcek’e Teşekkürler
Bugün gazetemizin manşetinde okuduğunuz üzere; Antalya Büyükşehir Belediyesi, Se...
17.12.2019 (0)
Siyasetin Sıcaklığı Karları Eritecek mi?
2019’u geride bırakmaya çeyrek ay kala ısınmaya başlayan Serik siyaseti Toroslar...
16.12.2019 (0)