Foto Galeri WebTV

7 Şubat 2020 Cuma  10:44
Hem ‘Hal’i Hem ‘OSB’yi İstiyoruz
Serik’e kurulması planlananSerik Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
 

QR Kodu
 

Serik’te gündemde olan Serik OSB ile birlikte daha önce Antalya Büyükşehir belediyesi tarafından Serik Y. Kocayatak’a kurulması planlanan Büyük Hal projesinin ilçeye gelmesi Serik’i bir Dünya markası yapabilir.

Serik’e kurulması planlananSerik Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Son olarak konu ile halk toplantısı düzenlenmiş, detaylı bilgiler verilmiş ve katılımcıların soruları cevaplandırılmıştı. Toplantıda Serik OSB için yapılan yer çalışmaları sonucunda 3 alternatif yerin uygun olduğu belirtilmişti.

İşte biz de önce halk toplantısında gündem gelen başlıca sorular ve ifade edilen düşünceleri sizlere aktarıp sonrasında da köşe yazımızın başlığı ve giriş cümlemiz ile ilgili düşüncemizi paylaşacağız.

Önemli Sorular

Toplantıda katılımcılardan iş insanı Yaşar Kökçe hem sorular sordu hem de TBMM gündeminde olan yeni Hal Yasasının bazı maddeleri ile ilgili uyarılarda bulundu. Kökçe’nin; “Hal yasasının bu şekilde çıkarası bu girişim boşa gider” uyarasına, Belediye Başkanı Enver Aputkan; “Yanlışa hep beraber karşı çıkarız.” dedi

Yine Serik’te üretim yapan bir baharat firmasının sahibi iş insanı İrfan Terlik uluslararası şirketlerin yatırım için bölgede arayışta oldukların belirterek OSB’nin ne zaman açılacağını ve uluslararası niteliği olup olmayacağı sorusuna karşılık Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik OSB’nin uluslararası niteliği olduğunu belirterek; yer tespiti kesinleşmesi, tüzel kişilik oluşumu sonrasında tahmini olarak 2 yıl içereside tamamlanabileceği imkanı olduğunu ifade etti.

Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı iş insanı Mete Erdem ise daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yeni hal projesi için Serik Yukarıkocayatak mahallesinde tahsis edilen yerin hal için değerlendirilmesi gerektiğini eğer buraya OSB yapılırsa Serik’in her 2 yatırımı birden kazanma şansını elinde kaçıracağını ve yeni hal projesinin çok önemli olduğunu söyledi. Erdem konu ile ilgili olarak Büyükşehir ile görüşülüp görüşülmediğini sordu.

Soru üzerine ise Serik OSB ile ilgili olarak hem Valilikle hem de Antalya Büyükşehir Belediyesi ile görüşüldüğü ifade edildi.

İşte biz de özellikle Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı iş insanı Mete Erdem tarafından gündeme getirilen ve ‘Hal projesi yerine OSB yapılırsa 2 yatırımdan birisini kaybedebiliriz’ şeklinde özetlenebilecek gündemi önemli buluyoruz.

Konu ile ilgili olarak 31 Ocak Cuma günü yapılan Serik OSB halk toplantısı sonrasında ve daha sonrasında hafta boyunca yaptığımız çeşitli görüşme ve sohbetler sonucunda Serik’in her iki yatırımı da almasının öneminin ilgili vatandaşlar tarafından anlaşıldığını gördük ve mutlu olduk.

Çünkü hem büyük hal projesinin hem de Serik OSB’nin ilçeye gelmesi Serik’i gerçek anlamda bir Dünya markası yapabilir. Bunun için Serik kamuoyu hep birlikte hareket ederek bakanlığa gönderilecek olan Serik OSB projesine destek çıkmalı ve Antalya Büyükşehir ile de görüşerek hal projesinin Serik’e gelmesini sağlamalıdır.

Edindiğimiz bilgilere göre Antalya halinin toplam ürün miktarının yüzde 60-70’i Serikli üreticiler tarafından karşılanıyor. Hali’n Serik’e gelmesi Serikli üreticilerin para, mal, zaman vb. gibi kazançlarını bir düşünelim. Yine Serik ekonomisine esnaflarına, çiftçisine, Serik’te mal ve hizmet üreten herkese büyük katkısı olacaktır. Yeni Halin Serik’te kurulmasının her açıdan Serik’e artı değer katacağını düşünüyoruz.

Serik’i uluslararası alana taşıyacak olan bir diğer değer olarak Serik OSB’nin de örnek olarak alternatif yerlerden birisi olan Gebiz bölgesine kurulması da sorunu çözecektir. Böylece her iki uluslararası çapta yatırımda Serik’e gelmiş olacak ve Serik bir Dünya markası olma yolunda hızla ilerleyecektir.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

Gıda Üretim Üssü Serik
Koronavirüs olayı sonucu gıda maddelerine yönelik büyük talep patlaması gıda üre...
17.03.2020 (1)
Hep Birlikte…
Hep birlikte, birlik ve beraberlik içinde bilinçli bir şekilde ülke olarak bu so...
16.03.2020 (0)
Hem ‘Hal’i Hem ‘OSB’yi İstiyoruz
Serik’e kurulması planlananSerik Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalar d...
7.02.2020 (0)
OSB Serik’in Geleceği İçin Önemli
2019’da gündeme getirdiğimiz ve oldukça güzel bir çalışma ile yola koyulan Serik...
29.01.2020 (0)
Depreme Hazır mıyız?
Depremlere ve Afetlere Hazırlıklı mıyız? ...
27.01.2020 (0)
Beton Zeminden Bölge Finallerine…
2019-2020 Okul Sporları Voleybol Antalya İl Birinciliğinde son 3 yıldır Serik’e ...
13.01.2020 (0)
Altın Harflerle Tarihe Geçtiler…
Serik Özel Akdeniz Yükseliş Anadolu Lisesi Genç Kız Voleybol Takımı, üst üste 5....
9.01.2020 (0)
Enver Aputkan Başardı!!!
Önemli olan Serik’in menfaatlerine hep birlikte sahip çıkmak ‘Suyu bulandırmak i...
31.12.2019 (0)
Muhittin Böcek’e Teşekkürler
Bugün gazetemizin manşetinde okuduğunuz üzere; Antalya Büyükşehir Belediyesi, Se...
17.12.2019 (0)
Siyasetin Sıcaklığı Karları Eritecek mi?
2019’u geride bırakmaya çeyrek ay kala ısınmaya başlayan Serik siyaseti Toroslar...
16.12.2019 (0)