Foto Galeri WebTV

13 Şubat 2020 Perşembe  18:13
Yenilebilir Çiçekler 14 Şubat'ın Favori Hediyesi
Bir taraftan yemeklere, salatalara, tatlılara lezzet katarken, bir taraftan da göze hitap eden yenilebilir çiçekler, 14 Şubat Sevgililer Günü için en çok tercih edilen hediyeler arasına girdi.
 

QR Kodu
 

Serik’te yetiştirilen, bir taraftan yemeklere, salatalara, tatlılara lezzet katarken, bir taraftan da göze hitap eden yenilebilir çiçekler, 14 Şubat Sevgililer Günü için en çok tercih edilen hediyeler arasına girdi.

Serik ilçesinde yaklaşık 6 dönümlük serada üretilen latin, beyaz-mor viola, erik, menekşe, elektrik, deniz yıldızı ve fasulye gibi farklı türleri bulunan 14 çeşit yenilebilir çiçek, 5 yıldızlı otellerin ve lüks restoranların şefleri tarafından sıkça tercih ediliyor. Farklı aromalara sahip çiçekler, hem göze hem de damağa hitap ediyor.

Yenilebilir çiçek üreticisi Erüst Tarım'ın pazarlama direktörü Burak Akbulut, üretime talep doğrultusunda başladıklarını, bugün ülkenin her yerine ve yurt dışına satış yaptıklarını söyledi.

Sevgililer Günü için de yenilebilir çiçeklerin favori hediyeler arasında yer aldığını belirten Akbulut, "Sevgililer Günü dolayısıyla yüklü miktarda sipariş aldık, talebe yetişmekte zorlandık. İnsanlar sevgililerine farklı tarzlarda hediye vermek istiyorlar, bu da karşı tarafın çok hoşuna gidiyor." dedi.

14 Şubat'ın Çiçeği "Erik"

Kırmızı renkte ve kalp şeklinde oluşundan dolayı bu dönemde en fazla erik çiçeğinin ilgi gördüğünü anlatan Akbulut, çiçeğin ağızda mayhoş bir tat oluşturduğunu dile getirdi. Akbulut, insanların 12 ay boyunca erik aromasını tatmak için erik çiçeği yiyebileceklerini ifade etti.

Görsel olarak tek taş pırlantayı andıran kristal çiçeğinin de üzerinde su birikintisi gibi bir görüntüsü olduğunu belirten Akbulut, bu çiçeğin ışıkta parladığını, tatlılarda şık bir görüntü sergilediğini söyledi.

Yemeklere, salatalara ve tatlılara lezzet katan çiçeklerin ağızlarda farklı tatlar bıraktığını ifade eden Akbulut, deniz yaprağının, genellikle yemeklerin üzerine, salatalara konulduğunu, doğal tuz aroması sağladığını bildirdi.

Akbulut, beyaz-mor viola ile menekşe çiçeklerinin pasta ve tatlı süslemelerinde görsel olarak kullanıldığını, ıtır otunun da tatlıya eklendiğinde ağızda gül tadı oluşturduğunu belirterek şöyle devam etti:"Roka ile tere tadı veren latin çiçeği ise balıkların yanında ve salataların içinde kullanılmakta. İnsanlar farklı şeyleri yemeyi seviyor, balığın yanında latin çiçeğini yediğiniz zaman aklınızda balık değil, çiçek kalıyor. İnsanlara güzel duygular tattırmış oluyoruz. Çiğ bir bakliyat tadındaki fasulye çiçeği ise et yemeklerinin üzerine konulmakta. Dikkat çeken başka bir çiçeğimiz de elektrik. Bu çiçek de yenildiği zaman dilinizde patlayan şeker şeklinde küçük iğnelenme yapmakta. Genellikle tatlının içine rende yapılarak konulmakta."

Rusya Ve Arap Ülkelerine İhracat

Yenilebilir çiçeklerin büyük bölümünün iç piyasada satıldığını dile getiren Akbulut, "Her sene satışlarımız artıyor. İç piyasada tüm süpermarketlere veriyoruz. Rusya ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Geçen yıl 20 bin paket yurt dışına, 100 bin paket iç piyasaya satış yaptık, bu yılki hedefimiz toplam 150 bin pakete ulaşmak." dedi.

Akbulut, farklı tatlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını, talep doğrultusunda çeşitliliği artıracaklarını da sözlerine ekledi. AA

BURAK AKBULUT

 
 

 

 

 

Bakanlıktan Vatandaşa Serik Sahilleri Cevabı
Serikli bir vatandaşın sahillerle ilgili resmi başvurusuna cevaben; plan ve proj...
14.08.2020 (0)
Yazıcı: Vatandaşa Amirlik Yapanı Affetmem
ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, kamu kurum amirlerini, vatandaşlara amirlik yapılma...
14.08.2020 (0)
Yeni Hayatına Yeni Ailesiyle Başladı
Darp edilen,ateşli silahlarla ağır bir şekilde yaralanmış halde bulunan sokak kö...
14.08.2020 (0)
Polisten 847 Berbere Denetim
ANTALYA'da polis, Covid-19 tedbirleri kapsamında berber, kuaför ve güzellik salo...
14.08.2020 (0)
Pandemide 1064 Şirket Açıldı, 312 Şirket Kapandı
ATSO Sicil Müdürlüğü verilerine göre 1 Nisan – 22 Temmuz tarihleri arasında pand...
14.08.2020 (0)
Hayvansever Kadın Şikayetçi Oldu
Antalya'da beslediği sokak kedilerinin kulübelerine zarar verildiğini iddia eden...
14.08.2020 (0)
Manavgat’a 625 Milyon TL'lik Yatırım Sözü
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat'a Büyükşehir Beledi...
14.08.2020 (0)
İş Bulamayan Mühendislere İş Fırsatı
ÜNİVERSİTEDEN yeni mezun olan ve her iş başvurusunda önüne çıkan 'deneyim' şartı...
14.08.2020 (0)
5 Aydır Evde Bakılan Kulaklı Baykuş,Doğaya Salındı
ANTALYA'da 5 ay önce ormanlık alanda yavruyken yuvadan düşmüş halde bulunan kula...
14.08.2020 (0)
Başkan Esen, Tedbir Amaçlı Evde İzole
Konyaaltı Belediye Başkanı Esen, tedbir amaçlı evde kendilerini izole etme kara...
14.08.2020 (0)