Foto Galeri WebTV

25 Şubat 2020 Salı  18:18
Manavgat'ta Ejder Meyvesi Yetiştirilmeye Başlandı
Manavgat ilçesinde ejder meyvesi üretimi başladı. Kaymakam Mustafa Yiğit, ejder meyvesini örtü altında yetiştiren üreticiyi ziyaret etti.
 

QR Kodu
 

Manavgat ilçesinde ejder meyvesi üretimi başladı. Kaymakam Mustafa Yiğit, ejder meyvesini örtü altında yetiştiren üreticiyi ziyaret etti.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Bereket Mahallesi'nde Bünyamin Güler'e ait ejder meyvesi (pitaya) serasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kaymakam Yiğit'e Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş da eşlik etti. Ejder meyvesi ve yetiştirilmesiyle ilgili Kaymakam Yiğit ve Başkan Boztaş'a bilgiler veren sera sahibi Bünyamin Güler, 5 dönüm kapalı alanda meyveyi yetiştirdiğini belirterek, üreticilere tropikal meyvelerle yüksek kazanç elde etme konusunda rol model olmak amacıyla bu işe girdiğini söyledi. Meyvenin haziran ayında çiçek açtığını kaydeden Güler, temmuzdan aralık ayına kadar meyve alınabildiğini aktardı. Güler, ejder meyvesi ağacının hızlı büyüdüğünü ve kaktüsgillerden olduğunu vurguladı. Ejder meyvesinin faydaları ve kullanıldığı alanlardan da bahseden Güler, "Ejder meyvesi yüksek C vitamini, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içerir, yüksek tansiyonu önler, B1, B2, B3 ve demir açısından zengindir, diyabet 2 hastalarının yiyeceği bir meyvedir. Yüksek antioksidan içerir, dondurma, salata, yemek, tatlı yapımında ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır" dedi.

Üretici Bünyamin Güler'i girişimden dolayı tebrik eden Kaymakam Yiğit, ejder meyvesinin örtü altında çok uyum sağladığını, iyi verim verdiğini belirterek, birkaç yıl sonra Manavgat'ın muzda olduğunu gibi ejder meyvesinde de iyi sonuçlar alınacağını söyledi. Manavgat Kaymakamı Yiğit, tarımın ekonomik açıdan turizme alternatif olabilmesi için farklı alanlara yatırım yapılması gerektiğini de aktarırken, Manavgat'ın turizmde olduğu gibi tarımda da önemli bir şehir olduğunu vurguladı. Kaymakam Yiğit, "Pitaya, Türkiye'de ejder meyvesi olarak biliniyor. Üreticilerimiz muzdan sonra şimdi de ejder meyvesine ilgi gösteriyor. Ekonomik açından da geleceği olan meyve olarak görülüyor. Her türlü sağlık açısından öneriliyor, faydası olduğu tavsiye ediliyor. Gittikçe de yaygınlaşır diye düşünüyorum. Hem ilçemize hem de bölgemize ciddi ekonomik katkılar sağlayacaktır. Üreticilerimizi böyle bir yatırımlarından dolayı tebrik ediyorum" diye konuştu. DHA

 
 

 

 

 

Serik, Göreve Hazır
22 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi Hizmete Girdi...
2.04.2020 (0)
Yıldırım: “Sonuna Kadar Destek Olacağız
Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ diyerek başlattığı Milli Da...
2.04.2020 (0)
Erdoğan: “Tam Destek Veriyoruz”
Erdal Erdoğan; “Memur-Sen Ailesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ‘Mil...
2.04.2020 (0)
“Gün, Birlik Ve Beraberlik Günüdür”
Coşkun; “Birleşirsek çok oluruz ayrılırsak yok oluruz sözünü unutmayalım. Birlik...
2.04.2020 (0)
Demir: ‘Çilek Üreticileri Perişan’
CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, çilek üreticilerinin ürünlerinin ellerinde...
2.04.2020 (0)
Demirkan: “Hepimize Huzur Verecek”
Avukat Rasim Demirkan; “Eğer bu önerimizi hayata geçirebilir ve neticelendirebil...
2.04.2020 (0)
Antalya'da Üretim Sorunsuz Devam Ediyor
Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli koordinesinde Dışişleri Bakan...
2.04.2020 (0)
Taksiciler Şehirler Arası Seyahat Başlattı
Başka bir ile seyahat valilik iznine bağlanınca ve bu nedenle otobüs seferleri d...
2.04.2020 (0)
TURMEPA'dan Evde 'Online' Eğitim
TURMEPA Deniz Temiz Derneği, koronavirüs salgını eğitimleri uzaktan ve sosyal me...
2.04.2020 (0)
Koronavirüs Günlerinde Lens Takmayın
GÖZ Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: ''Bu dönemde lens kullanmay...
2.04.2020 (0)