Foto Galeri WebTV

25 Şubat 2020 Salı  18:18
Sağlık Çalışanları 15 Mart'ta Ankara'da
TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, sağlık çalışanlarıyla birlikte 15 Mart'ta Ankara'da sağlıkta şiddete tepki göstereceklerini ve taleplerini anlatacaklarını açıkladı.
 

QR Kodu
 

TÜRK Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, sağlık çalışanlarıyla birlikte 15 Mart'ta Ankara'da sağlıkta şiddete tepki göstereceklerini ve taleplerini anlatacaklarını açıkladı.

Antalya Tabip Odası'nda 'Şiddet Varsa Hizmet Yok' konunu basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin, SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, SES Şube Eş Başkanı Nazmiye Şahin, Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu, Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı İbrahim Çelik ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Sağlık sektörü temsilcilerinin ortak konusu ise son dönemde artan sağlıkta yaşanan şiddet olayları oldu.

SAĞLIKTA ŞİDDET ARTTI

Basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Sinan Adıyaman, sağlık çalışanlarının en büyük sorununun sağlıkta şiddet olduğunu söyledi. 2016 yılında günlük ortalama 31, 2018 yılında ise 41 sağlık çalışanının fiziksel ve sözel şiddete uğradığını açıklayan Prof. Dr. Adıyaman, “2019 yılının 7 ayında yapılan çalışmada bu sayı 51'e çıkmış durumda. Son 3 yılda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet yüzde 65 arttı. Türkiye'de şiddet genel olarak yükselme eğiliminde. Bunu diğer sağlık örgütleriyle beraber Sağlık Bakanlığı'yla inceleyip tedbirler almak istiyoruz" dedi.

5 talepleri olduğunu aktaran Prof. Dr. Adıyaman, "Türk Tabipleri Birliği tarafından hazırlanan sağlıkta şiddeti önleme yasa tasarısı bir an önce kanunlaştırılsın. Acil servislerde sadece acil hastalara bakılsın. Çünkü acillerde çok yoğunluk oluyor bu yüzden şiddetin en fazla olduğu yer aciller. Hastaya ayrılan muayene süresinin 20 dakikaya çıkarılması gerekiyor. Çünkü hekimler 5 dakikada hastaya bakmak zorunda kalıyor. Kanunlarda kabul edilen fakat uygulamaya geçilmeyen, sağlıkta şiddet bir iş kazası olarak nitelendirilsin ve uygulamaya geçirilsin. Son olarak birinci basamak hizmeti dediğimiz aile hekimleri, aile toplum merkezleri, pratisyen hekim muayeneleri kuvvetlendirilsin ve sevk zinciri tekrar geri getirilsin. Sağlık Bakanlığı'ndan randevu talep ettik kısa sürede görüşüp taleplerimizi iletmek istiyoruz" diye konuştu.

Taleplerini iletmek, sağlıkta şiddetin önüne geçmek için 15 Mart'ta Ankara'da bir miting yapacaklarını açıklayan Prof. Dr. Sinan Adıyaman, tüm sağlık çalışanlarını 'Büyük Beyaz Miting'e davet etti. DHA

 
 

 

 

 

Serik, Göreve Hazır
22 Yataklı Yoğun Bakım Ünitesi Hizmete Girdi...
2.04.2020 (0)
Yıldırım: “Sonuna Kadar Destek Olacağız
Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ diyerek başlattığı Milli Da...
2.04.2020 (0)
Erdoğan: “Tam Destek Veriyoruz”
Erdal Erdoğan; “Memur-Sen Ailesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ‘Mil...
2.04.2020 (0)
“Gün, Birlik Ve Beraberlik Günüdür”
Coşkun; “Birleşirsek çok oluruz ayrılırsak yok oluruz sözünü unutmayalım. Birlik...
2.04.2020 (0)
Demir: ‘Çilek Üreticileri Perişan’
CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir, çilek üreticilerinin ürünlerinin ellerinde...
2.04.2020 (0)
Demirkan: “Hepimize Huzur Verecek”
Avukat Rasim Demirkan; “Eğer bu önerimizi hayata geçirebilir ve neticelendirebil...
2.04.2020 (0)
Antalya'da Üretim Sorunsuz Devam Ediyor
Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli koordinesinde Dışişleri Bakan...
2.04.2020 (0)
Taksiciler Şehirler Arası Seyahat Başlattı
Başka bir ile seyahat valilik iznine bağlanınca ve bu nedenle otobüs seferleri d...
2.04.2020 (0)
TURMEPA'dan Evde 'Online' Eğitim
TURMEPA Deniz Temiz Derneği, koronavirüs salgını eğitimleri uzaktan ve sosyal me...
2.04.2020 (0)
Koronavirüs Günlerinde Lens Takmayın
GÖZ Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban: ''Bu dönemde lens kullanmay...
2.04.2020 (0)