Foto Galeri WebTV

25 Şubat 2020 Salı  18:23
Yapı Malzemesi Laboratuvarı Faaliyete Geçti
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin projelerinde kullandığı malzemelerin uluslararası standartlara uygunluğunu ölçmek amacıyla kurduğu Yapı Malzemesi Laboratuvarı faaliyete geçti.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin projelerinde kullandığı malzemelerin uluslararası standartlara uygunluğunu ölçmek amacıyla kurduğu Yapı Malzemesi Laboratuvarı faaliyete geçti. 1045 metrekare alan üzerine yaklaşık 4 milyon 500 bin TL'ye mal edilen laboratuvar ile alt ve üst yapı çalışmalarında standartlar yükseltilirken, olası kamu zararlarının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, alt yapı ve üst yapı yatırımlarında kullandığı malzemelerin kalitesini uluslararası standartlara uygunluğunu bilimsel olarak ölçerek yatırımlarını kaliteli ürünlerle gerçekleştirecek. Büyükşehir Belediyesi bu amaçla deney kapasitesiyle bölgedeki en kapsamlı laboratuvarı kurdu. Planlı, kurallı ve kimlikli bir Antalya için her türlü hassasiyeti gösterdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “ASAT tarafından kurulan ve işletmesi Büyükşehir Belediyemiz iştiraklerinden ALDAŞ tarafından yürütülen laboratuvar sayesinde kaliteli ve uzun ömürlü malzemeler kullanacağız. Bu sayede alt ve üst yapı çalışmalarımızda standartlar yükselirken, kalitesiz malzemeden kaynaklı olası kamu zararının da önüne geçeceğiz. Antalya her şeyin en iyisine layık" dedi.

BÖLGENİN EN KAPSAMLI LABORATUVARI

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kepez ilçesi Gülveren Mahallesi'nde kurulan ASAT Ek Hizmet ve Laboratuvar Tesisleri Türk Standartları Enstitüsü'nden izin ve akreditasyon çalışmalarını tamamlayarak faaliyete geçti. İşletmesi Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ALDAŞ tarafından yürütülen laboratuvar beton, zemin, agrega ve termoplastik malzemeler olmak üzere 4 ana bölümden oluşuyor. 4 milyon 500 bin TL'ye mal olan tesis 845 metrekare kapalı, 200 metrekare yarı açık olmak üzere toplamda 1045 metrekarelik deney alanına sahip. Laboratuvar deney kapasitesiyle bölgenin en büyük ve en kapsamlı laboratuvarı olma özelliği taşıyor.

HER MALZEMENİN TESTİ YAPILIYOR

Yapı Malzemesi Laboratuvarında, Ankara DSİ Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığında, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünde, DSİ 13. ve 22. Bölge Müdürlüklerinde gerekli teorik ve uygulamalı eğitim süreçlerini tamamlayan ASAT'ın uzman personeli görev yapıyor. Tesiste, alt yapı (içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu vb.) ve üst yapı (hafif raylı sistem, arıtma tesisleri, köprülü kavşaklar vb) yatırımlarda kullanılan beton, çelik, parke, bordür, rögar kapağı, hdpe boru, koruge boru ve beton boru gibi malzemelerin uluslararası standartların kabul kriterlerine göre deneyleri gerçekleştiriliyor.

YOĞUNLUK VE BASINÇ DENEYLERİ

Yapı Malzemeleri Laboratuvarında, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan alt yapı ve üst yapı yatırımlarının yapılacağı alanların zemin deneyleri, elek analizi, modifiye ve standart proctor, kıvam limitleri ve arazi sıkıştırma deneyleri de yapılabiliyor. Kullanılacak olan yapı malzemeleri basınç, çekme, eğilme deneyleri ve termoplastik boruların yine çekme, yoğunluk ve basınç deneyleri gerçekleşiyor.

DEPREME DAYANIKLILIK TESTİ

Laboratuvarda, kentsel dönüşüm projelerinde yapılması gereken donatı tespitlerinin (röntgen) ve sertleşmiş beton numunelerinin (karot) laboratuvar deneyleri hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılıyor. Bu testler sayesinde bütün alt ve üst yapı çalışmalarında standartlar yükseltilirken, olası kamu zararlarının da önüne geçilmesi hedefleniyor. DHA

 
 

 

 

 

Serikli Futbolcularından Örnek Davranış
Serikli Futbolcularından Örnek Davranış...
30.03.2020 (0)
Hükümet Konağı Tapusu Alındı
Yeni Serik Hükümet Konağı’nın yapılması planlanan arsanın tapusu alındı....
30.03.2020 (0)
Serik’e Vefa
Serik Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Grubu vatandaşların ihtiyaçlarını gideriyo...
30.03.2020 (0)
Gitarlı Korona Önlemi
Serik ilçesinde bir müzik markette koronavirüse (Covid-19) karşı sosyal mesafeyi...
30.03.2020 (0)
Karpuz Üreticisinde Fiyat Endişesi
Serik ilçesinde erkenci karpuz üreticileri koronavirüs nedeniyle pazar sıkıntısı...
30.03.2020 (0)
Serik'te Cadde Ve Sokaklar Dezenfekte Edildi
Serik ilçesinde cadde ve sokaklar deterjanlı suyla yıkandı....
30.03.2020 (0)
Soysal, Hürriyet’te Çalık’a Yer Verdi
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Soysal köşesinde Ramazan Çalık’ın...
30.03.2020 (0)
Duayen Turizmci Yaşamını Yitirdi
Serik ilçesinde yaklaşık 30 yıldır turizme hizmet veren ve son olarak BETUYAB'da...
30.03.2020 (0)
Ticari Taksilere Tek- Çift Plaka Sınırlaması
29 Mart 2020 tarihli yeni kararına göre, plakasının son hanesi tek ve çift rakam...
30.03.2020 (0)
Akıncı: Reel Sektör Krizde
ANTALYA Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Ak...
30.03.2020 (0)