Foto Galeri WebTV

18 Mayıs 2020 Pazartesi  17:58
Bir Yerde Kuş Cıvıltısı Varsa Orada Hayat Vardır
Rıza Kamil: ''Vatandaşlardan kuşlara iyi bakmalarını onlara yem vermelerini istiyoruz. Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır''
 

QR Kodu
 

DOĞA Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) 6'ıncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, Antalya Serik'teki Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu'nda binlerce kuşun halkalamasının yapıldığını belirterek, "Vatandaşlardan kuşlara iyi bakmalarını onlara yem vermelerini istiyoruz. Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır" dedi.

Serik ilçesindeki Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu'nda, DKMP Genel Müdürlüğü, Serik Belediyesi ve Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi işbirliğinde kuş halkalama faaliyetleri sürüyor. DKMP 6'ıncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, istasyon hakkında ve yapılan işlemlerle ilgili gazetecilere bilgi verdi. Rıza Kamil, “Burada kuşların halkalamasını yapıyoruz. Kuşlar doğada yakalanarak halkalanıyor. Ağ ile zarar vermeden yakalanan kuşlara, adres ve numara olan bir halka takılıyor. Bu kuş türünün özelliklerinin kaydedilmesinin ardından tekrar doğaya salınıyor" dedi.

Kuşların kuzey yarım küreden güney yarım küreye, güney yarım küreden de kuzey yarım küreye mevsimsel olarak göç ettiğini aktaran Rıza Kamil, "Bu istasyonumuzda 60 farklı kuş türünden binlerce kuş halkalandı. Sadece bu sene 45 farklı kuş türü üzerinde 1000 civarında kuş yakalanarak halkalandı. Buradaki çalışmalar yılda üç aylık iki dönem halinde yapılıyor. İlki mart, nisan mayıs ayları, diğeri ise eylül, ekim, kasım ayları. Bu istasyonumuzda en çok karabaşlı ötleğen, sarı asma, bülbül, karatavuk ve sinek kapan gibi türlerdeki kuşları halkalıyoruz. Ayrıca atmaca, çoban aldatan, ibibik ve İshak kuşu gibi kuş türlerini de halkalama yapıyoruz. Bu istasyonumuz aynı anda birçok kuş türüne ölçüm yapmaya, araştırma yapmaya uygun bir özel bir bölge" diye konuştu.

'KUŞ CIVILTISI VARSA ORDA HAYAT VARDIR

Halkalama çalışmaları sayesinde kuşların hayat döngüleri, göç yolları, göç yolları üzerinde karşılaşılan sorunlar, habitatlarda olan değişimlerin gözlenebildiğini kaydeden Kamil, şöyle konuştu: "Bu işlemler dünya genelinde de yapılmaktadır. Ülkeler bu konuda birbirleriyle bağlantı halinde. Bu işlemlerin bize getirisi nedir. Özellikle bütün okullarımızda bioçeşitlik eğitimi veriyoruz. Biz bu zengin çeşitliliği öğrencilerimize anlatarak onların bilinçlenmesi sağlanıyor. Serik'te ilk ve orta dereceli okul öğrencilerine teorikte gördükleri bilgileri, burada pratikte uygulamalı olarak anlatıyoruz. Kuş türlerini korumaları konusunda bilinçlendiriyoruz. Koronavirüs nedeniyle öğrencilerimize bu dönemde uygulamalı eğitim yapamadık. Kısıtlama nedeniyle evde bulunan çocuklarımıza maket kuş bul ile kuş türlerini kitapçıkla öğretiyoruz. Bu setleri çocuklarımıza hediye ediyoruz. Vatandaşlardan kuşlara iyi bakmalarını onlara yem vermelerini istiyoruz. Bir yerde kuş cıvıltısı varsa orda hayat vardır."

4 YILDIR HALKALAMA YAPILIYOR

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Karaardıç, istasyonda 4 yıldır kuş halkalama çalışmalarına devam edildiğini aktardı. Hakan Karaardıç, "9 Mayıs tarihinde ülkemizde ilk kez İzmir yalıçapkını (Halcyonsmyrnensis) yakalanarak halkalanmış ve ölçümleri yapıldıktan sonra tekrar doğaya bırakılmıştır. Bu yıl Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu, 2020 yılı ilkbahar halkalama çalışmasına 5 Mart'ta başladı. Ancak ülkemizi de etkisi altına olan koronavirüs pandemisi nedeniyle özellikle 20 Mart'tan itibaren tedbirler nedeniyle düzenli çalışma gerçekleştirilemedi. 2020 ilkbahar dönemi halkalama çalışmalarında, 45 farklı kuş türünden 980 birey halkalandı. İstasyonda yoğun olarak ötleğen türleri halkalanmakla birlikte çobanaldatan, atmaca, Arap bülbülü, sarıasma, küçük balaban, İshak kuşları da zaman zaman yakalanarak halkalandı. 2020 ilkbahar döneminde artık son göçmen bireylerimiz. Yakalanan kuşları Türkiye kodlu halkalayıp bırakıyoruz" diye konuştu. DHA


 
 

 

 

 

Antalya'da Aile İçi Bulaşlar Yüksek
ANTALYA'da koronavirüs vaka sayısı yüzde 100 artış gösterdi, hastanelerdeki yoğu...
4.12.2020 (0)
KIRMIZI HARİTA KORKUTTU
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Antalya'da vaka oranının 1 haftada yüzde 100'e ...
4.12.2020 (0)
Başkan Böcek 108 Gün Sonra Evinde
Başkan Böcek, evine döndüğünü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurd...
4.12.2020 (0)
Salgınla Mücadele Tüm Hızıyla Sürüyor
ANTALYA İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, ''Her bireyin sağlıklı yaşam hakkı vard...
4.12.2020 (0)
Tüm HES'ler Yerli ve Milli Sistemle,Tek Merkezden
Fatih Dönmez, EOS tüm HES'lere uygulanacağını belirterek, ''Artık tüm tesislerim...
4.12.2020 (0)
Domates İhracında Kota 199,3 Bin Tonu Buldu
Rusya'ya Domates İhracında Kota 199,3 Bin Tonu Buldu, Siparişler Durduruldu...
4.12.2020 (0)
Büyükşehir'in Çiftçiye Desteği Sürüyor
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, tarımsal sorunları ...
4.12.2020 (0)
Aras'ın Hastalığına Çare Bulamadılar
İSTANBUL'da yaşayan Metin ve Selda Özdemir çifti, servet harcamalarına rağmen 5 ...
4.12.2020 (0)
Büyükşehir'de Covid-19 Önlemleri
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında bazı düz...
4.12.2020 (0)
Antalya'da 2 Firma Erişebilirlik Belgesi Aldı
Ersin Yazıcı,3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yapılan ''Erişebilirlik ...
4.12.2020 (0)