Foto Galeri WebTV

21 Mayıs 2020 Perşembe  17:23
Bayram Kararları
Dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin Antalya Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kısıtlamadan muaf meslek grupları ve çalışanları ve diğer önlemlerle ilgili kararlar aldı.
 

QR Kodu
 

RAMAZAN Bayramı'ndaki dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin Antalya Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kısıtlamadan muaf meslek grupları ve çalışanları ve diğer önlemlerle ilgili kararlar aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması 23 Mayıs Cumartesi günü başlayıp 24, 25, 26 Mayıs tarihlerini kapsıyor. Kısıtlama kuralları il genelinde 22 Mayıs 2020 Cuma saat 24.00'den, 26 Mayıs Salı saat 24.00'e kadarki süreçte geçerli olacak.

Marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, yufkacılar ve kuruyemişçilerin açık olacağı saatler şöyle belirlendi: "21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs 2020 Cuma günü saat 23.00'e kadar. Kısıtlamanın olduğu 23 Mayıs Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında. 24-25 ve 26 Mayıs tarihlerinde market, bakkal, manav, kasap, yufkacı ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacak. 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve engelli vatandaşlarımız dışındakiler araç kullanmamak şartıyla, ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, yufkacı ve kuruyemişçilere gidebilecekler. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, yufkacı ve kuruyemişçiler evlere servis yapabilecek."

FIRIN VE LOKANTALAR

Bayram süresince, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri evlere servis şeklinde satış yapabilecek. Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, bayram süresince 07.00- 22.00 saatleri arasında ve sadece evlere servis şeklinde satış yapabilecek.

AÇIK OLACAK İŞYERLERİ

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, her bir 50 bin nüfusa bir adet ve şehirlerarası karayolu üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere kura yöntemi ile belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonları ve lastik tamircileri, nüfus kriteri dışında günlük 2 istasyon ve 2 lastik tamircisi daha eklenebilecek, nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacak.

STRATEJİK TESİSLER

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, içme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletmeler, izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretimi ile gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kağıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler de kısıtlamadan muaf tutuldu.

İTHALAT- İHRACAT FİRMALARI

Yurt içi ve dışı taşımacılık ve lojistiğini yapan firmalar, oteller ve konaklama yerleri, gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri, çalışanları inşaat/ maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları, daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler yasak süresince açık olabilecek.

HALLER 3 GÜN AÇIK OLACAK

Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri, yağmura bağımlı tarımsal faaliyetler göz önünde bulundurularak Kaymakamlıklar tarafından tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeler, 23 Mayıs Cumartesi, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri yaş sebze ve meyve halleri yasak kapsamı dışında tutuldu.

BERBER VE TAKSİLER

Dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde istisna kapsamında sayılan kişiler, açık olacak işletmelerde görev yapanlar olacak. Ayrıca berber güzellik salonu ve kuaförlerin, bayram öncesi yoğunluk ihtimali nedeniyle 09.00- 21.00 olan çalışma saatleri 21- 22 Mayıs günleri için 08.00- 24.00 olarak değiştirildi.

Hastanelere yakın duraklarda en az üç taksi bulundurulacak. DHA

 
 

 

 

 

Antalya'da Aile İçi Bulaşlar Yüksek
ANTALYA'da koronavirüs vaka sayısı yüzde 100 artış gösterdi, hastanelerdeki yoğu...
4.12.2020 (0)
KIRMIZI HARİTA KORKUTTU
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Antalya'da vaka oranının 1 haftada yüzde 100'e ...
4.12.2020 (0)
Başkan Böcek 108 Gün Sonra Evinde
Başkan Böcek, evine döndüğünü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurd...
4.12.2020 (0)
Salgınla Mücadele Tüm Hızıyla Sürüyor
ANTALYA İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, ''Her bireyin sağlıklı yaşam hakkı vard...
4.12.2020 (0)
Tüm HES'ler Yerli ve Milli Sistemle,Tek Merkezden
Fatih Dönmez, EOS tüm HES'lere uygulanacağını belirterek, ''Artık tüm tesislerim...
4.12.2020 (0)
Domates İhracında Kota 199,3 Bin Tonu Buldu
Rusya'ya Domates İhracında Kota 199,3 Bin Tonu Buldu, Siparişler Durduruldu...
4.12.2020 (0)
Büyükşehir'in Çiftçiye Desteği Sürüyor
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, tarımsal sorunları ...
4.12.2020 (0)
Aras'ın Hastalığına Çare Bulamadılar
İSTANBUL'da yaşayan Metin ve Selda Özdemir çifti, servet harcamalarına rağmen 5 ...
4.12.2020 (0)
Büyükşehir'de Covid-19 Önlemleri
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında bazı düz...
4.12.2020 (0)
Antalya'da 2 Firma Erişebilirlik Belgesi Aldı
Ersin Yazıcı,3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yapılan ''Erişebilirlik ...
4.12.2020 (0)