Foto Galeri WebTV

2 Temmuz 2020 Perşembe  18:40
‘Yeni Normalde’ Normal Olmayan Şeyler
Serik Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nın yapıldığını gazetemizin manşetinde okudunuz.‘Yeni Normalde İlk Meclis’ başlıklı haberimiz ile ilgili bize göre normal olmayan şeyler de yaşandı.
 

QR Kodu
 

Serik Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nın yapıldığını gazetemizin manşetinde okudunuz. ‘Yeni Normalde İlk Meclis’ başlıklı haberimiz ile ilgili bize göre normal olmayan şeyler de yaşandı.

Normal olan nedir? Çoğunluğu olan ayrıca iktidar olan grubun belediyelerde encümen üyeliğini almasıdır. (Tabii yine bize göre…)

Tıpkı bu örnekte olduğu gibi: 2019 yılı Nisan ayında yapılan ve encümenler ile komisyon üyelerinin seçiminin yapılığı meclis toplantısında Cumhur İttifakı fire vermeden; Ak Parti’den, Levent Konur ve Binnaz Büyükkurt ile MHP’den Hasan Ali Tuncer olmak üzere 3 kişilik encümen kontenjanının tamamını almıştı.

Bugün yani 2020 yılı Temmuz ayı Serik Belediye Meclisi toplantısında ise Cumhur İttifakı Encümen üyelerinde muhalefete kaybetti… 3 Encümen üyesinden birisi Ak Parti’den İsmail Mecek, birini DSP’den Ahmet Kahya, diğerini ise Millet İttifakı’ndan Faik Çıtak kazandılar…

Serik Belediye Meclisi Encümenliği için Ak Parti grubu Binnaz Büyükkurt’u ve İsmail Mecek’i aday gösterdi. Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin adayı ise Süleyman Ertürk oldu. 2019’da yapılan oylama gibi 3 kişilik encümenin de kazanılacağı beklenirken; Ak Parti’nin adayları Mecek 17, Büyükkurt 14, MHP’nin adayı Ertürk ise 15 oy aldı…

Cumhur İttifakı’nın meclisteki sayısı 16. Şimdi burada normal olan nedir? Kimin ne kadar oy alması gerekir? İşte size uzmanlık sorusunun birincisi…

‘Şark kurnazlığı’

Yine İyi Parti ve CHP’den oluşan Millet İttifakı sözcüsü Mehmet Ali Karacan’ın ‘‘Şark kurnazlığı’sözü ise yine ‘Yeni Normalde Normal Olmayan Şeyler’den birisi olarak kayıtlara geçti.

Millet İttifakı cephesinde ise 2019 yılı Nisan ayı meclisinde yapılan encümen oylamasında olduğu gibi yine aynı 2 isim Faik Çıtak ile İzzettin Cansız aday gösterildiler. İlk oylamada her 2 adayda 16’şar oy alınca ikinci oylamaya geçildi. Oylama neticesinde ise Çıtak 15, Cansız ise 13 oy aldı ve Faik Çıtak kazandı.

Millet İttifakı’nın meclisteki toplam sayısı 10 olmuştu (DSP’den 2 meclis üyesinin CHP’ye geçmesi ile)

Kimin ne kadar oy alması gerekir? Sorusu yine gündem geliyor. İşte size uzmanlık sorusunun ikincisi…

DSP’nin encümenlik için aday gösterdiği isim meclis üyesi Ahmet Kahya oldu. Yapılan ilk oylamada Kahya 17 oy alarak Encümen Üyesi oldu.

DSP’nin toplam meclis üye sayısı 6’ya düşmüştü (DSP’den 2 meclis üyesinin CHP’ye geçmesi ile). Bu da 3. Uzmanlık sorusu. Bu arada DSP’nin 6 kişilik grubu ile 17 oy alarak encümene üye vermesi gerçekten siyasi bir başarıdır kendilerini tebrik ediyorum.

Peki ne oldu da bunlar oldu?

Ak Parti grubunun içinde sorun var mı? Cumhur İttifakı’nda sorun var mı? Millet İttifakında sorun var mı? Muhalefette ayrılma, ayrışma mı var? Sayın Karacan neden yukarıdaki sözleri söyledi?

Cumhur İttifakının kanatları iyi işliyor mu? İşlemiyor mu? (Bir futbol tabiridir ne demek olduğunu futbolu iyi bilineler bilir…)

Millet İttifakı’nda kademeler ve hatlar arasında uyumsuzluk var mı? Uyum tam mı? (Bunu da futbolseverler iyi bilir…)

Acaba hatları, kademeleri, kanatları ya da savunmayı güçlendirmek için transfere ihtiyaç var mı? Yoksa teknik direktör değişikliği mi? Ya da daha mı fazlası?...

Umarım bütün bu sorularımızın cevabı ‘Hiçbir sorun yok her şey çok güzel gidiyor’ olur. Biz de bundan kesinlikle memnun ve mutlu oluruz.

Herkes birbirine baktı…

Bu arada söylemeyi unuttum. Encümen Üye Seçimler kapalı oylama usulü ile yapılır. Şimdi yine aklıma geldi. Acaba oylama açık usul ile yapılsa sonuç ne olurdu? Aynısı mı?...

Bu arada Belediye başkanı Sayın Aputkan, Mehmet Ali Karacan’ın meclise damga vuran ‘Şark kurnazlığı’ sözünü üstüne alınır gibi oldu tepki verdi... Ancak anında Sayı Karacan, ‘Sayın Başkan bu konunun ve sözün sizinle hiç ilgisi yok encümen seçimi ile ilgili… Kesinlikle siz değilsiniz ancak bu kişi kendini biliyor bu salonda’ dedi… İş Sayın Başkan adına çözüldü ama bu sözü duyan salondaki herkes birbirine baktı… Ben bile gazeteci arkadaşlarıma baktım…

Aslına bakarsanız belki de ben yanlış yorumluyor olabilirim. Encümen seçimleri ne de olsa kapalı oy ile yapıldı… Belki de herkes demokratik tercihini kullandı. Belki de siyasette bu işlerin doğrusu budur…

Ne dersiniz yanılıyor olabilir miyim?...

Tabii daha yazacak çok şey var bu yeni normal Temmuz meclis toplantısı ile ilgili ama zaman kalmadı…

Neler mi mesela?

Sayın Aputkan’ın yaptığı yatırımlar ile ilgi sözleri, yine ‘Belediyeler bazı insanları zengin yapmak için bir şeyler yapamazlar.’ sözleri, denetim raporu, ödenen 64 Milyon TL. borç, kalan 2023 Milyon TL. borç, sahiller, ‘fahiş harcamalar’ sözü, DSP’den CHP’ye geçen meclis üyeleri vs. vs.

Son bir mesela daha; parti değiştirecek başka meclis üyeleri var mı mesela? Ya da istifa ederek bağımsız kalacak? Ya da meclis üyeliğinden tamamen istifa edecek olan var mı?

İlginç sorular… İlginç konular…

Önemli olan Serik’e hizmette birleşmek… Yeni dönemin ‘Yeni Normal’inde tüm meclis üyelerimize başarılar diliyorum…

Son Not: Bu dönem Serik Belediye Meclisinde DSP Meclis Grubu sözcülüğünü üstlenen Meclisimizin 4 kadın üyesinde birisi olan Sayın Halime Ceren Hoda’ya da başarılar diliyorum…

Sağlıkla, maske ile mesafe ile temizlik ile kalın…

 
 

 

 

 

CHP’nin Kalbi Serik'te Attı
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Kurban Bayramı ta...
4.08.2020 (0)
Bir Kez Daha Tebrikler Yükseliş…
Başarıyı alışkanlık haline getiren, emek veren, çalışan gayret eden ve Serik’in ...
16.07.2020 (0)
İyi Partili Bodur’dan Gündem Olacak Sözler…
İyi Parti Serik İlçe Başkanı Kadir Bodur, düzenlediği basın toplantısında yaptığ...
9.07.2020 (0)
Emin Adımlarla Zirveye
Serik Yarım Kalan Hikayeyi Tamamladı…...
9.07.2020 (0)
Milletin Sinirleri Bozuldu…
Serik’e ait olan ve aylardır tartışılan ‘Serik sahilleri günübirlik alanları ile...
6.07.2020 (0)
‘Yeni Normalde’ Normal Olmayan Şeyler
Serik Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nın yapıldığını gazetemizin ...
2.07.2020 (0)
Serik Siyaseti...
Serik Siyaset Kulisleri İçten İçe Kaynamaya Devam Ediyor…...
25.06.2020 (1)
Herkes Mutlu Olacak!!!
21 Haziran Pazar günü Serik’in sahilleri ile ilgili beklenen toplantı yapılacak....
18.06.2020 (0)
İyi Parti’de Önemli Kongre…
2018 genel seçimlerinde ise 20 binin üzerinde oy alan İyi Parti Serik İlçe Teşki...
18.06.2020 (0)
DP Serik’te Şahlanabilecek mi?
Serik’te Yaşar Emirdar’ın atamasının yapılması sonrasında DP tabanının heyecan...
15.06.2020 (0)