Foto Galeri WebTV

13 Ağustos 2020 Perşembe  18:17
Normalleşmeden Payını Almasını İstiyoruz
TÜRKİYE Kahveciler, Kıraathaneciler, Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Kahveciler Odası Başkanı Murat Ağaoğlu, kahvelerde oyun yasağının sonlandırılmasını istedi.
 

QR Kodu
 

TÜRKİYE Kahveciler, Kıraathaneciler, Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Kahveciler Odası Başkanı Murat Ağaoğlu, kahvelerde oyun yasağının sonlandırılmasını istedi. Ağaoğlu, "Biz burada ekmeğimiz için varız. Kahveci esnafının normalleşmeden payını almasını istiyoruz" dedi.

81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapan kahveciler, koronavirüs tedbirleri kapsamında kahvelerde oyun yasağının devam etmesine, basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Antalya'daki basın açıklaması, Demirciler Çarşısı içerisinde yer alan Ahi Evran-ı Veli Heykeli önünde, yaklaşık 50 kahveci esnafının katılımıyla gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere de destek verdi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ekipleri, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda kahvecilere uyarılarda bulundu. Toplanan grup, maske takarken, sosyal mesafeye uymadıkları gözlendi.

'KAHVE MAHALLENİN, ŞEHRİN KÜLTÜRÜDÜR'

Salgının önlenmesi adına hükümetin aldığı tüm kararları oda olarak karşılamaya çalıştıklarını kaydeden AESOB Başkanı Adlıhan Dere, şunları söyledi: “Normalleşmeye geçiş sürecinde Antalya genelinde bugüne kadar o dönemde 25 bine yakın mücbir sebeple kapalı veya 'evde kal' çağrısıyla esnafımız kepenk kapattı, çalışamadı. Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber birçok meslek grubu hayata geçti. Fakat hayata geçmeyen, açılmayan mesleklerin içerisinde en önemlisi kahveci esnafımızdır. Kahve, mahallenin, şehrin kültürüdür. Kahve olmazsa sohbet ve birlik, beraberlik olmaz. 6 aydır kahvehaneler kapalı, sadece çay demleyip satıyorlar. Eskiden demlikleri yetiştiremiyorduk, şimdi ise demliklerimizi bile bitiremiyoruz. Biz bunlara önlem olarak masa örtülerini her oyunda açalım, okey taşlarını her oyunda dezenfekte edelim, iskambil kağıtlarını da sıfır koyalım. Nasıl restoranlarda, kafelerde masalarda oturabiliyorsa biz de kahveci esnafı olarak 4 kişilik masalarda maske takılarak, sosyal mesafeye uyularak oyunların oynatılmasını yapabiliriz. Açılmazsa kahveci esnafı biter."

'SADECE SESİMİZİ DUYURMAK İSTİYORUZ'

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler, Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Kahveciler Odası Başkanı Murat Ağaoğlu ise kahvecilerin sadece çay satarak istihdam sağlamasının mümkün olmadığını söyledi. Türkiye'de 130 bine yakın kahveci esnafı olduğunu aktaran Ağaoğlu, “Bu süreç tüm esnafı yordu ancak en çok etkilenen servisçiler ve kahveciler oldu. Ankara'da toplandık ve bize bayram sonrası açılacağı söylendi ama vaka sayısının artmasıyla açılmadı. Vakaların artmasına kahveciler sebep değildir. Biz bugün burada toplandık ama amacımız sıkıntı çıkarmak değil. Sadece sesimizi duyurmak istiyoruz. Esnafımız gerçekten çok zor durumda, bu zor durumdan bir an önce çıkmamız lazım" dedi.

'130 BİN KAHVECİ ESNAFIN SESİNİ DUYUN'

"Hijyen kurallarına uyulduğu takdirde kahveler neden açılmasın" diyen Murat Ağaoğlu, “Yetkililer sesimizi duysun. Biz burada ekmeğimiz için varız. Kahveci esnafının normalleşmeden payını almasını istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız her türlü tedbiri alacaktır. Çünkü onlar da biliyor ki dükkanlar bir daha kapanırsa yine sıkıntı yaşayacaklar. Onun için biz önlemimizi alacağız. 130 bin kahveci esnafın sesini duyun ve kahveleri açın" diye konuştu.

AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve Murat Ağaoğlu'nun konuşmalarının ardından kahveci esnafı, alandan ayrıldı. DHA

 
 

 

 

 

Toplu Ulaşım Araçları Denetlendi
Serik’te toplu ulaşım araçlarında Büyükşehir Belediyesi tarafından denetimler ya...
25.09.2020 (0)
Altun: “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kararlılığı''
İletişim Başkanı Altun: “Doğu Akdeniz’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlılığı il...
25.09.2020 (0)
Altın Portakal Pazar Günü Serik’te
Altın Portakal Sinema Tırı film gösterimi için Pazar günü Serik Çınaraltına gele...
25.09.2020 (0)
Prof. Dr. Karpuzoğlu, Son Yolculuğuna Uğurlandı
Türkiye'de organ ve doku nakli uygulamalarının öncüsü Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğl...
25.09.2020 (0)
Taksicilerden Karpuzoğlu'na Vefa Örneği
AKDENİZ Üniversitesi Tıp Taksi Durağı şoförleri, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlunun ...
25.09.2020 (0)
Yılan Balıklarını İhraç Etmeye Başladı
Antalya'daki girişimci Mehmet Damar, hobi olarak oltayla tutmaya başladığı yılan...
25.09.2020 (0)
1204 Yaşındaki Zeytin Ağacı Meyve Veriyor
Vakıf Zeytinliği olarak da bilinen Zeytinpark'a dört yıl önce dikilen 1204 ve 7...
25.09.2020 (0)
Sümer Ezgü'den Sağlık Çalışanları İçin Şarkı
TÜRK halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü, koronavirüs sürecinde büyük fedakarlık gö...
25.09.2020 (0)
Kırtasiye Esnafımıza Özel Olarak Destek Verilmeli
Adlıhan Dere, 2020 - 2021 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda okul öncesi öğrencileri ile...
25.09.2020 (0)
Akdeniz Foku, Antalya'da Turistlerle Yüzdü
DENİZ canlılarının en nadir memeli türlerinden olan Akdeniz foku, Antalya'da tur...
25.09.2020 (0)