Foto Galeri WebTV

27 Ağustos 2020 Perşembe  18:31
Serik Kırsal İlçe Olacak, Serik İçin İyi Olacak…
Uzun zamandır çalışmaları yürütülmekte olan AK Parti'nin yerel yönetimler reformu çalışmalarında sona gelindiği belirtildi.
 

QR Kodu
 

Uzun zamandır çalışmaları yürütülmekte olan AK Parti'nin yerel yönetimler reformu çalışmalarında sona gelindiği belirtildi. Yeni taslak metin yasalaşırsa Serik birçok alandaki hizmetleri bütçeleri ile birlikte Antalya Büyükşehir’den devralacak.

Ulusal medyaya yansıyan haberler ve diğer bilgilere göre taslakta 9 bölümde 60-70 madde yer alıyor. Edinilen bilgilere göre metindeki önemli maddelerden birisi büyükşehirdeki ilçe belediyelerinin merkez ilçeler ve kırsal ilçeler olarak ikiye ayrılması olarak görülüyor. Bu maddeye göre Serik kırsal ilçe statüsünde olacak.

İlçeler Güçlenecek

Yerel yönetimler reformu taslağına göre bazı yetkiler bütçeleriyle birlikte ilçeye verilecek. Kırsal ilçelerin belirlenmesi sonrasında ise büyükşehirler, terminal, temizlik, mezarlık, zabıta, ilaçlama, otopark ve toptancı hali gibi 8-9 alandaki yetkilerini hizmet bütçeleriyle birlikte kırsal ilçelere devredecek.

Özhaseki, ‘Herkes Mutlu Olacak’ Demişti…

Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili bir açıklama yapan Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki; "Bu yasa içinde büyükşehir, ilçe belediye ilişkileri, yetki devirleri, Anadolu'daki büyükşehirlerin ve ilçelerin bütçelerinin geliştirilmesi, finansman desteği, eskiden şikayet konusu olan ne kadar belediye mevzuatında mesele varsa hepsini uzunca süre yaptığımız çalışmalarla hazırladık. Yasa çalışmalarındaki temel amacımız, şehirlerimizi geleceğe taşıma yönünde, yerel yönetimleri çok daha güçlü hale getirmek ve halka hizmet standardımızı daha da yükseltmektir. Bu sebeplerden belediyelerimiz bu yasadan son derece memnun olacak." demişti.

Siyasi partilerden de görüş alınan taslakla ilgili olarak Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, büyükşehir, il, ilçe, belde belediyelerinden ve alanında uzman kişilerden oluşan bir ekiple yasa taslağını tamamladıklarını belirtmişti.

Bize Göre Serik İçin İyi Olacak…

Edindiğimiz bilgilere ışığında yukarıda da değindiğimiz gibi yeni yerel yönetimler reformu Serik için iyi olacak gibi gözüküyor. Çünkü son yapılan yasa değişikliği ile Antalya’nın tamamı büyükşehir olmuş ve ilçelerin birçok hizmet kolu ve bütçeleri büyükşehre geçmişti.

2014 ile başlayan süreçten sonra eğer bu taslak yasalaşırsa Serik bir çok hizmeti bütçeleri ile birlikte geri almış olacak ve her açıdan belediye daha da güçlenecek.

Toptancı hali başta olmak üzere, terminal, otopark ve diğer bölümlerin Serik Belediyesi’ne geçmesi belediyeyi dolaysıyla ilçeyi güçlendirecek.

Tabii şu anda bütün yazıp çizdiklerimizden ziyade hazırlanan taslağı kamuoyu ile paylaşılıp ortay çıkması ve sonrasında da TBMM’den nasıl geçeceği. Ondan sonra her şey daha netleşecek bu konu ile ilgili düşüncelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

 
 

 

 

 

Uzun ‘İnce’ bir yolda...
Eğer bu topraklarda insanların ayağına gider,kalbine girebilirseniz,doğruyu söyl...
14.09.2020 (0)
İnsani Değerlerimizi Mi Kaybediyoruz Acaba?
Öncelikle koronovirüs tedavisi görmekte olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı...
10.09.2020 (0)
Demir’in İddialı Sözleri, İddialı Çıkışları…
Siyaset iddia işidir. Demir de iddialı bir siyasi kişiliğe sahip olduğunu her fı...
8.09.2020 (0)
Serik Kırsal İlçe Olacak, Serik İçin İyi Olacak…
Uzun zamandır çalışmaları yürütülmekte olan AK Parti'nin yerel yönetimler reform...
27.08.2020 (0)
Şirket Belediye Başkanının İstifasını İstedi!...
Daha neler göreceğiz bakalım!!! Türk Ticaret Kanunlarına tabi olan bir özel şirk...
24.08.2020 (0)
Sayın Özkan’a Başarılar Dilerim
Sayın Prof. Dr. Özlenen Özkan, bu yolculuğu başarı ile tamamlayabilirse; Antalya...
24.08.2020 (0)
Yolun Açık Olsun ‘Goca Serikli’…
Serik Belediyespor’u şampiyon yaparak tarihinde ilk kez profesyonel lige yükselt...
20.08.2020 (0)
Serik, Yeni Kütüphanesine Kavuşuyor
Serik Halk Kütüphanesi için 9 Mart Parkı içerinde yeni bir bina yapılıyor....
17.08.2020 (1)
Serik’in Adı Yok…
Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği (ANTAB) Genel Ku...
17.08.2020 (1)
Serik LGS’den Başarıyla Çıktı
Liselere Geçiş Sistemi (LGS ) tercih sonuçlarına göre Serik eğitimi genel anlamd...
10.08.2020 (0)