Foto Galeri WebTV

14 Eylül 2020 Pazartesi  18:04
Belek'e, Caretta Rehabilitasyon Merkezi
BU yıl 3 bin 200 yuva ve 75 bini aşkın caretta caretta yavru sayısıyla rekor kırılan Antalya Belek kumsalında Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi yapılmasıyla ilgili müjdeli haber geldi.
 

QR Kodu
 

BU yıl 3 bin 200 yuva ve 75 bini aşkın caretta caretta yavru sayısıyla rekor kırılan Antalya Belek kumsalında Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi yapılmasıyla ilgili müjdeli haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belek'e rehabilitasyon merkezi çalışmalarına başladı.

Akdeniz sahillerinde deniz kaplumbağalarının en büyük yuvalama alanı olan Belek bölgesinde 21 yıldır görev yapan Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, geçen günlerde sezon değerlendirmesi yaparken bölgede yaralı deniz kaplumbağalarını tedavi edecek rehabilitasyon merkezi ihtiyacını dile getirmişti.

DÖRT SAAT MESAFEDEKİ DALYAN'A GİDİYORLAR

9 deniz kaplumbağası yuvalama kumsalına sahip Antalya'nın yaralı kaplumbağaları tedavi edecek merkezi olmadığını belirten Dr. Canbolat, açıklamasında "Bunun için 4 saatlik mesafe katederek Dalyan'a gidiyoruz. Bu yolculuk yaralı kaplumbağalar için de yıpratıcı. Akdeniz kıyı şeridindeki illerde Muğla, Mersin ve Hatay'da deniz kaplumbağası rehabilitasyon merkezi varken 650 km uzunluğundaki kıyı şeridine sahip Antalya'da bulunmuyor. Rehabilitasyon ve ziyaretçi merkezinin aktif olarak kullanılan bir alanda olması, yerel halk ve günübirlik turistler, sezonluk alan kullanıcıları, yazlıkçılar ve turizm tesislerinde konaklayan turistlerin yürüyerek ulaşabilecekleri bir alanda kurulması, hem bölge hem merkez için faydalı olacaktır" dedi.

MÜJDELİ HABER GELDİ

Rehabilitasyon merkezi ihtiyacını bakanlığa ilettiklerini belirten Dr. Canbolat, "Dalyan'da Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Emin Birpınar'a ve farklı toplantılarda Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü sayın Mehmet Ali Kahraman'a ve Genel Müdür Yardımcı Vekili sayın Nuri Kunt'a buradaki rehabilitasyon merkezi ihtiyacı konusunda bilgilendirme yaptık. Biz bu konuyu 1-2 gün önce basın ile paylaşmışken müjdeli bir haber aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Bakanımız sayın Murat Kurum'un destekleri ile rehabilitasyon merkezi ile ilgili çalışmalara başlanmış olduğunu öğrendik. Ülkemizin doğa koruma çalışmalarına verdiği önem adına oldukça sevindirici bir gelişme" diye konuştu.

DOĞA VE TURİZM İÇİN PRESTİJ PROJESİ

Projenin bölge için bir prestij projesi olacağını düşündüğünü dile getiren Dr. Canbolat, "Belek, turizm ve doğa koruma çalışmalarının iç içe olduğu bir bölge. Aynı anda yaklaşık 100 bin turistin konakladığı ve 3 bin 200 deniz kaplumbağası yuvasına ev sahipliği yapan bir alan. Bu bölgede kurulacak böyle bir merkez gerek ulusal, gerekse uluslararası platformlarda doğa koruma çalışmalarına verilen önemi de gösteren, turistik tesislerin cazibesini artıran prestij projesi de olacak" dedi. DHA

 
 

 

 

 

8 Bin Ton Pamuk Bekleniyor
Serik’te bu sezon 26 bin dönümde yapılan pamuk ekilişinden tahmini olarak 8 bin ...
30.09.2020 (0)
Güvenli Ulaşım Sağlandı
D400 karayolunda Serik- Antalya istikametinde Gebiz kavşağında seyir konforunu b...
30.09.2020 (0)
Obacılar, Tatili Kasım Sonuna Kadar Uzattı
Tarım sezonu ve okulların açılmasıyla taşınmanın başladığı obalarda kalanlar, ka...
30.09.2020 (0)
AÜ'nün 7 Buluşuna 7 Ödül
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) akademisyenleri tarafından geliştirilen 7 buluş, 5. İs...
30.09.2020 (0)
'Kullan At' Maskenin Ömrü 7 Güne Uzadı
ANTALYA Teknokent'te nanoteknoloji üzerine çalışmalar yapan ekip, içeriğinde iyo...
30.09.2020 (0)
Bu Yıl Üreticinin Yüzü Susamla Gülecek
Aksu ilçesinde susam ve pamuk hasadı başladı. Susamın bu yıl kilogram fiyatının ...
30.09.2020 (0)
Antalya'nın Simgesi Saat Kulesi'ne Kubbe Geliyor
ANTALYA'nın en önemli sembollerinden olan, Bizans dönemine ait burçlar üzerine 1...
30.09.2020 (0)
Organ Nakline Adanan Ömrüyle Hep ''Umut'' Oldu
Türkiye'de organ ve doku nakli uygulamalarının öncülerinden olan ve geçen hafta ...
30.09.2020 (0)
CHP'li Torun: Başkan Böcek'in Bilinci Yerinde
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'ne gele...
30.09.2020 (0)
Şehit ve Gazi Çocuklarına Burs Ve Bilgisayar
ANTALYA'da faaliyet gösteren Rotary Kulüpleri, şehit ve gazi çocuklarına burs ve...
30.09.2020 (0)