Foto Galeri WebTV

30 Eylül 2020 Çarşamba  17:11
Organ Nakline Adanan Ömrüyle Hep ''Umut'' Oldu
Türkiye'de organ ve doku nakli uygulamalarının öncülerinden olan ve geçen hafta hayatını kaybeden Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, arkasında unutulmayacak izler bıraktı.
 

QR Kodu
 

Türkiye'de organ ve doku nakli uygulamalarının öncülerinden olan ve geçen hafta hayatını kaybeden Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, arkasında unutulmayacak izler bıraktı.

Organ naklini Anadolu'ya yaymak için 1980'de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden ayrılarak 1973'de Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulan Antalya Tıp Fakültesinde yeni bir başlangıç yapan Karpuzoğlu, azmiyle binlerce insana umut oldu.

Antalya'da 38 yıl önce imkansızlıklar içinde ilk böbrek naklinin gerçekleştirildiği ve bugün dünyanın konuştuğu yüz, çift kol, rahim nakillerinin yapıldığı Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezinin mimarı 82 yaşındaki Karpuzoğlu'nun 24 Eylül'de vefatı, herkesi üzdü.

Akdeniz Üniversitesi kurucu rektörü de olan Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'nun ilk hastalarından Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) Başkanı Mehmet Şahan, binlerce hayata dokunan Karpuzoğlu'nu anlattı.

"Risk Alarak Yaptığı Ameliyatla Sağlığıma Kavuşturdu"

Yaklaşık 43 yıl önce rahatsızlanması üzerine gittiği hastanede kendisine nefrit (böbrek iltihabı) teşhisi konulduğunu aktaran Şahan, ilk başlarda önemsemediği rahatsızlığının hızlı ilerlemesi nedeniyle yoğun bakıma kadar süren bir süreci yaşadığını ifade etti.

Kendisine böbrek nakli önerildiğini ancak o dönemde organ nakli kavramının yeni olması nedeniyle korktuğunu anlatan Şahan, çobanlık yapan 38 yaşındaki dayısının böbreğini bağışlayacağını söylemesi üzerine çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

Şahan, dayısının köyden gelerek tahlillerin yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Doku uyumu yüzde 38 çıktı. Çok düşük bir uyum oranı. O zaman organ nakli Türkiye'de iki üniversite hastanesinde yapılıyordu. Diğer hastanedeki doktorlar sonucun olumsuz olacağını, vücudumun böbreği reddedeceğini söyledi. Ancak Tuncer hocam riske girdi, 'Bu nakli yapacağım.' dedi. Dayımı üç ay kimseye göstermedik. Çünkü akrabalarımız dayımı kararından caydırabilirdi. Üç ay sonra nakil gerçekleşti. Karpuzoğlu, risk alarak yaptığı ameliyatla sağlığıma kavuşturdu. 26 yıl boyunca da Karpuzoğlu'nun yanında devlet memuru olarak çalıştım."

Çok disiplinli ve çalışkan olarak nitelendirdiği Karpuzoğlu'nun kapısına gelen her insana yardımcı olduğunu vurgulayan Şahan, "Hastalarıyla kendi çocuğu gibi ilgilenirdi. Binlerce hastanın babasıydı, bizler öksüz kaldık. Onu unutmamız mümkün değil. Mekanı cennet olsun." dedi.

Hastalara Yardım Eli Uzatmak İçin AKBÖHONDER Kuruldu

Karpuzoğlu'nun Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki organ nakli merkezini, Orta Doğu'nun en iyi nakil hastanesi haline getirmeyi hayal ettiğine dikkati çeken Şahan, yıllar içinde yapılan operasyonlarla merkezin dünyanın en iyi organ nakli merkezleri arasında yerini aldığını kaydetti.

Daha fazla hastaya ulaşmak için Karpuzoğlu'nun girişimiyle 1994'de AKBÖHONDER'i kurduklarına değinen Şahan, şunları belirtti: "Hocamın girişimleriyle kurduğumuz dernekle nakil bekleyen yüzlerce insana maddi ve manevi destek sağladık, yol gösterici olduk. Dernek bünyesinde doku ve organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla da çalışmalar yaptık. Derneğe başvuran hastaları doğru şekilde yönlendirdik. Böbreğimin yeniden iflas etmesi nedeniyle haftada 3 gün diyalize giriyorum. Uygun kadavradan nakledilecek böbrekle yeniden sağlığıma kavuşacağım günü bekliyorum. " AA

 
 

 

 

 

Vali Yazıcı’dan Kurumlara İhale Uyarısı
Antalya Valisi Ersin Yazıcı kamu kurumlarına gönderdiği genelgede, ‘doğrudan tem...
21.10.2020 (0)
İlk İmza Günü Serik’te Yapıldı
Gazeteci, yazar, sivil toplum aktivisti ve eğitimci İdris Aydın ikinci kitabı, ‘...
21.10.2020 (0)
Beylik Zeytini ‘Çeşit’ Olarak Tescillendi
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) zeytinde yerel çeşitlerin tescili ve ticarete kaza...
21.10.2020 (0)
Ağaçlar Devrildi, Yollar Göle Döndü
ANTALYA’da öğle saatlerinde aniden başlayan sağanak ve rüzgar, hayatı olumsuz et...
21.10.2020 (0)
ANTGİAD İle Yüksekokul Arasında İşbirliği Protokol
ANTALYA Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD), üniversiteler ve iş dünyası arasınd...
21.10.2020 (0)
Sadık Badak,Özbekistan'da 'Turizm Fedaisi' Seçildi
ÖZBEKİSTAN'da hükümete turizm danışmanlığı yapan AK Parti Antalya eski Milletvek...
21.10.2020 (0)
Tarım Kredi Kooperatiflerinden Destek
Kumluca ilçesinde iki gün önce yaşanan fırtına ve doludan zarar gören çiftçileri...
21.10.2020 (0)
Türkiye'nin 100 Yıllık Enerji İhtiyacını Karşılar'
'Isparta'daki 20 Bin Tonluk 'Toryum' Rezervi, Türkiye'nin 100 Yıllık Enerji İhti...
21.10.2020 (0)
Antalya'dan Azerbaycan'a Destek Konvoyu
Antalya'da, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Manavgat Şubes...
21.10.2020 (0)
Toplu Taşımada HES Kodu Çalışmaları Sürüyor
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında HES kodlu binişler için ...
21.10.2020 (0)