Foto Galeri WebTV

30 Eylül 2020 Çarşamba  17:14
AÜ'nün 7 Buluşuna 7 Ödül
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) akademisyenleri tarafından geliştirilen 7 buluş, 5. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'nda (ISIF'20) ödül aldı.
 

QR Kodu
 

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) akademisyenleri tarafından geliştirilen 7 buluş, 5. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı'nda (ISIF'20) ödül aldı.

5. Uluslararası Buluş Fuarı, 5 Ağustos - 27 Eylül 2020 tarihlerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Fahri Patronajı ve Türk Patent ev sahipliği ile Uluslararası Mucitler Federasyonu uluslararası himayesinde gerçekleştirildi. 26 ülkeden 519 buluşun sergilendiği çevrimiçi uluslararası buluş yarışmasında AÜ öğretim üyeleri ve Akdeniz TTO girişimcileri tarafından geliştirilen 10 patent sergilendi. Uluslararası jüri kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, sergilenen patentler 1 Grand Prix, 1 Altın, 4 Gümüş ve 1 Bronz madalya olmak üzere toplam 7 ödüle layık görüldü.

5. Uluslararası Buluş Fuarı'nda AÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarlan Mamedov 'Bitkilerde Furin ile Hedef Proteinlerin İn Vivo Post-Translasyonel İşlenmesi' çalışmasıyla ISIF'20 Grand Prix Ödülü, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yılmaz Çoban ise 'Mikobakterilerin Üretilmesi ve Antibiyotik Duyarlılıklarının Test Edilmesinde Yeni Bir Besiyeri' çalışmasıyla ISIF'20 Altın Madalya almaya hak kazandı.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Canpolat 'Kızılötesi Radyasyon ile Patojenlerden Koruma Sağlayan Yüz Maskesi' çalışmasıyla, Fen Fakültesi'nden Prof. Dr. Sibel Tunç, Prof. Dr. Osman Duman, Arş. Gör. Bahar Kancı Bozoğlan 'Kontrollü İlaç Salımı Yapan, Sıcaklığa Duyarlı Antifungal Özellikli Akıllı Hidrojeller' çalışmasıyla, Fatih Çetinkaya 'Brilyant Özellikteki Ekstrakt Ürün ile Diş Remineralizasyonunu Kolaylaştırarak Lezyonların Neden Olduğu Ağrıyı, Hızlı ve Etkin Bir Biçimde Ortadan Kaldıran Solüsyon' çalışmasıyla, Yavuz Sümer, Arash Ravanbakhshazar ise 'Akıllı Hidromat' çalışmasıyla ISIF'20 Gümüş Madalya almaya hak kazandı.

Mühendislik Fakültesi öğretim elemanı Arş. Gör. Hakan Aktaş da 'Okul Servisi Görüntü İşleme ile Güvenlik Sistemi' çalışmasıyla ISIF'20 Bronz Madalyaya layık görüldü.

REKTÖRDEN TEBRİK

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Üniversitemizde ülkemizin gelişimine değer katacak buluşların üretiliyor olması oldukça sevindirici. Temel hedefimiz, bilim ve teknoloji alanlarında üst düzeyde eğitim-öğretim ve araştırma yapma imkanları sunarak bu sayıları çok daha artırmak ve üniversitemizde üretilen bilimi topluma ve insanlığa yararlı çıktılara dönüştürebilmektir. Bunun için hep birlikte var gücümüzle çalışacağız. Bu çalışmalara imza atan akademisyenlerimizi, girişimcilerimizi ve Akdeniz Teknoloji Transfer ofisimizi bu önemli başarıları için tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" diye konuştu. DHA

 
 

 

 

 

Vali Yazıcı’dan Kurumlara İhale Uyarısı
Antalya Valisi Ersin Yazıcı kamu kurumlarına gönderdiği genelgede, ‘doğrudan tem...
21.10.2020 (0)
İlk İmza Günü Serik’te Yapıldı
Gazeteci, yazar, sivil toplum aktivisti ve eğitimci İdris Aydın ikinci kitabı, ‘...
21.10.2020 (0)
Beylik Zeytini ‘Çeşit’ Olarak Tescillendi
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) zeytinde yerel çeşitlerin tescili ve ticarete kaza...
21.10.2020 (0)
Ağaçlar Devrildi, Yollar Göle Döndü
ANTALYA’da öğle saatlerinde aniden başlayan sağanak ve rüzgar, hayatı olumsuz et...
21.10.2020 (0)
ANTGİAD İle Yüksekokul Arasında İşbirliği Protokol
ANTALYA Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD), üniversiteler ve iş dünyası arasınd...
21.10.2020 (0)
Sadık Badak,Özbekistan'da 'Turizm Fedaisi' Seçildi
ÖZBEKİSTAN'da hükümete turizm danışmanlığı yapan AK Parti Antalya eski Milletvek...
21.10.2020 (0)
Tarım Kredi Kooperatiflerinden Destek
Kumluca ilçesinde iki gün önce yaşanan fırtına ve doludan zarar gören çiftçileri...
21.10.2020 (0)
Türkiye'nin 100 Yıllık Enerji İhtiyacını Karşılar'
'Isparta'daki 20 Bin Tonluk 'Toryum' Rezervi, Türkiye'nin 100 Yıllık Enerji İhti...
21.10.2020 (0)
Antalya'dan Azerbaycan'a Destek Konvoyu
Antalya'da, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Manavgat Şubes...
21.10.2020 (0)
Toplu Taşımada HES Kodu Çalışmaları Sürüyor
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında HES kodlu binişler için ...
21.10.2020 (0)