Foto Galeri WebTV

14 Ekim 2020 Çarşamba  17:53
10 Yıl Sonra Karadeniz'de Bile Göreceğiz
21 yıldır görev yapan Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Çanakkale'de deniz kaplumbağası yuvası tespit edilmesinin, küresel ısınmayla bağlantılı olabileceğini söyledi.
 

QR Kodu
 

Serik ilçesine bağlı, deniz kaplumbağalarının en önemli yuvalama alanlarından Belek'te 21 yıldır görev yapan Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Çanakkale'de deniz kaplumbağası yuvası tespit edilmesinin, küresel ısınmayla bağlantılı olabileceğini söyledi. Canbolat, "Belki 10 yıl sonra Karadeniz'de bile göreceğiz" dedi.

Marmara Denizi'nde araştırma yapan uzmanlar, Çanakkale'nin Eceabat ilçesi sahilinde deniz kaplumbağası yuvası tespit etti. Türkiye'de genellikle Akdeniz kıyılarında görülen deniz kaplumbağası yuvalarına Marmara'da da rastlanması, uzmanlar tarafından önemli gelişme olarak değerlendirildi. Türkiye'nin en önemli deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından Akdeniz sahillerindeki Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek bölgesinde 21 yıldır görev yapan EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, Marmara Denizi'nde görülen deniz kaplumbağası yuvasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

'ŞAŞIRTICI DEĞİL'

Bu durumun çok doğal bir süreç olduğunu vurgulayan Dr. Ali Fuat Canbolat, "Bunu biraz geniş olarak düşündüğünüz zaman şaşırtıcı gelmiyor bana. Son 10 yıldır zaten yavaş yavaş Datça, Bodrum, Kuşadası civarında nadir de olsa yuvalamalar oluyordu. Şimdi de Çanakkale'de bir yuvalama tespit edilmiş. Belki bir 10 yıl sonra Karadeniz'de bile göreceğiz. Bunu genel olarak iyi değerlendirmek lazım" dedi.

'SICAKLIK ARTTIKÇA KUZEYE DOĞRU ÇIKMAYA BAŞLAYACAKLAR'

Marmara Denizi'nde deniz kaplumbağası yuvası tespit edilmesini, Adana, Mersin ve Antalya'da yaşayanların temmuz ve ağustos aylarında sıcaktan bunalıp, yaylalara çıkmasına benzettiğini aktaran Dr. Canbolat, şunları söyledi: "Bu hayvanlar da göç edebilen hayvanlar. Demek ki küresel ısınmanın etkisini yavaş yavaş görmeye başladık. 10 yıl öncesine kadar böyle olaylar çok nadirdi ya da hiç duymuyorduk. Ama şimdi daha fazla duymaya başladık. Muhtemelen küresel ısınmanın etkisi. Tabi bunun için şu anda bilimsel bir çalışma ve kanıt yok ortada, çok yakında çıkabileceğini düşünüyorum. Bunu da şöyle destekleyebiliriz. Türkiye kıyılarında yuva sayıları oldukça artış göstermeye başladı. Yani 20 yıl önce 400 yuvadan Belek'te şimdi 3 bin 200 yuvaya yani 8 katı artış oldu. Bunu, koruma çalışmalarının çok mükemmel olduğunu söyleyerek anlatmamız mümkün değil. Tabi ki koruma çalışmaları yapılıyor. Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, üniversiteler ve STK'larla iş birliğiyle büyük bir çaba sarf ediliyor ülke olarak kaplumbağaların korunması için. Ama bunu sadece ona bağlamak yanlış olur. Zira 20 yıl içerisinde 8 katı yuva sayısındaki artışı iyi korumaya tamamen bağlamak doğru olmayacaktır. Bunu biraz küresel ısınmayla birlikte hayvanların Kuzey Afrika'dan yavaş yavaş kuzeye doğru göç etmesiyle anlatmak daha mümkün. Zira Çanakkale'ye kadar artık yavaş yavaş yuvalamalar yapılıyorsa bu hayvanlar biz nasıl yazın sıcakta aylalara çıkıyorsak sıcaklık arttıkça bunlar da yavaş yavaş kuzeye doğru çıkmaya başlayacaklardır. Durumu böyle anlatmak daha doğru olacaktır." DHA

 
 

 

 

 

Serik’ten Gevaş’a Kardeşlik Projesi
'Gelin Kardeş Olalım' projesi kapsamında Serik’ten Van'ın Gevaş İlçesine 10 bin ...
23.10.2020 (0)
LÖSEV Hedefini Üçe Katladı
LÖSEV 81 ilde can, kan olan et yardımlarını gelecek Kurban Bayramı’na kadar 81 b...
23.10.2020 (0)
Boğazkent'te Halkalandı, Finlandiya'da Yakalandı
İsmail Kaya, Serik ilçesindeki Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu'nda 2009 yılın...
23.10.2020 (0)
Kaçaklar İmha Edildi
Serik’te kontrol ve denetimlerde el konularak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü depo...
23.10.2020 (0)
Oğuz, Muhtarlar Gününü Kutladı
İYİ Parti Serik İlçe Başkan Yardımcısı Havva Okudan Oğuz, Muhtarlar Gününü kutla...
23.10.2020 (0)
Serik’te Sahte Dolar Operasyonu
Serik ilçesinde düzenlenen sahte dolar operasyonunda 3 kişi tutuklandı....
23.10.2020 (0)
Antalya Emniyeti Kovid-19 Denetimi Gerçekleştirdi
Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Kovid-19 denetimi gerçekleştirildi....
23.10.2020 (0)
71 Yaşındaki 'Demir Adam',Tam Triatlonda Yarışacak
Ali Bıdı (71), 21 Mart'ta Tayvan'ın Penghu kentinde yapılacak ‘Ironman Dünya Şam...
23.10.2020 (0)
ATSO Başkanı Çetin'den Cem Yılmaz'a Davet
Çetin, “ATSO Atatürk Konferans Salonu'muz ile Antalya Kültür Sanat Oditoryumu, A...
23.10.2020 (0)
Sahaf Festivali Başladı
ANTALYA'da ikincisi düzenlenen Sahaf Festivali, kapılarını kitapseverlere aralad...
23.10.2020 (0)