Foto Galeri WebTV

16 Ekim 2020 Cuma  17:13
Alanya'da Avokado Üreticilerinin Hırsız Tepkisi
Alanya ilçesinde artan avokado hırsızlığı vakaları sonrası üreticiler tepki gösterdi.
 

QR Kodu
 

Alanya ilçesinde artan avokado hırsızlığı vakaları sonrası üreticiler tepki gösterdi. Bahçelerine çit de çekseler, köpek de bağlasalar hırsızların büyük emekle yetiştirdikleri avokadoları çalmasıyla zarara uğradıklarını anlatan Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, "Hırsızlık yüzünden üretici erken hasat yapmak zorunda kalıyor. Tüketici olgunlaşmamış meyve yiyor" dedi.

Türkiye'ye 1953 yılında hobi amaçlı üretim için Meksika bölgesinden getirilen avokadonun tüketimi artınca 1990'lı yılların başından itibaren Alanya başta olmak üzere Antalya, Gazipaşa, Anamur ve Mersin bölgelerinde ticari olarak avokado üretimi yapılıyor. Alanya, Türkiye'de avokado üretiminin yaklaşık yüzde 80'ini karşılar durumda. Bununla birlikte son dönemde ilçede avokado hırsızlıkları da artmaya başladı. Üreticilerin büyük zarar gördüğü ve bir çözüm bulamamasının yanı sıra çiftçiler, ürünlerini hırsızlardan korumak için erken hasat yapmak zorunda kalıyor.

'3'TE 1'İ HIRSIZA GİDİYOR'

Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, "Avokadodaki en büyük sıkıntımız hırsızlık olayı. Her şeyin önüne geçiyoruz, hırsızlığın önüne geçemedik. Biz artık bıktık, usandık. Üreticilerden bir tanesi geçen bahçeyi kesiyordu, fotoğrafını çekip, bana attılar. Yani üretici 'yeter artık' diyor. Çünkü bahçede hırsız yakalandıktan sonra ne olacak, inanın kestiremiyorum. Hırsızı yakalayıp, 'Tarlaya gömeceğim' diyenler var, 'Kolunu kanadını kıracağım' diyenler var. Olayın bu noktaya kadar gelmesinin sorumluları kim, ben bilmiyorum. Burada üretici, gerçekten iyi bir niyetle sadece üretimini yapıyor. Evini geçindirmeye çalışıyor. Buna engel olunuyor. Sanki 'Sen bahçede üretim yapma. Aileni geçindirmeye çalışma. Bu işleri bırak, hırsızlık yap, soytarılık yap' havasında gerçekleşiyor. Bizim üreticimizin aklında sadece evini geçindirmek var. Ama buna engel olunuyor. Bir de çiftçilerin çok yüksek geliri yok. Avokado biraz para yapıyor, biz memnunuz ama inanın bunu bize yedirmiyorlar. Hırsızlar sayesinde bahçenin 3'te 1'i hırsıza gidiyor, 3'te 1'i masrafa, 3'te 1'i ancak kendilerine kalıyor" dedi.

'ERKEN HASAT YAPMAK ZORUNDA KALIYORLAR'

Hırsızlar nedeniyle üreticinin erken hasat yapmak zorunda kaldığını, bu yüzden de tüketicinin olgunlaşmamış meyve yediğini aktaran Sevilgen, "Erken hasat demek, karşı taraftaki tüketicinin olgunlaşmamış avokadoları yemesi demek. Bu da bize ileride, avokadoyu yeni tanımaya çalışan kesimde avokadoya karşı ters bakışa neden olacak. Yani ürünleri ileride değerlendiremeyeceğiz. Üreticilere, 'Toplamayın, yapmayın, bindiğimiz dalı kesiyoruz' diyoruz ama öbür tarafta ben kendim şahit oluyorum, her gün bir hırsızlık olayıyla karşı karşıyayız" diye konuştu.

'YETKİLİLERDEN YARDIM İSTİYORUZ'

Taşıması ve satışı kolay olduğu için avokadonun hırsızların gözdesi olduğunu anlatan Sevilgen, şunları söyledi:"Bunun en büyük sebebi, hırsızlığın bir kaidesi var; pahada ağır, yükte hafif olması gerektiği söylenir. Zaten bunun her türlü şartına avokadomuz uyuyor. Çok değerli, çok çabuk satılabilen ve müşterisi çok olan bir ürün. Fiyatı da yüksek. Ama çiftçiler bu yönde çok sıkıntı çekiyor. Yetkililerden yardım istiyoruz. Bize özel kanun çıkaramazlar ama nasıl olacaksa bize yardımda bulunsunlar. Çünkü ileriki günler güzel günler değil."

'DUVAR DA YAPSAN DELİP, GEÇECEKLER'

En son salı akşamı bir bahçeye hırsızların tel örgü, dikenli çit çekmesine rağmen rahatlıkla girebildiklerini aktaran Sevilgen, şöyle konuştu:"Mesela bahçenin kenarında 2 metrelik tel örgü var. Tel örgünün üstünde de dikenli tel var. Normal şartlarda girme şansı yok ama hırsıza kilit tutmaz derler ya sadece bir penseyle bu teli kesmesi 2 dakikalarını alıyor. Kamera kaydımız da var. Girdikleri bahçede 2 köpek var. Yani bunların hiç birisinin önemi yok. Bir yaptırım gücü kullanılmadıktan sonra tel örgü değil, duvar da yapsan duvarı yıkıp, yine girecekler." DHA

 
 

 

 

 

Serik’ten Gevaş’a Kardeşlik Projesi
'Gelin Kardeş Olalım' projesi kapsamında Serik’ten Van'ın Gevaş İlçesine 10 bin ...
23.10.2020 (0)
LÖSEV Hedefini Üçe Katladı
LÖSEV 81 ilde can, kan olan et yardımlarını gelecek Kurban Bayramı’na kadar 81 b...
23.10.2020 (0)
Boğazkent'te Halkalandı, Finlandiya'da Yakalandı
İsmail Kaya, Serik ilçesindeki Boğazkent Kuş Halkalama İstasyonu'nda 2009 yılın...
23.10.2020 (0)
Kaçaklar İmha Edildi
Serik’te kontrol ve denetimlerde el konularak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü depo...
23.10.2020 (0)
Oğuz, Muhtarlar Gününü Kutladı
İYİ Parti Serik İlçe Başkan Yardımcısı Havva Okudan Oğuz, Muhtarlar Gününü kutla...
23.10.2020 (0)
Serik’te Sahte Dolar Operasyonu
Serik ilçesinde düzenlenen sahte dolar operasyonunda 3 kişi tutuklandı....
23.10.2020 (0)
Antalya Emniyeti Kovid-19 Denetimi Gerçekleştirdi
Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Kovid-19 denetimi gerçekleştirildi....
23.10.2020 (0)
71 Yaşındaki 'Demir Adam',Tam Triatlonda Yarışacak
Ali Bıdı (71), 21 Mart'ta Tayvan'ın Penghu kentinde yapılacak ‘Ironman Dünya Şam...
23.10.2020 (0)
ATSO Başkanı Çetin'den Cem Yılmaz'a Davet
Çetin, “ATSO Atatürk Konferans Salonu'muz ile Antalya Kültür Sanat Oditoryumu, A...
23.10.2020 (0)
Sahaf Festivali Başladı
ANTALYA'da ikincisi düzenlenen Sahaf Festivali, kapılarını kitapseverlere aralad...
23.10.2020 (0)