Foto Galeri WebTV

21 Ekim 2020 Çarşamba  17:49
'Diz Yaralanması, Kıkırdak Hasarına Neden Oluyor'
Uzm. Op. Dr. Cuma Kayıkçı, “Tedavi edilmediği takdirde dizde tekrarlayan dönmeler yaşanır ve ciddi kıkırdak- bağ hasarlarına neden olur'' dedi.
 

QR Kodu
 

EN sık karşılaşılan diz yaralanmalarından biri olan ön çapraz bağ yırtılmasının, genellikle sporcularda veya amatör olarak spor yapan kişilerde karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Uzm. Op. Dr. Cuma Kayıkçı, “Tedavi edilmediği takdirde dizde tekrarlayan dönmeler yaşanır ve ciddi kıkırdak- bağ hasarlarına neden olur" dedi.

Side Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Cuma Kayıkçı, çapraz bağ veya ön çapraz bağ yaralanmalarının, genellikle sporla uğraşan kişilerde görülen bir rahatsızlık olup, sporcuların kariyerini tehlikeye atabilecek türde olduğunu söyledi. Op. Dr. Cuma Kayıkçı, “Dize gelen şiddetli çarpma, ani dönüş, sıçramalar ve durma hareketlerine bağlı olarak oluşan stres, ön çapraz bağ sakatlıklarına yol açar. Bunun yanında, kayak sporu sırasında dizin aniden dönmesi, darbe alınması gibi çeşitli nedenler de bu yaralanmaların görülme sıklığını artırabilir. Gençlerde çok daha sık görülmektedir. Tedavi edilmezse, özellikle sportif faaliyetlerde bulunacak kişiler ise mutlaka ön çapraz bağ ameliyatı olması gerekiyor. Eğer yapmazsa dizi sabitleyen ön çapraz bağ olmadığından dolayı tekrar tekrar diz dönebilir. Ve dizdeki diğer bağlar, menisküsler yırtılır ve ciddi kıkırdak hasarları oluşur" dedi.

ÖN ÇAPRAZ BAĞ KOPMASI NEDENLERİ

Op. Dr. Kayıkçı, ön çapraz bağ yaralanmalarını şu şekilde açıkladı:“En sık karşılaştığımız yaralanmalardan bir tanesidir. Çapraz bağ yaralanmaları genellikle spor aktivitelerinde yaşanır. Genel anlamıyla ön çapraz bağ kopması nedenleri şu şekildedir; Dize doğrudan alınan darbe, aniden durmak, ani yavaşlama ve yön değiştirme, sıçramadan sonra dengesiz düşme, uygun olmayan ayakkabı veya ekipman kullanımı, yapılan spor aktivitesinin zemininin uygun olmaması."

ÖN ÇAPRAZ BAĞ KOPMASI BELİRTİLERİ

Ön çapraz bağ yaralanmasında şiddetli ağrı ve sesin önemli bir belirti olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Cuma Kayıkçı, “Hareket ederken dizde kopma hissi oluşur ve dizden kopma sesi gelir. Bölgesel olarak dizde ve tüm bacakta şiddetli ağrı hissedilir. Dizde ödem-şişlik, hareket sırasında ağrı oluşabilir. Dizin hareket kabiliyeti düşer ve hareket ettirme zorluğu yaşanır. Ön çapraz bağ yaralanmalarında yürüme güçlüğü yaşanır, geçici olarak hastada aksama görülebilir. Yürüme esnasında bacakta aniden oluşan hissizlik bacağın hareketini engeller. Bazı durumlarda ise dizin yerinden çıktığı ve boşluk hissi oluşabilir" diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ön çapraz yırtığı için genellikle iyi bir fizik muayene ile yüksek oranda tanı konulabildiğini, ek yaralanmaları görmek ve tanıyı kesinleştirmek için MR görüntülemeye ihtiyaç olduğunu aktaran Dr. Kayıkçı, şöyle dedi: “Kendi kendine iyileşmesi çok zor olan bir rahatsızlık. Özellikle genç hastalarda, sportif faaliyetlerde bulunan hastalarda tek tedavi yöntemi cerrahidir. Eğer tedavi edilmezse daha sonra sportif faaliyetler esnasında o boşluk hissinden dolayı diz tekrar tekrar dönme eğilimine girip diğer bağlara, menisküslere, kıkırdak yapılarına hasar verir. Genç, aktif spor yapan kişilerde önerimiz cerrahi tedavi yöntemidir. Bu tek başına alçıya alınacak ya da dizlik kullanılarak geçecek bir yırtık değildir. Ön çapraz bağ cerrahisini artroskopik olarak yapıyoruz. Ama hastadan bir bağ almamız gerekiyor. Hastadan bağ alarak daha sonra dizin alttaki ve üstündeki kemiğinden tüneller açıp alınan bağı oraya fikse edip sabitliyoruz. Ve o bağ orada tekrar yeniden oluşuyor." DHA

 
 

 

 

 

Diyabet Kalp Damar Hastalıklarına Neden Oluyor
Diyabet gerektiği gibi tedavi edilmezse, kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezl...
27.11.2020 (0)
''Temas Sporlarından Uzak Durun'' Uyarısı
Uzmanından Hemofili Hastalarına ''Temas Sporlarından Uzak Durun'' Uyarısı...
27.11.2020 (0)
Kanser Hastalarının Pandemi Kaygısına Sanat
Özdoğan, tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 sürecinde kanser hastalarının di...
27.11.2020 (0)
Masseter Botoks Tedavisiyle Son Buluyor
AĞIZ diş ve çene cerrahisi uzmanı Uzm. Dr. Onur Ademhan, diş sıkma ve gıcırdatma...
27.11.2020 (0)
Can Kurtarmak İçin Canlarını Hiçe Sayıyorlar
ANTALYA'da 112 Çağrı Merkezi'nde görevli 996 acil servis personeli, hastalar içi...
27.11.2020 (0)
Başkan Böcek, Kısa Zamanda Taburcu Olabilir
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, halen tedavisi süren ...
27.11.2020 (0)
'Pandemi Sürecinde Aile İçi Şiddet Arttı'
Dr. Şakir Özdemir,: ''Dünyanın birçok ülkesinde yapılan araştırmalara göre, bu ...
25.11.2020 (0)
Alagille Sendromu'ndan Karaciğer Nakliyle Kurtuldu
ANTALYA'da, 100 bin doğumda bir görülen genetik Alagille Sendromu ile dünyaya ge...
25.11.2020 (0)
Koronavirüs Anne Karnındaki Bebeğe Geçebiliyor
TÜRK Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Antalya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Sel...
23.11.2020 (0)
Sigara Akciğer Kanseri Riskini Arttırıyor
“Sigara kullanımı akciğer kanserinde en önemli risk faktörüdür. Sigara kullanımı...
19.11.2020 (0)