Foto Galeri WebTV

27 Kasım 2020 Cuma  17:23
Kanser Hastalarının Pandemi Kaygısına Sanat
Özdoğan, tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 sürecinde kanser hastalarının diğer bireylere göre daha fazla kaygı ve stres yüklendiğini belirterek, sanatla ilgilenmenin bu yükü azaltacağını belirtti
 

QR Kodu
 

ANTALYA'da bir özel hastanenin Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 sürecinde kanser hastalarının diğer bireylere göre daha fazla kaygı ve stres yüklendiğini belirterek, sanatla ilgilenmenin bu yükü azaltacağını belirtti.

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Covid-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüse bağlı gelişen enfeksiyon hastalığının, dünyanın yeni belirsizliklerle karşı karşıya kalmasına neden olduğunu belirterek, bu bilinmeyenlerin doğal olarak panik yarattığını söyledi. Kaygı ve korkunun insani duygular olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdoğan, “Hepimiz salgın sebebiyle az ya da çok tedirgin olmuş durumdayız. Kanser hastaları gibi kritik hastalıkları olanların bu süreçte daha tedirgin olduklarını görebiliyoruz. Ancak bu uzun süreli durumu yönetmek yine bizim elimizde" dedi. Durumu iyi şekilde analiz etmek, algılamak ve onunla yaşamayı öğrenmek gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Özdoğan, “Kaygıyı azaltacak çok sayıda etkili yöntem var. Sanatsal uğraşlar gibi" dedi.

Stres hormonu olarak da adlandırılan kortizol hormonunun, böbreklerin üstünde yer alan böbreküstü bezlerinde üretildiğini kaydeden Prof. Dr. Özdoğan, kortizol hormonunun seviyesinin yükselerek stres yanıtı oluştuğunu belirtti. Prof. Dr. Özdoğan, “Bir başka deyişle kişide kortizol seviyesi ne kadar yüksekse o kişi o kadar stresli demektir" dedi.

'SANATLA UĞRAŞMAK STRESİ AZALTIYOR'

Dünyada yapılan çalışmaların, sanatla ilgilenmenin stresi azaltan potansiyel etkisi olduğunu gösterdiğini kaydeden Prof. Dr. Özdoğan, “2010 yılında Heather L. Stuckey ve Jeremy Nobel’in yaptığı ‘The Connection Between Art, Healing, and Public Health’ isimli çalışma, resim yapmak, yazı yazmak veya müzikle uğraşmak gibi yaratıcı nitelikteki uğraşların sıkıntı ve stresi azalttığını, kişinin ruh halini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Çalışmada sanatla ilgilenen katılımcıların yüzde 75’inde kortizol seviyesinin azaldığı görülmüştür" diye konuştu.

2016 yılında ise Girija Kaimal, Kendra Ray ve Juan Muniz’in yaptığı ‘Reduction of Cortisol Levels and Participants' Responses Following Art Making’ isimli çalışmanın, 18-59 yaşları arası 39 yetişkinle yapıldığını anlatan Prof. Dr. Özdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu çalışmalarda da katılımcılar 45 dakika süreyle yeteneklerine uygun bir sanat dalıyla uğraşmıştır. Seramik, resim gibi çeşitli öneriler sunulan katılımcılardan yaratıcılıklarını kullanmaları istenmiştir. Sanat çalışması öncesi ve sonrasında kortizol seviyelerini ölçmek için katılımcılardan tükürük örneği alınmıştır. Araştırmacılar stresi azalan katılımcıların yüzde 75’inde kortizol seviyesinin azaldığını tespit etmiştir. Sanat çalışması sonrası da katılımcılarda aynı bulguların kaldığı gözlenmiştir."

Gün içinde kişideki kortizol seviyesinin farklılık gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Özdoğan, “Sabahları güne başlamamızda bize enerji vermesi için kortizol seviyeleri en yüksek seviyededir. Sanat çalışması yapan katılımcılarda da kortizol seviyesinin canlandığı ve harekete geçtiği düşünülmektedir" şeklinde konuştu. Yapılan çalışmada daha ileri yaştaki yetişkinlere nazaran genç yetişkinlerde sanat çalışması sırasında kortizol seviyesinin daha belirgin azaldığını belirten Prof. Dr. Özdoğan, “Bu bulgunun bir açıklaması ise hayat tecrübesi olan ileri yaştaki yetişkinler stresle baş etmek için daha iyi yollar bulurken, genç yetişkinlerin gün içinde karşılaşılan zorluklarla baş etmek ve stresi yönetmek için halen yollar aradığını gösteriyor olduğu yönündedir. Sonuçta yapılan çalışmada elde edilen bulgular, sanatla uğraşmanın stresi azaltmada etkin bir yol olduğunu göstermiştir. Uzmanlar, yaratıcı uğraşların psikolojik olarak ruh sağlığına nasıl iyi gelebildiğini ölçmek için daha fazla çalışma yapmayı planlamaktadır" ifadelerini kullandı. DHA

 
 

 

 

 

'DSÖ'ye, Covid-19 Aşısına Bağlı Ölüm Bildirilmedi'
Dr. Bahadır Sucaklı, bazı ülkelerde Covid-19 aşısı olan yaşlılar arasındaki ölüm...
20.01.2021 (0)
Ertekin:Aşı Programı Yarış Değil, Sağlık Güvencesi
ANTALYA Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, ''Aşı programı bir yarış değil, sağ...
19.01.2021 (0)
AÜ Hastanesi'nde Koronavirüs Aşılaması
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi K Blok'ta oluşturulan 25 aşı odasında, sağlı...
14.01.2021 (0)
Özel Hastanelerde De Aşılama Başladı
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu'nun koronavirüs aşısı olmasından so...
14.01.2021 (0)
Yabancılar Diş Tedavisinde Antalyayı Tercih Ediyor
Yaklaşık 16 milyon lira ödenek ayrılarak yeni hizmet binası yapılan ve son tekno...
12.01.2021 (0)
'Tüp Mide' Ameliyatıyla 140 Kilo Zayıfladılar
ANTALYA'da, 'tüp mide' ameliyatı olan Muhsine Tekin (50), 168 kilodan 68 kiloya,...
12.01.2021 (0)
Büyükşehir'den 15 Bin 441 Sağlık Hizmeti
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin Evde Sağlık Hizmeti kapsamında, vatandaşlara 2...
6.01.2021 (0)
Pratik ve Sağlıklı Atıştırmalıklar Hazırlanmalı
ÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Tülümen, pandemi sürecinde evde k...
6.01.2021 (0)
Hülür: Turizm, Vaka Sayısını Artırmadı
ANTALYA İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, kentteki vaka sayısının ülke geneliyle ...
5.01.2021 (0)
Bu Yıl Daha Az Grip Vakası Görüldü
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, pandem...
5.01.2021 (0)