Foto Galeri WebTV

21 Aralık 2020 Pazartesi  17:24
Kıvılcımı Serik’ten Çakalım…
Zincir mağazalarla birlikte e-ticaret konusunda çözüm için kıvılcımı Serik’ten yakalım.
 

QR Kodu
 

Zincir mağazalarla birlikte e-ticaret konusunda çözüm için kıvılcımı Serik’ten yakalım.

Yerel işletmelerin, esnafların, sanatkarların geleceği için; e-ticaret ile ilgili ne yapacağız? Zincir mağazalar konusunda çözüm ne? Yereli nasıl destekleyeceğiz?

Yerel işletmeler küçük yerel üreticiler esnaflar ve sanatkarlar toplumların önemli yapı taşları ve büyük sosyal bölümlerini oluşturmaktadırlar. Zincir mağazalarla birlikte e-ticaret konusunda çözüm için kıvılcımı Serik’ten yakalım diyorum…

Pandemi sebebiyle büyük zorluk yaşayan birçok toplumsal kesim var. Bu süreçte özellikle esnaflar ve yerli üreticiler çeşitli sıkıntılara maruz kaldılar.

Antalya esnaf temsilcilerinin başlattığı ‘yerelden alışveriş yapalım’ kampanyasına Serik’te de oda başkanlarından destek geldi.

Alışverişlerimizi ‘yerel esnaftan yere üreticiden yapalım şeklindeki’ kampanyanın amacı vatandaşların alışverişlerinde Serik'teki esnafları üreticileri tercih etmeleri ve bu şekilde Serik'te hem yerel işletmenin kazanması hem ekonomi zincirinin, ticaret zincirinin olumlu bir şekilde ilçe geneline yayılması amaçlanıyor.

E-ticaret ve yerel esnaf…

Bununla birlikte son yıllarda hayatımıza giren ve panedemi dönemi ile birlikte tavan yapan e-ticaret konusu bize göre çok daha önemli hale geldi.

Yerel işletmelerin uzun yıllardır gündemlerinde olan zincir mağazalar ile ilgili sorunlarına çok çok aşan bir boyutta karşımıza çıkmakta olan e-ticaret esnafların ve sanatkarların geleceği ile ilgili soru işaretlerini ortaya koyuyor.

Hem dünyada hem de Türkiye'de katlanarak büyüyen e-ticaret ile birlikte var olan pazarda yerel işletmelerin, esnaf ve sanatkarların paylarının daralması kaçınılmaz olacak.

Yerel işletmelerini esnaf ve sanatkarların zincir mağazalardan sonra yakın ve uzak gelecekteki en büyük sorunu e-ticaret olacaktır.

E-ticaret bugün hayatın bir gerçeği, yarın çok daha büyüyecek. Bu olgu ile yerel üretimi, yerel işletmeleri, esnafları ve sanatkârları bir potada buluşturmamız ; dengeli bir ticari ve ekonomik sistem oluşturmamız lazım…

Çözüm önerileri ortaya konulmalı…

Genel manada önümüzdeki aylarda ve yıllarda etkisinin çok daha artacağı görülebilecek e-ticaret konusu ile ilgili üreticilerin yerel esnafların nasıl korunabileceği için çalışmalar yapılması gerekiyor.

Bu sebeple esnaf örgütlerinin, yerel işletme temsilcilerinin, esnaflara ilgili bakanlıkların, hükümetin; daha doğrusu ve en önemlisi tüm siyasi partilerin en öncelikli ve en büyük görevi yerel işletmeler, esnaflar, sanatkarlar ve yerli üreticileri bu büyük e-ticaret konusu ile ilgili çözüm üretmeleri gerekmektedir.

Esnaflar ve sanatkarlar toplumların önemli yapı taşlardır…

Batıda, Avrupa'da, Amerika’da yani gelişmiş ülkelerde yerel üreticiler ve esnaflar için bu konuda neler yapılıyor? Bunların araştırılması lazım, yerel olarak çözümler, öneriler sunulması lazım.

Çünkü yerel işletmeler küçük yerel üreticiler esnaflar ve sanatkarlar toplumların önemli yapı taşları ve büyük sosyal bölümlerini oluşturmaktadırlar.

Bu sebeple Serik olarak bu sorunla ilgili çözüm önerilerimizi ortaya koyup yetkili kurumlara, özellikle siyaset dünyasına iletmemiz gerekiyor. Yerel işletmeler, küçük yerel üreticiler, esnaflar ve sanatkarlar toplumların önemli yapı taşları ve büyük sosyal bölümlerini oluşturmaktadırlar. Zincir mağazalarla birlikte e-ticaret konusunda çözüm için kıvılcımı Serik’ten yakalım.

 
 

  Bu haberle ilgili 4 kişinin yorumu bulunmaktadır.

 

Değerli Osman abim, gönül ister ki alışverişimizi Serik'ten yapalım. Esnafımızı destekleyelim, lakin esnafımızın bir kısmı ayni üründe mesela bir klimada 1000 TL'ye varan farklarla hizmet veriyor. Aylardir kısmı odeme ile ev geçindiren ınsanlar bu farkı neden ödesin? Esnafımıza diyoruz, gel ordan 500 fazla olsun, ortayi bulalim. O da yok, kalsin olmaz diyor. Sayin esnaf odamız esnaftan kâr oranları ile ilgili konuya netlik kazandırması lazim. Artik hangi ürünün bayiye kaca geldigini herkes biliyor. Cep telefonu gibi ürünler ilceye giriş fiyatindan daha ucuza internette satılıyor. Devir internette gezen müşteriyi yakalayabilme devri. Ilcemizdeki motorsiklet parcacisi bir abimiz ve ferdi avci abimiz internet satislari ile örnek insanlar. Bu kisilerle gorusulmeli ve bu surece hepimiz dahil olmaliyiz.
Ihtiyar dede - 2.01.2021 04:42:00
Kesinlikle onemli bir konu. Esnafın is yapamadığı bir Turkiye'de issizlik artmaya devam edecektir.
Bay x - 23.12.2020 21:33:00
sayın editör serikle ilgili fikir düşünce tavsiye bilgive birikimleriniz takdire şayan teşekkürler..Acaba sizin duyarlılığınız önemsemeniz sahiplenmeniz kadar mevcut serikli siyasetçii idareci esnaf kurum ve kuruluşların başkanları yöneticileri seçim sürecinde serikle alakalı birsürü vaat ve proje üretileceği konusunda ilçe halkına beyanat veren sayın belediye başkanı neden bu muhteşem ilçe için sizin kadar çırpınmazlar..Düşünmek gerekir..Zahmet olmazsa acaba ayda sadece bir iki gün dayanışma proje destek araştırma geliştirme konularında faaliyette bulunsalar mümkünse..beyanat vermek görüntü vermek yerine emek vermek sanki daha çok işe yarayacak...Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.
yılmaz celik - 23.12.2020 11:43:00
Merhaba, Çok önemli konu; e-ticaret gerekli, faydalı ama kontrolü, etki sınırları da ele alınmalı gecikilmeden. Sadece evden tüm dünyaya ulaşıp alış veriş yapmak değil. O kadar çok uzantısı ve sonucu olacak bir olay ki; adeta askersiz ordu, çok güçlü ve etkili bir ordu hem de.
HET - 22.12.2020 15:52:00
Uyarı: Web sitemizde yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.AYYILDIZ TOROS GAZETESİ yorum içeriklerini benimsememektedir. Yorumlardan AYYILDIZ TOROS GAZETESİ veya www.ayyildizgazetesi.com sorumlu tutulamaz.

 

 

Dijital Zorbalık,Sosyal Medya, Eyvah Dememek İçin
Eğer bu önlemleri almazsak; ülkemizin güvenliğini, milletimizin geleceğini; sosy...
10.01.2021 (0)
Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar…
Her karanlık gecenin bir aydınlık sabahı vardır… Güzel günler göreceğiz çocuklar...
3.01.2021 (0)
Serik 2021'den Umutlu
İş dünyası, esnaflar ve birçok kesim Serik'te 2021 yılında Mart Nisan gibi turiz...
29.12.2020 (0)
Kıvılcımı Serik’ten Çakalım…
Zincir mağazalarla birlikte e-ticaret konusunda çözüm için kıvılcımı Serik’ten y...
21.12.2020 (4)
Sayın Irmak ve Sayın Kahya’ya Teşekkürler…
İlçe Sağlık Müdürü Sayın Dr.Ramazan Irmak ve Serik Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaş...
20.12.2020 (0)
Rakım da Her Sene Değişiyor mu Acaba?
Karayolları Genel Müdürlüğü 81 il ve 911 ilçenin giriş ve çıkışlarında kurulan b...
20.12.2020 (0)
Hibe Desteklere Farklı Tepkiler
Esnaf Karışık Duygular İçinde!… Esnaflara destek amacı ile açıklanan hibe deste...
16.12.2020 (0)
Geçmiş Olsun…
Doğal afetler bütün dünyanın bir gerçeği. Doğal afetleri önleyemeyiz belki ama a...
14.12.2020 (0)
Kararlar Üstünde Bir Karar Varmış!!!
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek ne mutlu ki sağlığına k...
9.12.2020 (0)
Teşekkürler Sayın Muhittin Böcek…
İyileşti, ilk kez konuştu ve tüm Türkiye’ye teşekkür etti.Ben de kalben ve büyük...
30.11.2020 (0)