Foto Galeri WebTV

14 Ocak 2021 Perşembe  18:23
Başkan Yavuz’dan Çiftçiye Yeni Kar Payı
ANTBİRLİK Başkanı Mustafa Yavuz, pamuk üreticisini müjde yağmuruna tuttu. Yavuz’un üst üste verdiği kar payı farkları ile pamuğun kilosu 7 lira 20 kuruşa çıktı.
 

QR Kodu
 

ANTBİRLİK Başkanı Mustafa Yavuz, pamuk üreticisini müjde yağmuruna tuttu. Yavuz’un üst üste verdiği kar payı farkları ile pamuğun kilosu 7 lira 20 kuruşa çıktı.

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, 2020 Ekim ayında 30 kuruş, Aralık ayında 70 kuruş kar payı farkı verdiği pamuk üreticine 2021’de 50 kuruşluk kar payı farkı vereceklerini müjdeledi. Böylece bir kilo pamuğun fiyatı, 1 lira 20 kuruşluk devlet desteği ile 7 lira 20 kuruşa çıktı.

“Üretimi artırıp çiftçiyi desteklemek şart”

Antalyalı çiftçiyi ayakta tutmak için; pamuk üretimini arttırıp diğer ürün çeşitlerini de desteklediklerini ifade eden Başka Yavuz, Antbirlik olarak binlerce çiftçiye hizmet verdiklerini ve tek dertlerinin daha geniş alanlarda çok çeşitli tarım olduğunu vurguladı.

“Paylaşımcıyız”

İlk olarak pamuğun kilosunu 4 lira 50 kuruş olarak belirlediklerini 15 gün içinde 30 kuruş kar farkı verdiklerini ifade eden Yavuz, “Dünya da pamuk piyasası arttıkça bizde çiftçimize kar payı farkı verdik. Aralık ayında 70 kuruş şimdi de 50 kuruş daha kar payı farkı açıkladık. Bu farkı Nisan ayında çiftçimize ödeyeceğiz” dedi.

“Nitelikli planlar yapıyoruz “

İlçelerin, şehrin ve ülkemizin kalkınması için tarım çiftçimizin her alanda üretim yapmasının mecburi ve bunun da farkında olduğunu belirten Yavuz, nitelikli planlarla üreten, üretileni işleyen ve pazarlayan bir sistem kurduklarını açıkladı.

“Yatırımlara ihtiyaç var”

Antbirlik’in Antalya tarımında 68 yıllık deneyime sahip olduğunu belirten Başkan Yavuz, “Şimdiye kadar göz ardı edilen yatırımlara ihtiyaç var. Çiftçimiz zengin, verimli toprağa ve bu toprağı işleyecek donanıma sahip. Bu serveti her alanda üretime dönüştürmeliyiz. Tüm plan ve projelerimiz bu yönde” dedi

“3 yılda 150 milyonluk yatırım”

Başkan Yavuz; tarımın ve çiftçinin müthiş bir gücü olduğunu bu gücü üretime, yatırıma ve ekonomiye dönüştürmek için 3 yılda mısır, buğday, narenciye, susam, zeytin ve pamuk gibi birçok tarım çiftçisine 150 milyonluk yatırım yaptıklarına dikkat çekti.

“Bin 500 kişilik dev istihdam”

2023 yılında hizmete girecek ve bin 500 kişinin istihdam edileceği 250 milyonluk yatırımların tüm hızıyla sürdüğünü belirten Başkan Yavuz, “Pandemi bizi yavaşlattı. Fakat durdurmadı. Güneş enerji ihalesi bitti. Yakında enerjimizi kendimiz üreteceğiz. Fazlasını satıp yatırıma dönüştüreceğiz. Ayrıca 5 üniteli meyve suyu, salça ve zeytinyağı tesisleri için son aşamadayız. Bu yatırımları 2023’e yetiştireceğiz” dedi.

“Güçlü çitçi Antalya’yı uçurur”

Güçlü çiftçinin ve çok çeşitli tarımın Antalya ekonomisini uçuracağını belirten Başkan Yavuz, “Kuracağımız fabrikalarda çiftçi daha çok kazanacak. Çalışma çağına gelmiş, üniversiteyi bitirmiş gençlerimize istihdam olacak ve bu enerji birleşmesi bizi tarım dünyasında zirveye çıkaracak” dedi.

“Hadsizler ve art niyetlilerle işim yok”

Antbirlik’in üreten, alan ve pazarlayan bir kurum haline geldiğini belirten Yavuz, “Küçülen değil büyüyen Antbirlik var. Antbirlik’in büyümesini hazmedemeyen hadsizler ve art niyetli küçük beyinliler beni durduramaz” diyerek dedikodu ve asılsız iddiaları ortaya atanlara gönderme yaptı.

“Siyasetin vebali altında kalmam”

Antbirlik ve temsil ettiği Serik Ziraat Odası’nın asla siyaset yapılmasına izin vermeyeceğine vurgu yapan Başkan Yavuz, “Kimse buralarda siyaset yapamaz. Siyasetle işimiz yok. Tek derdimiz tarım ve çiftçimizin kalkınması. Siyasetin vebali altında kalıp çiftçimi ezdirmem” dedi.

“Hokkabazlara mama yok”

İşleri güçleri Antbirlik’i kötüleyerek, kurumun büyümesini hazmedemeyerek kıskananlara acıdığını belirten Başkan Yavuz, “Keşke olumlu eleştiri yapsalar, doğruyu alkışlasalar, yanlışı izah etseler. Ama yapamazlar yürekleri yok. Çiftçi umurlarında değil yeter ki onlar kazansın. Ama yağma yok. Çatlasalar da patlasalar da biz durmayacağız. Yatırım yapacağız. Çiftçimiz üretecek biz işleyip pazarlayacağız. Hokkabazlara mama da yok benim onlara ayıracak zamanım da yok” dedi

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

AK Parti'li Doktor Vekilden Göz Muayenesi
AK PARTİ Antalya milletvekili göz doktoru Tuba Vural Çokal, Gündoğmuş Devlet Has...
27.02.2021 (0)
Büyükşehir, Antalyaspor'la İş Birliği Protokolü
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Antalyaspor Kulübü Derneği ile kentte spor kültür...
27.02.2021 (0)
Yıllık 12 Milyon Tasarruf Sağlıyor
Ümit Uysal, ödül sistemi içinde kentin nitelikli atıklarını toplayan Çevreci Kom...
27.02.2021 (0)
Seyircisiz De Olsa Yılda Bir Kez Güreşler Yapılsın
Kumluca ilçesinde deve sahipleri koronavirüs pandemisi nedeniyle güreşlerin yapı...
27.02.2021 (0)
Kemer Belediyesi'nden Ücretsiz Maske
KEMER Belediyesi, zorlu geçen pandemi döneminde halka ücretsiz maske dağıtmaya d...
27.02.2021 (0)
Havva Nur'un Hedefi, Makyaj Sanatçısı Olmak
ANTALYA'da 5 yıldan bu yana kemik ve akciğer kanseriyle verdiği zorlu mücadelede...
27.02.2021 (0)
Koronavirüste Antalya'da Turuncu Alarm
SAĞLIK Bakanlığı'nın illerin vaka sayılarına göre risk durumunda Antalya, en son...
27.02.2021 (0)
14 Kişiye 66 Bin 878 Lira Para Cezası
Kaş ilçesinde jandarmanın baskın yaptığı evde, aralarında ev sahibinin de bulund...
27.02.2021 (0)
Otomobil Tasarımcısı ASSİM'de
ASSİM bünyesinde kurulan Bilim ve Teknoloji Merkezi, ilk etkinliğinde otomotiv s...
27.02.2021 (0)
Sahiller Turistlere Kaldı
ANTALYA'da Covid-19 tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısı...
27.02.2021 (0)