Foto Galeri WebTV

1 Şubat 2021 Pazartesi  18:17
Su Kanalları Üstüne GES Projeleri…
Dünya’da uygulanana Türkiye’de de küçük örnekleri başlayan su kalanları üstüne GES projelerinin Serik ve Antalya için oldukça avantajlı ve faydalı olabileceği düşünülüyor.
 

QR Kodu
 

Dünya’da uygulanana Türkiye’de de küçük örnekleri başlayan su kalanları üstüne GES projelerinin Serik ve Antalya için oldukça avantajlı ve faydalı olabileceği düşünülüyor.

Daha önce enerji ile ilgili yaptığımız dosya haber çalışmalarında bizim de gündeme aldığımız güneş enerjisi ile ilgili projeler konusunda okuyucularımızdan da sorular ve bilgiler geliyor. Hem konu ile ilgili uzmanların açıklamaları; hem de vatandaşların düşünceleri ve bizim de değerlendirmelerimiz bu tür projelerin ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için faydalı olacağı yönünde.

Köşemizde gördüğünüz fotoğraflardan birisi, Amerikalı bir firma tarafından Hindistan'da su kanalları üzerine yapılmış Güneş Enerji Sistemi (GES) projelerinden bir kesit. Bu proje 2015 yılında uygulanmış. Aynı şirket 2012 yılında da yine Hindistan'da kanallar üzerinde benzer proje uygulamış.

Avantajları Neler?

Bu projenin benzerinin Serik'te de uygulanabilir olup olmadığı konusunda hem bizim hem de okuyucularımızın fikirler oluşmuştu. Araştırmalarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla kanal üzeri GES projelerinin bazı avantajları var.

Edindiğimiz bilgilere göre su kanalları üzerine kurulan GES, diğer sistemlere göre pek çok avantaja sahip deniliyor. Öncelikle başka amaçlarla kullanılabilecek herhangi bir araziyi kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Dolayısıyla, tarım, hayvancılık, konut vb. gibi amaçlarla kullanılabilecek araziler boş kalmış oluyor.

Yine su kanalının üzeri güneş enerji panelleri ile kapandığı için güneş ışığı yolu ile su buharlaşmasının engelleneceği bildiriliyor.

Ayrıca kanal üstü GES’lerin en önemli avantajlarından birisinin de verimlilik olduğu belirtiliyor. Bu tür sistemler alttan geçen su nedeniyle düşük sıcaklık ortamda çalışabiliyorlar belirtiliyor. Ortam ısısının düşük olmasını sağlayarak dışarıya aynı oranda daha yüksek miktarda elektrik verebileceği ifade ediliyor. Böylelikle bu santrallerin güneş enerjisinden daha yüksek miktarda elektrik üretmesini sağladığı belirtiliyor.

Ülkemizde açık su kanallarının üstüne yapılacak GES sistemlerinin suyun buharlaşmasını önlemesi bana göre en önemli avantajlarından birincisi. İkinci en önemli avantajı ise tarım arazilerini ve diğer arazileri kullanmak yerine su kanallarının ya da benzer yerlerin üzerine güneş enerjisi kullanarak alanlardan tasarruf edilmesi.

Hem Serik'te hem Antalya’da hem Türkiye'nin birçok yerinde oldukça fazla olan üstü açık su kanalları var. Bu kanalların bu tip sistemler ile donatılması ile bahsedilen faydalar sağlanabilir, temiz enerji üretimimiz artabiliriz.

Tabii bu projelerin su kanallarının sütüne yapılması ile ilgili karşı görüşte olanlar da olabilir. Bu fikirler de tartışmaya ve değerlendirmeye açık.

Türkiye’deki Örnek

Su kalanları üstüne GES projelerine bir örnek 2017 yılında Türkiye'de de başlamış. Şanlıurfa'da sulama kanalları üzerine güneş enerji panelleri silme işlemleri yapılmış. GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Güneydoğu Anadolu projesi bölge Kalkınma İdaresi’nin desteği ile Güneş pilli sulama kanalı pilot projesi gerçekleştirilmiş. Türkiye'de de böyle bir adımın atılması önemli.

Bir an önce bunun yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle Serik ve Antalya'nın diğer ilçelerinde kullanılması suyun buharlaşmasını çok yüksek olduğu bu bölgede bize göre oldukça önemli. Verimli toprakların bulunana bölgemizde topraklara arazilere güneş paneli yapılmasından ziyade bu tür yerlerin öncelikle değerlendirilmesi sanırım daha uygun olacaktır.

Bu konu ile ilgili uzmanların, GES şirketlerinin, STK’ların, çiftçilerimizin, kamu yöneticilerinin her türlü yorum soru ve görüşlerini bizlere ulaştırdıkları takdirde buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 
 

 

 

 

Millet İttifakı’nın Antalya’daki Oy Oranı Nedir?
İbrahim Ethem Taş geçtiğimiz hafta içerisinde Manavgat'a yaptığı bir ziyarette d...
1.03.2021 (0)
Serik Adına Teşekkürler…
Bahçeşehir Eğitim Kurumları Kurucusu Enver Yücel’e, Bahçeşehir Serik Aspendos Ka...
24.02.2021 (0)
Tehlikenin Farkında mıyız?
Kurallara uymuyoruz, hasta vaka oranları hala yüksek… İnsanların, esnafların umu...
22.02.2021 (0)
Geç Olmadan Hayvancılığı Desteklemeliyiz!
Serik'te hayvancılığın çok daha önemli olması gerektiğini, hem sayısal hem de ni...
8.02.2021 (0)
Su Kanalları Üstüne GES Projeleri…
Dünya’da uygulanana Türkiye’de de küçük örnekleri başlayan su kalanları üstüne G...
1.02.2021 (0)
Genç Hayırseverimize Teşekkürler…
Eğitime yaptığı güzel katkı için Serikli genç girişimci İbrahim Şahin’i tebrik e...
31.01.2021 (0)
Dijital Zorbalık,Sosyal Medya, Eyvah Dememek İçin
Eğer bu önlemleri almazsak; ülkemizin güvenliğini, milletimizin geleceğini; sosy...
10.01.2021 (0)
Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar…
Her karanlık gecenin bir aydınlık sabahı vardır… Güzel günler göreceğiz çocuklar...
3.01.2021 (0)
Serik 2021'den Umutlu
İş dünyası, esnaflar ve birçok kesim Serik'te 2021 yılında Mart Nisan gibi turiz...
29.12.2020 (0)
Kıvılcımı Serik’ten Çakalım…
Zincir mağazalarla birlikte e-ticaret konusunda çözüm için kıvılcımı Serik’ten y...
21.12.2020 (4)