Foto Galeri WebTV

12 Nisan 2021 Pazartesi  18:10
Keser: “Ramazan Bağışlanma Ayıdır”
Müftü İbrahim Keser; “Ramazan ayı bağışlanma ve cehennemden azad olma ayıdır. Ramazan ayında fakirimizi, garibimizi, kimsesizimizi, yetimimizi gözetmeliyiz.”
 

QR Kodu
 

Müftü İbrahim Keser; “Ramazan ayı bağışlanma ve cehennemden azad olma ayıdır. Ramazan ayında fakirimizi, garibimizi, kimsesizimizi, yetimimizi gözetmeliyiz.”

Serik İlçe Müftüsü İbrahim Keser yarın başlayacak mübarek Ramazan ayı ve oruç ile ilgili açıklamalar yaptı. Ramazan ayının şifa ayı olduğunun altını çizen Keser, “On bir ay boyunca dünyanın meşgaleleriyle daralan ruhlarımızın ve bedenimizin şifa bulduğu, gönül dünyamızı huzura kavuştuğu, bütün benliğimizle kulluk adına Allah’a yöneldiğimiz mübarek bir zaman dilimidir.” dedi.

Oruç ve Ramazan ayının ayet ve hadislerde nasıl yer aldığını anlatan İlçe Müftüsü İbrahim Keser bu ayda yapılacak ibadetler, dualar hakkında da açıklamalar yaptı.

“Günahlardan arınma mevsimi olan Ramazan ayı”

Zekat ve fitre konularında da vatandaşları bilgilendiren Serik İlçe Müftüsü İbrahim Keser açıklamalarına şunları söyledi; “Mağfireti ile insanları, şifası ile bedenleri ve ruhları rahmeti ile âlemi, hidayet rehberi Kuran’ın nüzulüyle zihinleri aydınlatan, müminlerin özlemle beklediği, maneviyatlarının zirve yaptığı, günahlardan arınma mevsimi olan Ramazan ayı 12 Nisan 2021 Pazartesi günü Covid-19 salgını sebebiyle evlerimizde kılacağımız ilk teravihle ve 13 Nisan Salı günü tutacağımız ilk oruçla başlayacaktır. On bir ay boyunca dünyanın meşgaleleriyle daralan ruhlarımızın ve bedenimizin şifa bulduğu, gönül dünyamızı huzura kavuştuğu, bütün benliğimizle kulluk adına Allah’a yöneldiğimiz mübarek bir zaman dilimidir.”

“Ramazan Kuran-ı Kerim’de adı geçen yegane aydır.”

“Merkezinde insan olan dünyanın, etrafında dönen ayın hareketleri baz alınarak Kuran’da belirtildiği şekliyle kameri takvime göre belirlenen ayların sayısı 12’dir. Ramazan ayıda bu 12 aydan Kuran-ı Kerim de adı geçen ve değerine vurgu yapılan yegane aydır. Ramazan ayı bir başka deyişle bağışlanma ve cehennemden azad olma ayıdır. Nitekim Resulullah (SAV) “Kim inanarak ve sevabını umarak Ramazan orucunu tutarsa Allah o kimsenin geçmiş günahlarını bağışlar”(Buhârî, Sıyâm, 6) buyurmaktadır.”

“Orucun sevabının da Allah tarafından takdir edileceği…”

“Ramazan ayı deyince aklımıza gelen ilk ibadet olan oruç Kur’an-ı Kerim de Rabbimiz tarafından şöyle ifade edilmiştir: “Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine farz kılındığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç farz kılındı”(Bakara,183) Orucun sevabının da Allah tarafından takdir edileceğini bize Peygamberimiz(SAV) haber vermiştir. Oruç ibadetindeki asıl maksat; insanın tüm benliği ile ibadet bilinci, dua ve güzel ahlakla Yaratıcısına yönelip O’nunla hemhal olmaktır, oruçlarımızı Allah için tutarak rabbimizin rızasına uygun iş ve eylemlerle muhkem hale getirmektir. Bütün ibadetlerimizin en başta gelen amacı güvenilir, sorumluluk sahibi, iyiliksever, güzel ahlaklı, samimi ve ihlaslı müminler topluluğu meydana getirmek değil midir?”

“İbadetlerde asıl amaç Allah’ın rızasını kazanmaktır.”

“Kuran-ı Kerimde yüce rabbimiz şöyle buyuruyor. “Ey iman edenler, size hayat veren şeylere çağırdığında Allah’a ve Resulüne icabet edin”(Enfal suresi,24) Bu çağrı Ramazan ayı için oruç ibadetidir. Her ilahi çağrıda insanlar için bir hikmet ve hayat vadeden Mevlamız (C:C), oruç ibadetin de de aynı vaadleri yapmıştır. Şöyle ki Ramazan ayı orucu senede bir ay kul ile Rabb’i arasındaki kulluk ilişkisinin çok önemli bir aracıdır. Allah’ın kendi rızasına bizi ulaştıracak diğer zekat hac namaz gibi ibadetler gibi oruçta bize lütfedilen bir vasıtadır. Çünkü ibadetlerde asıl amaç Allah’ın rızasını kazanmaktır. Rabbimizin rızasına giden yolları da bize öğreten yine rabbimiz ve onun elçisi Hz. Muhammed’dir. Ya bunlar bize öğretilmeseydi halimiz nice olurdu diye düşünmek lazım bazen.”

“Oruç insanın imanını ve istikametini muhafaza eder.”

“Aslında oruç, sadece yeme içme ve şehvani arzularımızı imsak vaktinden iftara kadar frenlemeyi nefsimizi mahrum etmeyi değil aynı zamanda bütün uzuvlarımızı düşüncemizi benliğimizi de kontrol etmeyi öğretir. Peygamber Efendimiz, orucu, kötülüklerden koruyan bir kalkana benzetir. Bu yönüyle oruç yalan, gıybet, kötü söz ve kavga gibi fıtratı tahrip eden şeylere karşı insanın imanını ve istikametini muhafaza eder.”

“Ramazan ayı nefsimizi terbiye noktasında çok iyi bir fırsat”

“Diğer yandan nefsimizi terbiye noktasında çok iyi bir fırsat olan Ramazan ayı ve oruç, aynı zamanda nefis muhasebesi ve tefekkür mevsimidir. Şimdiye kadar yaptığımız veya yapamadığımız iyi ve kötü şeyleri gözden geçirmeli iyilikleri artırmak kötülüklerden ve günahtan uzaklaşmak için yaratana iltica etme zamanıdır. Bu atmosferde hoşnut olmadığımız, İslam’a uygun olmayan, güzel ahlakla bağdaşmayan tutum ve davranışlarımızı düşünerek tekrar dönmemek üzere terk etme ve tövbe etme günleridir.”

“Son namazımızmış gibi huzura durulmalı”

“Kıldığımız namazlarda huzur ve huşu ile sanki son namazımızmış gibi huzura durulmalı, özellikle yatsı namazını camilerimizde cemaatle kıldıktan sonra evlerimizde ailemizle birlikte kılacağımız teravih namazlarında alelacele biran önce bitirelim zihniyetiyle değil peygamberimizin buyurduğu gibi “Allah’a şükreden bir kul olma” bilinciyle tadili erkana riayet edilmelidir. Oruçtaki huzur ve dikkatimiz aynıyla namazlarımıza da yansıtılmalıdır.

Tuttuğumuz oruçlar, kıldığımız namazlar, dinlediğimiz vaazlar, okuduğumuz Kuran-ı Kerim ve hatimler takip ettiğimiz mukabeleler, verdiğimiz zekat-fitre bağışlar, yaptığımız iyilik ve güzellikler bizlerin gönül dünyasına huzur ve mutluluk katmalı bizleri rıza-i rahmana ulaştırmalıdır. Teravih namazı aralarında söylediğimiz salatu selamlarda bizim Hz. Peygamber (SAV) ile olan sevgi ve gönül bağımızı güçlendirmeli sünneti seniyye olan bağlılığımızı artırmalıdır.”

“Fakirimizi, garibimizi, kimsesizimizi, yetimimizi gözetmeliyiz”

“Ramazan coşkusunun en yoğun yaşandığı mekan olan iftar ve sahur sofraları aile içinde ailenin tüm fertlerini buluştururken bu nimetleri bulamayan kardeşlerimizi bize hatırlatmalı fakirimizi, garibimizi, kimsesizimizi, yetimimizi gözeterek bu hazzı hep beraber yaşamanın yolları aranmalıdır. Bu şekilde de sofralarımızın bereketi artırılmalıdır.

“Mealini (anlamını) de okuyarak Rabbimize kulak vermeliyiz”

“Ramazan ayı aynı zamanda Kuran’ın Peygamberimize indiği aydır. Kuran ayında mukabele geleneğimizi devam ettirmek Kuran-ı Kerimi baştan sona hatmetmek le yetinilmemeli aynı zamanda her gün okuduğumuz cüzlerde ki ilahi mesajı anlama noktasında mealini (anlamını) de okuyarak Rabbimize kulak vermeliyiz. Şükreden bir kul olmak için Rahmani mesajın gereğini yapmak için de çaba sarf etmeliyiz.”

Zekat ve Fitre

“Yardımlaşmanın ve dayanışmanın zirve yaptığı Ramazan ayı, zekat, sadaka-i fıtır(Fitre) ve bağışlarımızı verdiğimiz kutlu zaman dilimidir. Bu konudaki güvenilir adres Türkiye Diyanet Vakfıdır. Vakfımız yurt genelinde topladığı zekat fitre ve bağışları başta ülkemizdeki ihtiyaç sahipleri olmak üzere gönül coğrafyamızda yaşayan muhtaç kardeşlerimize ulaştırmaktadır. Bu yardımlarınız: gıda paketi, öğrencileri okutma ve ihtiyaçlarını karşılama, iftar sofrası, yardım kartı, bayramlık kıyafet vb. şekilde sizin adınıza dini hassasiyetler ön plan da tutularak karşılıksız Allah rızası için ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.”

“Serik’teki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak”

“Serik ilçemizde de zekât fitre ve bağışlarınız makbuz mukabili Müftülüğümüzde Camilerimizde. Kuran Kurslarımızda görevlilerimiz tarafından kabul edilecektir. İlçemizde toplanan yardımlar Türkiye Diyanet Vakfı Serik Şubemizce Serik’teki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize yardım ve muhtaç öğrencilerimize burs olarak dağıtılacaktır. Ayrıca www.tdv.org ile bagis.tdv.org adreslerine online olarak yapılabileceği gibi, tüm operatörlerden FITRE yazıp 5601'e SMS göndererek 28 TL. tutarında fitre bağışında bulunulabilecektir. Bir SMS ücreti bir fitre bedeli olan 28 TL.’dir.”

“Teravih namazları evlerimizde kılınacak”

İlçemizde tüm camilerimizde ramazan ayı ile ilgili hazırlıklar tamamlanmıştır. İftar vakti Diyanet takviminde belirtilen akşam ezanı vaktidir. Sahurun sona ererek orucun başlangıç vakti ise diyanet takvimimizdeki imsak vaktidir. İftar ve İmsak vaktinde tüm ilçede aynı anda merkezi okunan ezanla vatandaşlarımız oruçlarını açacak ve oruca başlayacaklardır. Yatsı namazı vaktinden 30 dakika önce Merkezi sistemden Sala okunacaktır. Camilerimizde sadece yatsı namazı 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet kılınarak tesbihat ve dua yapılacaktır. Teravih namazlarını ise evlerimizde kılınacak teravih namazından sonra vitir namazları da yine evlerimizde eda edilecektir. Her gün öğle namazından ve yatsı namazından önce vaaz verilecektir. Ramazanın son 10 gününde itikafa girecek vatandaşlarımıza da camilerimizde yardımcı olunacaktır. Müftülüğümüzce ramazan imsakiyeleri bastırılmış ve camilerimizde vatandaşlarımıza dağıtılmıştır.

Gelişiyle gönül dünyamızı aydınlatan evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluş olan bereket mevsimi, Ramazan ayının; kalplerimize huzur, hastalarımıza şifa, evlerimize bereket, ailemize ilçemize, milletimize ve İslam alemine sağlık mutluluk ve hayırlar getirmesini, insanlığın hidayetine ve barışına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

Şehit ve Gazi Ailelerine Vefa
Serik protokolü Ramazan Bayramı dolayısıyla şehit ve gazi ailelerini ziyaret ett...
16.05.2021 (0)
Serik’te İsrail Protesto Edildi
İsrail'in Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırıları Seri...
16.05.2021 (0)
Serik'te Semt Pazarları Açıldı
Serik ilçesinde tam kapanma sürecinde 10 noktada pazar yeri kuruldu....
16.05.2021 (0)
Şiddetli Kuraklık Yaşıyoruz
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Antalya ve çevre illerde Nisan a...
16.05.2021 (0)
Büyükşehir Hasta Yatağı Desteğini Sürdürüyor
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında da hasta yatağı yardımlarını sürdür...
16.05.2021 (0)
Otomobil Uçuruma Yuvarlandı: 1 Ölü, 2 Yaralı
Manavgat ilçesinde, 100 metrelik uçuruma yuvarlanan otomobildeki Mustafa Yerebak...
16.05.2021 (0)
Ağa Takılan Caretta Carettayı Kurtardı
Serik ilçesinde, tekneyle denizde balık avına çıkan Ömer Baydak ve arkadaşı, ağa...
16.05.2021 (0)
Nesli Tehlike Altındaki Mor Vatoz, Oltaya Takıldı
Serik’te parakete avlanma tekniğiyle kılıç balığı yakalamak için denize açılan b...
16.05.2021 (0)
Radar İstasyonunun Eşsiz Manzarası
Kumluca ilçesinde 1000 rakımlı tepede konuşlu Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'ne ...
16.05.2021 (0)
Enerji Yönetimi ve Verimliliği Ele Alındı
Büyükşehir Belediyesi'nin yürütücüsü olduğu MAtchUp Ufuk 2020 Avrupa Birliği Pro...
16.05.2021 (0)