Foto Galeri WebTV

14 Nisan 2021 Çarşamba  18:30
Söyledik Ama Dinletemedik…
Köşe yazımızda ‘Tehlikenin farkında mıyız?’ diye sorduk, söyledik. Ama maalesef kimseye dinletemediğimizi bugün görüyoruz.
 

QR Kodu
 

Köşe yazımızda ‘Tehlikenin farkında mıyız?’ diye sorduk, söyledik. Ama maalesef kimseye dinletemediğimizi bugün görüyoruz.

Antalya, Serik kırmızıya boyandı her yerde olduğu gibi ve turizm darbe aldı, esnaflar ve iş dünyası ile çalışanlar sıkıntıya düştü. Hepimiz kurallara uymuş olsaydık Antalya ve Serik belki bugün çok farklı bir yerde olacaktı.

Söz konusu haber yorum köşemizi 22 Şubat 2021 tarihinde yayınlamıştık. Yani bugünden bakarsak 52 gün önce Serik’imizi, Antalya’mızı ve ülkemizin turizm bölgelerimizi tehlikenin gelmekte olduğu konusunda uyarmıştık.

O tarihte Antalya'da her 100 bin kişide vaka sayısı 80'ler ile 90'larda geziyordu. Ülkemizdeki koronavirüs sebebiyle can kaybı ise yaklaşık 28 bin sınırındaydı. Ülke genelinde ise günlük vaka sayısı 8-9 binlerdeydi. Antalya’da haftalık vaka sayısı ise 2 binlerdeydi.

Bugün geldiğimiz noktada ise günlük vaka sayısı ülke genelinde 60 bine dayandı. Günlük hasta sayımız ise 2 bin 700’ü aştı. Her gün 270 civarında can kaybımız var. Aradan geçen 50 günde 28 bin olan toplam can kaybı sayımız ise 35 bine dayanmış durumda. Aradan geçen 52 gün sonra Antalya’da vaka sayısı 2 binlerden bugün 7 binlere yaklaştı.

Antalya’ya en fazla turist gönderen ülke olan Rusya bugünden başlamak üzere 1 Haziran'a kadar uçuş kısıtlaması koydu. Turizm kenti Antalya'dan yetkililer, Belediye başkanları, turizm iş insanlar bunun Turizm'e etkisinin olumsuz olduğu konusunda açıklamalar yapıyorlar.

Keşke 50 gün 60 gün önce çok sıkı bir şekilde Antalya ve benzeri sahil bölgelerimize çok sert kısıtlamalar, yasaklar getirseydik te bugünlere bırakmasaydık. Keşke daha önce uyardığımız gibi hep birlikte kurallara uysaydık ve bu olumsuzlukları yaşamasaydık.

1,5 ay zamanımız var

Tabii keşke demekle bir yere varılmıyor. Artık bundan sonra yapılacak şey açıklanan yeni kısıtlamalar ve tedbirlere en sıkı şekilde uyarak bir an önce Antalya'daki vaka sayılarının hızlı aşağıya çekmek gerekiyor. Bunun için 1,5 ay zamanımız var.

Önümüzde bir Ramazan ayı, Ramazan Bayramı ve sonrasında Mayıs’ın sonu var. Bu süreçte bütün paydaşlar; devlet kurumları, yetkililer, siyasi partiler STK’lar, başta turizmciler olmak üzere iş insanları, esnaflar, vatandaşlar kısacası hepimiz bir araya gelerek bu hedefe kilitlenmeliyiz. Antalya için hızlı bir şekilde daha etkin önlemler alınması konusunda hep beraber vaka sayısının en alt düzeye inmesini sağlamak için çalışmalıyız.

Bölgemizde yapılacak çalışma ve büyük gayretle; Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık bir buçuk ayda yapılacak hızlı bir aşı çalışması ile bölgemizde vaka sayılarının hızla istenen düzeye çekilmesi muhtemeldir.

Umarız bu çalışmalar bir an önce yapılır ve Haziran ayı gibi bölgemiz turistler ile buluşabilir. Serik, Antalya ve diğer ilçelerimizde esnafların, iş dünyasının, turizmcilerin kısacası herkesin beklentisi bu yönde.

 
 

 

 

 

Turizm Sezonu İçin Fırsat…
17 günlük tam kısıtlamanın turizm sezonu için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoru...
29.04.2021 (0)
Bir Güzel Gelenek Oluştu…
Serik Türk Eğitim Sen tarafından ‘Askıda bir pide, siz de katılın bize’ kampanya...
19.04.2021 (0)
Söyledik Ama Dinletemedik…
Köşe yazımızda ‘Tehlikenin farkında mıyız?’ diye sorduk, söyledik. Ama maalesef ...
14.04.2021 (0)
Şimdi Serik Belediyespor Zamanı…
2020 yılı sonunda yapılması planlanan, ilanlara çıkılan ancak pandemi dolayısıyl...
1.04.2021 (0)
Türkiye Değişim Partisi Serik'te…
Değişim istediklerini ve değişim hareketini başlattıklarını ifade eden il ve ilç...
10.03.2021 (0)
Millet İttifakı’nın Antalya’daki Oy Oranı Nedir?
İbrahim Ethem Taş geçtiğimiz hafta içerisinde Manavgat'a yaptığı bir ziyarette d...
1.03.2021 (0)
Serik Adına Teşekkürler…
Bahçeşehir Eğitim Kurumları Kurucusu Enver Yücel’e, Bahçeşehir Serik Aspendos Ka...
24.02.2021 (0)
Tehlikenin Farkında mıyız?
Kurallara uymuyoruz, hasta vaka oranları hala yüksek… İnsanların, esnafların umu...
22.02.2021 (0)
Geç Olmadan Hayvancılığı Desteklemeliyiz!
Serik'te hayvancılığın çok daha önemli olması gerektiğini, hem sayısal hem de ni...
8.02.2021 (0)
Su Kanalları Üstüne GES Projeleri…
Dünya’da uygulanana Türkiye’de de küçük örnekleri başlayan su kalanları üstüne G...
1.02.2021 (0)