Foto Galeri WebTV

16 Mayıs 2021 Pazar  17:17
Radar İstasyonunun Eşsiz Manzarası
Kumluca ilçesinde 1000 rakımlı tepede konuşlu Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'ne ait radar istasyonu çiftçi ve denizcinin gözü kulağı olurken, manzarasıyla da ilgi çekiyor.
 

QR Kodu
 

Kumluca ilçesinde 1000 rakımlı tepede konuşlu Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'ne ait radar istasyonu çiftçi ve denizcinin gözü kulağı olurken, manzarasıyla da ilgi çekiyor.

Kumluca'nın turizm merkezi Adrasan ve Karaöz koylarının arasında kalan 1000 rakımlı Markiz Tepesi'nde konuşlanan Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü'ne ait radar istasyonu bölgedeki çiftçi ve denizcilere bilgiler veriyor, yol gösteriyor. Çok geniş bir alanı tarayan ve anlık meteorolojik bilgileri paylaşan radar istasyonu, anlık hava sıcaklığı, fırtına, hortum, dolu ve sağanak gibi meteorolojik bilgileri tespit ediyor. Muğla'nın Fethiye ilçesinde Antalya'nın Mersin sınırına, Akdeniz sahilinden, Burdur ve Isparta'ya kadar geniş bir alandaki hava olaylarını tarayabilen bu radar, son yıllarda kesin meteorolojik veriler paylaşarak bölge halkına faydalı oluyor.

'AYNI ZAMANDA MUHTEŞEM BİR MANZARAYA SAHİP

Meteorolojik verilerin sağlıklı şekilde tespit edilmesine katkı sağlayan bu radar istasyonu, aynı zamanda manzarasıyla da ilgi çekiyor. İstasyonun bulunduğu noktadan özellikle havanın açık ve nemsiz olduğu zamanlarda turizm merkezi Adrasan Koyu, Karaöz Koyu, ünlü Sulu Ada, Gelidonya Feneri, Finike ve Kumluca ovaları ile Manavgat, Antalya, Serik, Alanya sahilleri, kuzeyde ise Beydağları, Tahtalı Dağı ve Tahtalı Teleferik gibi muhteşem bir manzara görülebiliyor. Asfalt olmayan, dik yamaçlardan ve kayalık bir alandan çıkılabildiği için çok zorlu bir yolu bulunan radar istasyonuna ancak 4X4 araçlarla veya motosikletle çıkılabiliyor.

'GÜNEYDE TÜRKİYE'NİN EN UÇ NOKTASINDAYIZ'

Tesisin 4 çalışandan birisi olan Mustafa Karacan (36), "10 yıldır Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Radar İstasyonu'nda çalışıyorum. Buranın ismi Markiz Tepesi. Adrasan, Karaöz'den yamaçtan ulaşımı var. Yolları biraz sıkıntılı. Zaten gelenler, burayı bilenler yolun zorlu olduğu bilir. Manzaramız gayet güzel. Sulu Ada, Kumluca, Mavikent, Adrasan Koyu her yer ayağımızın altında. Gelidonya Feneri de arkamızda. Tüm bölgenin ucundayız. Yani en uçta biz varız. Tüm bölge ayağımızın altında. Güneyde Türkiye'nin en uç noktasındayız. Yani tüm denize hâkim olan nokta burası. Buranın rakımı 1000 metre. Turizm merkezi Adrasan'a 15 kilometre, Kumluca ilçe merkezine 28 kilometre. Ulaşım biraz zor" dedi.

'TESİSİN İÇİNDE YAŞAM ALANIMIZ VAR'

İstasyonun 10 yıldır faaliyet gösterdiğini aktaran Mustafa Karacan, "Bölgemizde oluşan anlık yağmur, doğal afet gibi olayları bildiriyoruz. Bölgemizdeki insanlarımız fark etmiştir, bu yıl meteorolojik paylaşımlarda gayet iyi hizmet verdiğimizi düşünüyorum. Bölgemizdeki çekim alanı, Fethiye'den doğuya doğru, Kumluca, Finike, Elmalı, Antalya merkez, doğuya doğru bayağı bir etki alanımız var. Zaten bilgi sahibi insanlar internetten takip edebiliyor. İnternetten radar bilgilerini paylaşıyoruz. Meteoroloji uygulamasını indirdiğiniz zaman Antalya radarımızdan tüm bilgileri 15 dakika gecikmeli görebilirsiniz. Tesisin içinde yaşam alanımız var. Televizyonumuz var, internetimiz var, mutfağımız var. Her şeyimiz var. Allah'ımıza şükür. Gayet iyiyiz" diye konuştu. DHA

 
 

 

 

 

ANTBİRLİK Yatırımlarıyla Devleşiyor
Dünyayı durduran COVİD-19 ANTBİRLİK’i durdurmayı başaramadı; sadece bir yıl geci...
17.06.2021 (0)
Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu
Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) tarafından düzenlenen yılın gazetecileri ödül...
17.06.2021 (0)
Dekatri Mimarlık Açıldı
Mimar Tuğba Kurt’a ait Dekatri Mimarlık Bürosu, düzenlenen törenle açıldı....
17.06.2021 (0)
Traktörüyle Dereye Yuvarlanıp Öldü
Serik’te geri manevra yaptığı traktörüyle dereye yuvarlanan Hüseyin Elgün (51), ...
17.06.2021 (0)
Aputkan: “Madalya Bekliyorum”
Aputkan; “Serik Belediyespor Bisiklet Takımı’nda yer alan genç kardeşlerimizden ...
17.06.2021 (0)
Tam Üyelik Mücadelemizin Neticelenmesini İstiyoruz
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Belek turizm bölgesindeki NEST Kongre Merkez...
17.06.2021 (0)
83 Yıllık Batık Gemi Karaya Çıkarıldı
Dünyaca Ünlü Konyaaltı Plajı Yakınındaki 83 Yıllık Batık Gemi Karaya Çıkarıldı...
17.06.2021 (0)
Rus Heyeti Çalışmalarına Başladı
Güvenli Turizm Altyapısını İncelemek Üzere Türkiye’ye Gelen Rus Heyeti Çalışmala...
17.06.2021 (0)
Toroslar Çiçeklerle Renklendi
Kaş ve Elmalı ilçelerinde Toros Dağları'nın eteklerinde açan çiçekler bölgenin d...
17.06.2021 (0)
'Havuzda Covid-19 Tedbirleri Unutulmamalı'
Atmaca, yaz aylarında havuzlarda yaşanacak yoğunluğa dikkat çekerek, pandemi ne...
17.06.2021 (0)