Foto Galeri WebTV

8 Temmuz 2021 Perşembe  18:27
MEŞHUR Serik Bıçağı Kullanalım…
rkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: ‘Kalitesiz bıçak size israf, hayvana eziyet olur’
 

QR Kodu
 


Palandöken, ‘Kurbanını kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı.” Dedi. Biz de Serik’ten TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in sözlerinin altına imzamızı atarak ‘Kurbanları keserken meşhur Serik bıçağını kullanalım’ diyoruz.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda Kurban Bayramında kesilecek olan kurbanlarda, kör veya kalitesiz bıçak kullanılmasının hayvana eziyet olacağını söyledi.

Palandöken, ‘Kurbanını kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı.” Dedi. Biz de Serik’ten TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in sözlerinin altına imzamızı atarak ‘Kurbanları keserken meşhur Serik bıçağını kullanalım’ diyoruz.

Yine Sayın Bendevi Palandöken’in, kurbanını kendisi kesecek olan vatandaşlara Uzak Doğu ülkelerinden gelen kalitesiz ve ucuz ya da kör bıçakları asla tercih etmemeleri yönündeki çağrısına da aynen katılıyoruz ve destekliyoruz.

Maalesef yurtdışından gelen her şeye meraklı olmak gibi bir durumumuz var. Uzakdoğu’nun ya da herhangi bir bölgenin bıçakları yerine başta ünlü ‘Serik Bıçakları’ olmak üzere yerli üretimi tercih etmek hem ülke ekonomisine hem yerli esnafımızın ve sanayimizin gelişimine katkı demektir.

Kurban kesme ve işleme ile ilgili bıçak mevzusu küçük gibi görünebilir ama ülkemizde sadece Kurban Bayramında kesim olmuyor. Türkiye’de yıl boyunca yaklaşık 4 milyon adet hayvan kesimi ve işlemesi yapılıyor.

Bıçak deyip geçmeyin Dış Ticaret Müsteşarlığı 2008 yılında, ‘Ucuz bıçak ithalatına önlem’ için tebliğ bile çıkartmıştı.

Yılda ortalama 1 milyon büyükbaş 3 milyon küçükbaş kesiliyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in konu ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle:

“Kurban Bayramına sayılı günler kala, kurbanlığını kendi kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı. Kör veya kalitesiz bıçağın hem hayvana eziyet hem de cebimize israf olduğu unutulmamalı. Kendisi kesim yapmayacak olanlar da kurbanını sahte kasaplara değil kasap esnafımıza yani emin ellere teslim etmeli.

Ülkemizde her yıl 1 milyon civarında büyükbaş, 3 milyon civarında küçükbaş hayvan kurban olarak kesiliyor. Bu hayvanların ise milyonlarca lira değerindeki derileri maalesef heba oluyor. Deri sanayimizin en az yüzde 20’si bu kurban derilerinden oluşuyor. Dolayısıyla bunların heba edilmemesi, ekonomiye kazandırılması çok önemli. Aynı zamanda dini açıdan da heba olmaması, israf edilmemesi açısından deri konusu mühim. Bu derilerin verimli kullanılmasında en önemli nokta bilen birinin kesmesi ve bıçak seçimi. Kurbanını kendisi kesecek olan vatandaşlarımız Uzak Doğu ülkelerinden gelen kalitesiz ve ucuz ya da kör bıçakları asla tercih etmemeli. Kesim işini kendisi yapmayacak olanlar da sahte kesim yapanlara değil doğrudan kasap esnafımıza gitmeli.”

Haber. Osman Türkçe

 
 

 

 

 

D-400 Karayolu’nun Yükü Artıyor
Antalya’nın doğuya bağlantısı olan; Serik için de çok önemli olan D-400 Karayolu...
12.07.2021 (0)
MEŞHUR Serik Bıçağı Kullanalım…
rkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöke...
8.07.2021 (0)
95. Yaşın Kutlu Olsun Serik
Nice Yıllara… Bugün 26 Haziran. Serik’in ilçe oluşunun yıl dönümü yani bir nevi...
25.06.2021 (0)
Genç Öğretmenlerimizi Kutluyorum…
Zeliha, Hazel ve Sibel öğretmenlerimizi, hayal ederek, çabalayarak hayat geçirdi...
22.06.2021 (2)
Mehmet Başaran…
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran Serik’te gazetecilerle buluştu…...
18.06.2021 (0)
DEVA Partisi Rüzgarı Yakalayabilecek mi?
DEVA Partisi siyasetin yakın geleceğinde iddialı olduklarını gösterdiler. Acaba...
17.06.2021 (0)
Turizm Sezonu İçin Fırsat…
17 günlük tam kısıtlamanın turizm sezonu için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoru...
29.04.2021 (0)
Bir Güzel Gelenek Oluştu…
Serik Türk Eğitim Sen tarafından ‘Askıda bir pide, siz de katılın bize’ kampanya...
19.04.2021 (0)
Söyledik Ama Dinletemedik…
Köşe yazımızda ‘Tehlikenin farkında mıyız?’ diye sorduk, söyledik. Ama maalesef ...
14.04.2021 (0)
Şimdi Serik Belediyespor Zamanı…
2020 yılı sonunda yapılması planlanan, ilanlara çıkılan ancak pandemi dolayısıyl...
1.04.2021 (0)