Foto Galeri WebTV

8 Temmuz 2021 Perşembe  18:27
MEŞHUR Serik Bıçağı Kullanalım…
rkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: ‘Kalitesiz bıçak size israf, hayvana eziyet olur’
 

QR Kodu
 


Palandöken, ‘Kurbanını kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı.” Dedi. Biz de Serik’ten TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in sözlerinin altına imzamızı atarak ‘Kurbanları keserken meşhur Serik bıçağını kullanalım’ diyoruz.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda Kurban Bayramında kesilecek olan kurbanlarda, kör veya kalitesiz bıçak kullanılmasının hayvana eziyet olacağını söyledi.

Palandöken, ‘Kurbanını kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı.” Dedi. Biz de Serik’ten TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in sözlerinin altına imzamızı atarak ‘Kurbanları keserken meşhur Serik bıçağını kullanalım’ diyoruz.

Yine Sayın Bendevi Palandöken’in, kurbanını kendisi kesecek olan vatandaşlara Uzak Doğu ülkelerinden gelen kalitesiz ve ucuz ya da kör bıçakları asla tercih etmemeleri yönündeki çağrısına da aynen katılıyoruz ve destekliyoruz.

Maalesef yurtdışından gelen her şeye meraklı olmak gibi bir durumumuz var. Uzakdoğu’nun ya da herhangi bir bölgenin bıçakları yerine başta ünlü ‘Serik Bıçakları’ olmak üzere yerli üretimi tercih etmek hem ülke ekonomisine hem yerli esnafımızın ve sanayimizin gelişimine katkı demektir.

Kurban kesme ve işleme ile ilgili bıçak mevzusu küçük gibi görünebilir ama ülkemizde sadece Kurban Bayramında kesim olmuyor. Türkiye’de yıl boyunca yaklaşık 4 milyon adet hayvan kesimi ve işlemesi yapılıyor.

Bıçak deyip geçmeyin Dış Ticaret Müsteşarlığı 2008 yılında, ‘Ucuz bıçak ithalatına önlem’ için tebliğ bile çıkartmıştı.

Yılda ortalama 1 milyon büyükbaş 3 milyon küçükbaş kesiliyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in konu ile ilgili yaptığı paylaşım şöyle:

“Kurban Bayramına sayılı günler kala, kurbanlığını kendi kesecek olan vatandaşlarımız bıçak seçiminde dikkatli olmalı. Kör veya kalitesiz bıçağın hem hayvana eziyet hem de cebimize israf olduğu unutulmamalı. Kendisi kesim yapmayacak olanlar da kurbanını sahte kasaplara değil kasap esnafımıza yani emin ellere teslim etmeli.

Ülkemizde her yıl 1 milyon civarında büyükbaş, 3 milyon civarında küçükbaş hayvan kurban olarak kesiliyor. Bu hayvanların ise milyonlarca lira değerindeki derileri maalesef heba oluyor. Deri sanayimizin en az yüzde 20’si bu kurban derilerinden oluşuyor. Dolayısıyla bunların heba edilmemesi, ekonomiye kazandırılması çok önemli. Aynı zamanda dini açıdan da heba olmaması, israf edilmemesi açısından deri konusu mühim. Bu derilerin verimli kullanılmasında en önemli nokta bilen birinin kesmesi ve bıçak seçimi. Kurbanını kendisi kesecek olan vatandaşlarımız Uzak Doğu ülkelerinden gelen kalitesiz ve ucuz ya da kör bıçakları asla tercih etmemeli. Kesim işini kendisi yapmayacak olanlar da sahte kesim yapanlara değil doğrudan kasap esnafımıza gitmeli.”

Haber. Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Yorum: Osman Türk Serik İçin Önemli Yatırım…
Serik Tarım Lisesi için düğmeye basıldı. Bir kez daha ‘Aklın yolu bir diyerek’ b...
18.08.2022 (0)
Kimseden ÇIT Çıkmıyor!
İmar planları mahkemece iptal edilen Serik’e ait Belek ve Kadriye günübirlik ala...
18.07.2022 (0)
Başarı Gelenek Haline Geldi…
17 yılı geride bırakan Serik eğitiminin köklü kurumlarından Akdeniz Yükseliş Kol...
13.07.2022 (0)
Nice Mutlu Yıllara Serik!...
Her yıl Serik’in ilçe olmasının kutlanması ile ilgili gündeme getirdiğimiz bu gü...
27.06.2022 (0)
D 400’ün Yükü Hafiflemeli
Serik’ten de geçen D 400 Karayolu’nun yükünün hafiflemesi gerekiyor. Serik adına...
27.06.2022 (1)
Serik Yeni Bir Başlangıç Yaptı…
Futbolda elde edilen başarıdan sonra geçmişi çok eskilere dayanan Serik'teki v...
23.06.2022 (0)
Emekliler Parayı Ne Yapıyor?
Emekliler yurt dışına para kaçırmazlar, emekliler ihalelere girmezler, emekliler...
9.06.2022 (0)
ANTBİRLİK’in Buğday Hamlesi
ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz tarafından geçen hafta 7 TL. olar...
7.06.2022 (0)
Deligöz’e Teşekkürler, Şahin’e Başarılar
Serik Belediyespor Kulübü Başkanı Halil Deligöz'e yaptığı hizmetleri için teşekk...
25.05.2022 (0)
‘Ölümlü Bir Kaza mı’ Bekleniyor?
Çınaraltı Meydanı’na geçtiğimiz yıl dikilen trafik direklerine sinyali vermek iç...
16.03.2022 (0)