Foto Galeri WebTV

20 Eylül 2021 Pazartesi  10:44
Sillyon-Karahisar-ı Teke…
Sillyon Antik Kenti’nin diğer adı ile Karahisar-ı Teke Kalesi’nin, Türk ve Dünya kültürel mirasına kazandırılması gerekiyor. Umarız bu yoldaki çağrımız karşılık bulur.
 

QR Kodu
 

Sillyon Antik Kenti’nin diğer adı ile Karahisar-ı Teke Kalesi’nin, Türk ve Dünya kültürel mirasına kazandırılması gerekiyor. Umarız bu yoldaki çağrımız karşılık bulur.

Sillyon Antik Kenti bize göre Aspendos'tan sonra Serik’in Dünya kültürel miras varlığını taşıyan bölge olmasını perçinleyecek önemli bir yer. Hem Dünya hem de Türk tarihi açısından önemli bir bölge olan Sillyon ya da Selçuklunun 1200’lü yıllarda yerleşerek verdiği isimle Karahisar-ı Teke Kalesi hem Türklerin; Dünya’nın en önemli medeniyet merkezi Anadolu’nun sahibi olduğunun, hem de medeniyetlerin beşiğinde insanlık tarihine sahip çıktığının bir göstergesidir.

Geçtiğimiz Cuma günü katıldığımız ve bugün gazetemizin manşetinde gördüğünüz tarihi neredeyse 4 bin yıla uzanan(Hatta yapılacak çalışmalarla bu tarihin daha da ileriye gitmesi muhtemel) ve medeniyetlerin beşiği olan Sillyon Antik Kenti’nin Serik, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olacağını düşünüyoruz.

4 Bin Yıllık Miras…

Sillyon Antik Kenti’nin kazı sorumlusu, koordinatörü Doç. Dr. Murat Taşkıran hocanın verdiği bilgilere göre Sillyon kurulduğu günden bu yana geçen binlerce yılda; Hititlerden başlayarak, Persler, Helenistik dönem, Roma İmparatorlukları, Bizanslılar daha sonra Selçuklular ve Osmanlılar dönemini bünyesinde barındırmış yaklaşık 4 bin yıldır yaşayan muhteşem bir medeniyet mirası taşıyor.

800 Yıllık Türk Geçmişi Yaşıyor…

Büyük İskender'in kuşatıp alamadığı iki kentten birisi olarak tarihe geçen Sillyon Antik Kenti Türklerin Anadolu'ya girişinden itibaren 1230’larda Selçuklular tarafından fethedildikten sonra Karahisarı Teke Kalesi olarak isimlendiriliyor.

Yapılan kazılar ile birlikte birçok medeniyetten örnekler ve izlerin bulunması ile birlikte Selçuklulardan kalan mescitler, mezarlıklar ve diğer buluntular çok önem arz ediyor. Yine haberimizde okuyacağız gibi bıçak yapımı ile meşhur Serik’in belki bıçak yapım tarihi 1200'lü yıllara Selçuklulara kadar uzanacak. Çünkü Sillyon’da bıçak yapım atölyesi de bulunmuş.

Sillyon’un 4 bin yıllık tarihi kısa anlatımlara sığmayacak kadar büyük bir zenginlik taşıyor. Serik adına bugün ve gelecek için gerçekten çok büyük bir kıymet arz ediyor. Çünkü burası, Aspendos kadar kıymetli, çok büyük bir miras olarak Serik sınırları içinde bütün dünya tarafından ilgiyle izlenip görülebilecek.

Büyük Destek Sağlanmalı…

Bu kadar önemli bir kültürel miras için Serik Belediyesi’nin destekleri gerçekten önemli ve teşekkür ediyoruz. Ancak sadece Belediyemizin katkıları ile değil devletimizin buraya katkısını artırması gerekiyor diye düşünüyoruz. Bize göre Sillyon Antik Kenti için büyük bütçeler ayırılmalı, önemle üzerinde durulmalı ve büyük destek sağlanmalı. Büyük bir proje ile burasının bir an önce gün yüzüne çıkarılıp, Türk ve Dünya kültürel mirasına kazandırılması gerekiyor. Umarız bu yoldaki çağrımız karşılık bulur.

 
 

 

 

 

reklam

Yorum: Osman Türk Serik İçin Önemli Yatırım…
Serik Tarım Lisesi için düğmeye basıldı. Bir kez daha ‘Aklın yolu bir diyerek’ b...
18.08.2022 (0)
Kimseden ÇIT Çıkmıyor!
İmar planları mahkemece iptal edilen Serik’e ait Belek ve Kadriye günübirlik ala...
18.07.2022 (0)
Başarı Gelenek Haline Geldi…
17 yılı geride bırakan Serik eğitiminin köklü kurumlarından Akdeniz Yükseliş Kol...
13.07.2022 (0)
Nice Mutlu Yıllara Serik!...
Her yıl Serik’in ilçe olmasının kutlanması ile ilgili gündeme getirdiğimiz bu gü...
27.06.2022 (0)
D 400’ün Yükü Hafiflemeli
Serik’ten de geçen D 400 Karayolu’nun yükünün hafiflemesi gerekiyor. Serik adına...
27.06.2022 (1)
Serik Yeni Bir Başlangıç Yaptı…
Futbolda elde edilen başarıdan sonra geçmişi çok eskilere dayanan Serik'teki v...
23.06.2022 (0)
Emekliler Parayı Ne Yapıyor?
Emekliler yurt dışına para kaçırmazlar, emekliler ihalelere girmezler, emekliler...
9.06.2022 (0)
ANTBİRLİK’in Buğday Hamlesi
ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz tarafından geçen hafta 7 TL. olar...
7.06.2022 (0)
Deligöz’e Teşekkürler, Şahin’e Başarılar
Serik Belediyespor Kulübü Başkanı Halil Deligöz'e yaptığı hizmetleri için teşekk...
25.05.2022 (0)
‘Ölümlü Bir Kaza mı’ Bekleniyor?
Çınaraltı Meydanı’na geçtiğimiz yıl dikilen trafik direklerine sinyali vermek iç...
16.03.2022 (0)