Foto Galeri WebTV

20 Eylül 2021 Pazartesi  10:44
Sillyon-Karahisar-ı Teke…
Sillyon Antik Kenti’nin diğer adı ile Karahisar-ı Teke Kalesi’nin, Türk ve Dünya kültürel mirasına kazandırılması gerekiyor. Umarız bu yoldaki çağrımız karşılık bulur.
 

QR Kodu
 

Sillyon Antik Kenti’nin diğer adı ile Karahisar-ı Teke Kalesi’nin, Türk ve Dünya kültürel mirasına kazandırılması gerekiyor. Umarız bu yoldaki çağrımız karşılık bulur.

Sillyon Antik Kenti bize göre Aspendos'tan sonra Serik’in Dünya kültürel miras varlığını taşıyan bölge olmasını perçinleyecek önemli bir yer. Hem Dünya hem de Türk tarihi açısından önemli bir bölge olan Sillyon ya da Selçuklunun 1200’lü yıllarda yerleşerek verdiği isimle Karahisar-ı Teke Kalesi hem Türklerin; Dünya’nın en önemli medeniyet merkezi Anadolu’nun sahibi olduğunun, hem de medeniyetlerin beşiğinde insanlık tarihine sahip çıktığının bir göstergesidir.

Geçtiğimiz Cuma günü katıldığımız ve bugün gazetemizin manşetinde gördüğünüz tarihi neredeyse 4 bin yıla uzanan(Hatta yapılacak çalışmalarla bu tarihin daha da ileriye gitmesi muhtemel) ve medeniyetlerin beşiği olan Sillyon Antik Kenti’nin Serik, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli bir yere sahip olacağını düşünüyoruz.

4 Bin Yıllık Miras…

Sillyon Antik Kenti’nin kazı sorumlusu, koordinatörü Doç. Dr. Murat Taşkıran hocanın verdiği bilgilere göre Sillyon kurulduğu günden bu yana geçen binlerce yılda; Hititlerden başlayarak, Persler, Helenistik dönem, Roma İmparatorlukları, Bizanslılar daha sonra Selçuklular ve Osmanlılar dönemini bünyesinde barındırmış yaklaşık 4 bin yıldır yaşayan muhteşem bir medeniyet mirası taşıyor.

800 Yıllık Türk Geçmişi Yaşıyor…

Büyük İskender'in kuşatıp alamadığı iki kentten birisi olarak tarihe geçen Sillyon Antik Kenti Türklerin Anadolu'ya girişinden itibaren 1230’larda Selçuklular tarafından fethedildikten sonra Karahisarı Teke Kalesi olarak isimlendiriliyor.

Yapılan kazılar ile birlikte birçok medeniyetten örnekler ve izlerin bulunması ile birlikte Selçuklulardan kalan mescitler, mezarlıklar ve diğer buluntular çok önem arz ediyor. Yine haberimizde okuyacağız gibi bıçak yapımı ile meşhur Serik’in belki bıçak yapım tarihi 1200'lü yıllara Selçuklulara kadar uzanacak. Çünkü Sillyon’da bıçak yapım atölyesi de bulunmuş.

Sillyon’un 4 bin yıllık tarihi kısa anlatımlara sığmayacak kadar büyük bir zenginlik taşıyor. Serik adına bugün ve gelecek için gerçekten çok büyük bir kıymet arz ediyor. Çünkü burası, Aspendos kadar kıymetli, çok büyük bir miras olarak Serik sınırları içinde bütün dünya tarafından ilgiyle izlenip görülebilecek.

Büyük Destek Sağlanmalı…

Bu kadar önemli bir kültürel miras için Serik Belediyesi’nin destekleri gerçekten önemli ve teşekkür ediyoruz. Ancak sadece Belediyemizin katkıları ile değil devletimizin buraya katkısını artırması gerekiyor diye düşünüyoruz. Bize göre Sillyon Antik Kenti için büyük bütçeler ayırılmalı, önemle üzerinde durulmalı ve büyük destek sağlanmalı. Büyük bir proje ile burasının bir an önce gün yüzüne çıkarılıp, Türk ve Dünya kültürel mirasına kazandırılması gerekiyor. Umarız bu yoldaki çağrımız karşılık bulur.

 
 

 

 

 

İstikrarlı Başarıyı Alkışlayalım
Atatürk Anadolu Lisesi Genç Erkek Voleybol Takımı kendi kategorisinde Serik’e il...
20.12.2021 (0)
Yükselen Değer; Harnup (Keçibuynuzu)
Serik, Antalya ve Türkiye olarak Dünya’da hızla yüksek talep gören keçiboynuzun ...
21.09.2021 (0)
Sillyon-Karahisar-ı Teke…
Sillyon Antik Kenti’nin diğer adı ile Karahisar-ı Teke Kalesi’nin, Türk ve Dünya...
20.09.2021 (0)
Serik Merkez Yüzde 50 Büyüdü
Serik'in Merkez mahalleleri nüfusu 2010 ile 2020 yılları arasında%50 oranında bü...
14.09.2021 (0)
Akdeniz Yükseliş Ekolü…
İstikrarlı grafiği ile ilçemize ve bölgemize yaptığı katkılardan dolayı tabii ki...
1.09.2021 (0)
İşte Serik’in İlk Yerli Otomobili
Meslek lisesi öğrencileri ilk yerli otomobilini üretti.Meslek lisesi öğrencileri...
26.08.2021 (0)
Serik Belediyespor'un Geleceğini Kurtaralım
Serik Belediyespor’un, Serikli gençler ve çocuklarımızın geleceği için; yaklaşık...
23.08.2021 (0)
D-400 Karayolu’nun Yükü Artıyor
Antalya’nın doğuya bağlantısı olan; Serik için de çok önemli olan D-400 Karayolu...
12.07.2021 (1)
MEŞHUR Serik Bıçağı Kullanalım…
rkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöke...
8.07.2021 (0)
95. Yaşın Kutlu Olsun Serik
Nice Yıllara… Bugün 26 Haziran. Serik’in ilçe oluşunun yıl dönümü yani bir nevi...
25.06.2021 (0)