Foto Galeri WebTV

22 Ekim 2021 Cuma  17:32
'Gücümüzü Şanlı Tarihimizden Alıyoruz'
Vali Yazıcı, ''Millet olarak tarihimizden, kültürümüzden, medeniyetimizden aldığımız güç ve sorumluluk ile geleceğimize umutla bakıyoruz'' dedi.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Alanya'nın fethinin 800'üncü yıl dönümü nedeniyle Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) tarafından düzenlenen "800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu" açılış törenine katıldı. Sempozyumda konuşan Vali Yazıcı, "Millet olarak tarihimizden, kültürümüzden, medeniyetimizden aldığımız güç ve sorumluluk ile geleceğimize umutla bakıyoruz" dedi.

Alanya'nın fethinin 800'üncü yıl dönümü nedeniyle ALKÜ tarafından, "800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu" düzenlendi. Törene Vali Ersin Yazıcı'nın yanı sıra Alanya ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve protokol üyeleri katıldı. ALKÜ Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda başlayan sempozyumda, Alanya'nın kültürel zenginliklerine ışık tutmanın yanı sıra Sultan Alaaddin tarafından kışlak olarak kullanılan Alanya'nın günümüze kadar uzanan tarihi, kültürü, dili ve mimarisi geniş kapsamlı olarak ele alınıyor.

TARİHİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE IŞIK TUTAN ETKİNLİKLER ÖNEMLİ

Sempozyumda konuşan ve kültürel etkinliklerin önemine değinen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Türk Milleti büyük bir millet. Türk Devleti büyük bir devlet. Bu büyüklüğümüzü devam ettirmek içinde elimizden gelen gayreti öncelikle bu bilim yuvalarımızda sonra da her yerde gösteriyoruz" dedi.

"Bu inançla çalışırken de gücümüzü şanlı tarihimizden alıyoruz" diyen Vali Yazıcı, "Bu büyük millet bu toprakları vatan ilan ettiğinden beri bu topraklar artık Türk yurdu oldu. Bu topraklar kıyamete kadar da Türk yurdu olarak kalacak. Bunu korumak için tarihimizi çocuklarımıza ve gençlerimize en iyi şekilde öğretmek arzusundayız, hatta zorundayız. Unutmayalım ki, eğer tarihimizi unutursak, eğer ecdadımızı unutursak yok oluruz. En büyük yok oluş unutmaktır" dedi.

GELECEĞİ İNANÇLA BAKMAMIZ GEREKİYOR

Konya, Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti iken Alanya'nın da kışlık başkenti olarak Alaaddin Keykubat tarafından çok büyük önem verildiğini belirten Vali Yazıcı, ilçenin günümüzde de dünyanın en çok bilinen bölgelerden biri olarak değerini ve önemini yükseltmeye devam ettiğini söyledi. Vali Yazıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bizler tarih boyunca birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşadık. Bu büyük millet, bu büyük devlet tıpkı Selçuklu'da ve Osmanlı'da olduğu gibi büyüklüğünü ve yüceliğini dünya nezdinde göstermeye devam edecek. Tarihimiz bizim en önemli yol göstericimiz. Oradan alacağımız derslerle, bize gösterdiği tecrübe ve vizyonla yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz. Ben inanıyorum ki; Türk devleti dünyanın süper liginde yer alacak. Şu anda dünyanın büyük ekonomileri arasında yer alıyoruz. İnşallah bunu daha da iyi noktalara taşıyacağız. Buna öncelikli olarak inanmanız gerekiyor. Bu güzel bilim yuvalarımızda gençlerimizi büyük Türk Devletinin yöneticiliğine ve çalışanlarına hazırlamamız gerekiyor. Gençlerimiz bizden daha şanslı. Keşke bizlerde sizlerin yaşında olup güçlü Türkiye'nin gücünü daha fazla hissedebilseydik."

BİREYSEL HAYATI ÖNEMSEYEN BİR MİLLETİZ

Vali Yazıcı, büyük devletlerin insan haklarını işlerine geldiği gibi uyguladıklarına dikkat çekerek, "İşlerine geldiği zaman insan haklarından bahsedip işlerine gelmediği zamanda diğer bölgelerde yaşanan zulümlere gözlerini yumuyorlar. Bizim atalarımız güçlü iken asla buna müsaade etmedi. Sizler de ilerleyen zamanlarda buna asla müsaade etmeyeceksiniz. Çünkü bizler bu kültürle, bu şiarla yetişiyoruz. Biz, insan hak ve özgürlüklerine saygılı kul hakkına dikkat eden, adaleti asla arka sıralara atmayan ve adaletli olmayı hem devlet hayatımızda hem de bireysel hayatımızda çok önemseyen bir milletiz. İnancımız ve töremiz bize bunu emrediyor" diye konuştu.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) tarafından çevrim içi ve yüz yüze gerçekleşecek olan sempozyumda 13 oturumda 53 bildiri sunulacak. DHA

 
 

 

 

 

Malzeme Alınacak
Çay bahçesinde kullanılmak üzere malzeme alımı yapılacak. ...
3.12.2021 (0)
Et Satın Alınacak
Kırmızı ve beyaz et satın alınacak ...
3.12.2021 (0)
Tarla Satılacak
Serik'te 5.495 m2 tarla mahkemeden satılacak. ...
3.12.2021 (0)
Özel Çocuklar Ziyaret Edildi
Serik’te 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde özel çocukların eğitim gördüğü okulla...
3.12.2021 (0)
E-Sınav Merkezi Açıldı
Serik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü E-Sınav Merkezi düzenlenen törenle açıldı....
3.12.2021 (0)
Müftülükte Ödül Zamanı
‘Peygamberimiz ve Vefa Toplu’ temalı yarışmanın ödül töreni yapıldı....
3.12.2021 (0)
Polisler Özel Çocuklarla Buluştu
Polisler Engelliler Günü’nde özel çocuklarla buluştu....
3.12.2021 (0)
Ertuğrul Gazi’de Çifte Mutluluk
İl ve ilçe derecesi yapan 2 öğrencisinin ödüllendirilmesiErtuğrul Gazi Anadolu L...
3.12.2021 (0)
Başkan Böcek Engelli Bireylerle Bir Araya Geldi
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 3 Aralık Dünya Engelliler Gü...
3.12.2021 (0)
AEDAŞ'ın Özel Ziyaretçileri
HAYATIN içinde engelleri kaldırmayı hedefleyen sosyal sorumluluk projelerine des...
3.12.2021 (0)