Foto Galeri WebTV

22 Ekim 2021 Cuma  17:34
'Sürdürülebilir Gelecek' Webinarı
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Akdeniz Üniversitesi ve KalDer işbirliğiyle düzenlenen 'Sürdürülebilir Gelecek' konulu sempozyum, webinar üzerinden gerçekleşti.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Akdeniz Üniversitesi ve KalDer işbirliğiyle düzenlenen 'Sürdürülebilir Gelecek' konulu sempozyum, webinar üzerinden gerçekleşti.

Sempozyumda konuşmacılar beş oturumda, tarım ve turizm sektörleri başta olmak üzere kurum, kuruluş ve şirketlerin gelecekle ilgili öngörülerini anlatırken, pandemi döneminde yaşanan tecrübelerini de katılımcılara aktardı. Programın açılış konuşmalarını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, KalDer Başkanı Yılmaz Bayraktar ve Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker yaptı.

DİJİTAL VE YEŞİL DÖNÜŞÜM ZORUNLULUK

ATSO Başkanı Davut Çetin, dünyanın dijital ve yeşil dönüşümle birlikte hızla değiştiğini belirterek şunları söyledi:“Bu değişimin bir adı dijital dönüşüm, diğer adı yeşil dönüşüm. Yeşil dönüşüm sürdürülebilirlik olarak bir hedef olmanın ötesinde bir zorunluluk, ama aynı zamanda insanlığı geliştirecek, refahı artıracak bir zorunluluk. Artık antroposen çağına girdiğimizi, yani yeryüzünün kaderinin bizim ürettiğimiz karbon emisyonuna bağlı olduğunu biliyoruz. Aslında pandemi ve bu yaz yaşadığımız yangın felaketi yeni çağın sinyalleridir. Pandemi bize işletmelerde dijitalleşmenin, krizlere dirençli olmanın, çevikliğin önemini gösterdi. Yangın bize artık daha fazla göreceğimiz doğal afetlere ve iklim değişikliğine hazırlanmamız gerektiğini öğretti."

DİJİTAL REKABETÇİLİKTE 40'LI SIRALARDAYIZ

Paris İklim Anlaşması'nın onaylanmasının ülkemiz adına olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Davut Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “İklim değişikliği veya yeşil dönüşümle dijital dönüşümün birlikte ele alınması gerekiyor, çünkü yeni ekonomide hem yeşil hem dijital ekonomi. Türkiye'nin bu iki konuda dünyadaki yerinin iyileşmesi gerekiyor. Dijital rekabetçilik sıralamasında dünyada 40'lı sıralardayız, orta durumdayız. Sürdürülebilirlik alanında ise bazı endekslerde 70'lerde, bazılarında 90'larda görünüyoruz. Bu iki konuyu siyasetçilere, hükümete iyi anlatmak gerekiyor. Bunları KOBİ'lere ve çalışanlara iyi anlatmak gerekiyor."

TOKER: SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK GÜNDEMDE TUTULMALI

Sempozyumda konuşan AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, hızlı sanayileşme ve nüfus artışından kaynaklanan sorunların her geçen gün sürdürülebilir gelecek kavramıyla ilgili alınacak önlemlerin önemini artırdığını kaydetti. Toker, şunları söyledi:“Sizlerin de bildiği gibi sürdürülebilir gelecek kavramı kendi içerisinde pek çok başlığı barındıran çok geniş bir konu. Bizler Akdeniz Üniversitesi olarak ATSO ve KalDer ile birlikte sürdürülebilir gelecek kavramının daha çok gündemde tutulması, konunun uzmanları tarafından değerlendirmelerinin yapılması ve bu konuda toplumsal bilincin artırılması amacıyla bu sempozyumu düzenlemiş bulunuyoruz. Burada konuşulan konuların, tartışılan fikirlerin ve önerilerin sürdürülebilir gelecek konusunda yeni adımlar atılmasını ve daha yaşanabilir bir dünya için ümit olmasını temenni ediyorum."

BAYRAKTAR: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

KalDer Başkanı Yılmaz Bayraktar da derneğin sürdürülebilir kalkınma konusunda yaptığı çalışmaları anlattı. Ülkelerin geleceğinde ve şirketlerin kurumsallaşma yolculuğunda sürdürülebilirliğin önemli bir rol üstlendiğini söyleyen Bayraktar, şunları kaydetti: “KalDer kurulduğu 1990 yılından beri sürdürülebilir iş ve yaşam kalitesine yön vermede değişime ve dönüşüme liderlik etmektedir. Türkiye'nin farklı bölgelerinde faaliyetlerini sürdüren derneğimiz, kurumları EFQM Modeli ile tanıştırıyor olması nedeniyle, bizleri diğer sivil toplum kuruluşlarından ayırmaktadır. EFQM modeli, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı'nın oluşturduğu bütünsel bir bakış açısı sağlayarak yönetim araç ve tekniklerin uyum içerisinde nasıl kullanılabileceği konusunda kuruluşlara yardımcı olan bir dönüşüm modeli. Bu kapsamda Sürdürülebilirlik Yönetim Komitesi'ni geçtiğimiz ay kurduk ve uygulamalarına başladık. Komitelerdeki uzman üyelerimiz bu modelin içerisinde olan BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma amaçlarına ulaşması için öncü rol üstlenmekte." DHA

 
 

 

 

 

Malzeme Alınacak
Çay bahçesinde kullanılmak üzere malzeme alımı yapılacak. ...
3.12.2021 (0)
Et Satın Alınacak
Kırmızı ve beyaz et satın alınacak ...
3.12.2021 (0)
Tarla Satılacak
Serik'te 5.495 m2 tarla mahkemeden satılacak. ...
3.12.2021 (0)
Özel Çocuklar Ziyaret Edildi
Serik’te 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde özel çocukların eğitim gördüğü okulla...
3.12.2021 (0)
E-Sınav Merkezi Açıldı
Serik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü E-Sınav Merkezi düzenlenen törenle açıldı....
3.12.2021 (0)
Müftülükte Ödül Zamanı
‘Peygamberimiz ve Vefa Toplu’ temalı yarışmanın ödül töreni yapıldı....
3.12.2021 (0)
Polisler Özel Çocuklarla Buluştu
Polisler Engelliler Günü’nde özel çocuklarla buluştu....
3.12.2021 (0)
Ertuğrul Gazi’de Çifte Mutluluk
İl ve ilçe derecesi yapan 2 öğrencisinin ödüllendirilmesiErtuğrul Gazi Anadolu L...
3.12.2021 (0)
Başkan Böcek Engelli Bireylerle Bir Araya Geldi
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 3 Aralık Dünya Engelliler Gü...
3.12.2021 (0)
AEDAŞ'ın Özel Ziyaretçileri
HAYATIN içinde engelleri kaldırmayı hedefleyen sosyal sorumluluk projelerine des...
3.12.2021 (0)