Foto Galeri WebTV

22 Ekim 2021 Cuma  17:37
Sağlık Müdürü Basın Toplantısı Yaptı
Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, hastane denetimlerinin alışkanlıklarından biri olduğunu belirterek, gün içerisinde veya akşamın herhangi bir saatinde muayene sırası veya kenardan gözlem yaptığını açıkladı
 

QR Kodu
 

ANTALYA'nın yeni Sağlık İl Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, hastane denetimlerinin alışkanlıklarından biri olduğunu belirterek, gün içerisinde veya akşamın herhangi bir saatinde muayene sırası veya kenardan gözlem yaptığını açıkladı. Opr. Dr. Başıbüyük, “Akşam, gece zaman mefhumu gözetmeksizin bu şekilde hastanelere giriş-çıkış yaparım" dedi.

Antalya Sağlık İl Müdürü Dr. Ünal Hülür'ün istifası sonrasında yaklaşık iki hafta önce, Siirt İl Sağlık Müdürlüğü görevinden Antalya İl Sağlık Müdürlüğü görevine atanan Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, ilk basın toplantısını yaptı. Pandemi sürecinin yaklaşık iki yıldır devam ettiğine dikkat çeken Opr. Dr. Başıbüyük, Antalya'da vaka sayılarının aşağıya doğru seyir halinde olduğunu söyledi. Burada en önemli etkenin aşılama olduğunu belirten Opr. Dr. Başıbüyük, “Aşılamanın katkısı bulaş ihtimalini azaltmakla beraber, asıl katkısı hastane ve yoğun bakım yatış oranlarında yakinen gözlemliyoruz. Bir önceki piklerde yoğun bakım sayılarını zorlayan durumlar, aşının etkisiyle şu anda ne hastane ne de yoğun bakım kapasitelerimizi zorluyor" dedi.

KAPALI ALAN DÖNEMİNE GİRİYORUZ

Yeni bir kış dönemine girildiğine dikkat çeken Opr. Dr. Başıbüyük, Antalya'da henüz havaların sıcak ve vatandaşların dışarıda iyi vakit geçirebildiğini, ama yakın zamanda kapalı alanlarda vakit geçirmeye başlayacaklarını söyledi. Başıbüyük, “Bu yüzden biz ne kadar çok aşı olur, toplumu ne kadar aşılanmış hale getirirsek inşallah vaka sayılarımızın çok yükselmeden, düşüş seyrinin devamını sağlayacağız" diye konuştu.

ANTALYA MAVİ KATEGORİDE

Antalya'da aşı oranlarının birinci dozda yüzde 90'ın, ikinci dozda ise yüzde 75'in üstünde ve 'mavi' kategoride olduğunu belirten Başıbüyük, özellikle iki ve üçüncü doz bekleyen grupla ilgili hedefin, sırası gelenlere maksimum düzeyde aşılarını yaparak, bu iki dozda da birinci doz oranlarına ulaşmak olduğunu açıkladı. İki ve üçüncü doz sırası gelenlerin tek tek aranıp en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirileceğini belirten Başıbüyük, mobil aşı sistemiyle de aşı olmaya gidemeyenler için ayağında hizmet verileceğini kaydetti.

SAĞLIK TURİZMİ

Antalya'nın bir turizm cenneti olduğuna da değinen Başıbüyük, sağlık turizmi ve turist sağlığı konularına ciddi önem verileceğini anlattı. Turistin sağlık turizmimizin kalitesini ülkesinde anlatacağını ifade eden Başıbüyük, “Bu yüzden aslında sağlığın aynası diyebileceğimiz bir alandayız, Antalya, sağlığın yurtdışına yansıyan aynası denilebilir. Biz de bunu güçlü, dinamik, hızlı ve kaliteli şekilde hem kendi vatandaşımıza hem de sağlık turizmi alanında maksimum gayreti göstereceğiz" dedi.

TURKOVAC AŞISI BAŞLADI

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Turkovac aşı uygulamasının 14 Ekim'de başladığını da açıklayan İsmail Başıbüyük, vatandaşlara 'Lütfen Turkovac'a gönüllü olun' çağrısında bulundu. İki doz Sinovac olanların üçüncü doz Turkovac yaptırabileceğini, iki doz Biontech olanlar içinse böyle bir durum olmadığını belirten Başıbüyük, şu ana kadar Antalya'da 11 kişinin Turkovac aşı yaptırdığı ve 7/24 esasına göre Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Turkovac aşı hizmeti verildiğini dile getirdi.

İKİ ÇOCUK YOĞUN BAKIMDA

Okulların açılması sonrasında Antalya'nın il olarak bunun dezavantajını yaşamadığını ifade eden Başıbüyük, şu an yoğum bakım hastası iki çocuk bulunduğunu açıkladı. Başıbüyük, “Okullara özel plan program yapıyoruz ve pazartesi itibarıyla hayata geçirilecek. Burada velilerimizden ricamız 12 yaş üzeri aşısı e-nabızla oluşturulabilen öğrenciler için aşılamayı artırırsak, okullarda da var ise salgının yavaşlatılması ve bitirilmesine gayret edeceğiz. Şu an Antalya'da iki çocuk yoğun bakım hastası var" dedi.

KEMER VE MANAVGAT'TA ARTIŞ EĞİLİMİ

Bazı ilçelerde artış eğilimi yaşandığını da belirten İsmail Başıbüyük, bu ilçelerin Kemer ve Manavgat olduğunu belirterek, “Artışta elbette turist giriş çıkışının bu noktada etkisi olabilir. Biz şu an sadece Kemer özelinde değil birkaç ilçemizde vakalarda hafif bir kıpırdanma var, analiz ediyoruz, sonuçlarını göreceğiz ve o yönde adımlarımızı atacağız" diye konuştu.

HABERSİZ DENETİMLER

Daha önceki görev yerinde hastanelere yaptığı habersiz denetimlerle bilinen Sağlık İl Müdürü Başıbüyük, benzer denetimleri Antalya'da da yapacağını açıkladı. Başıbüyük, şöyle konuştu: “Hastane denetimi, benim alışkanlıklarımdan bir tanesidir, gün içerisinde, herhangi bir akşam, akşamın herhangi saatinde, hastanenin o an yoğun olduğunu düşündüğüm alanlarına giriş çıkış yaparım. Kendimi de tanıtmam özellikle. Çünkü bizim önceliğimiz vatandaşa hizmet olduğu için, vatandaşın doğru hizmet alıp almadığını yakinen, bir vatandaş olarak gözlemlemek durumundayım. Bu minvalde akşam, gece zaman mefhumu gözetmeksizin bu şekilde hastanelere giriş çıkış yaparım. Hasta olarak muayene fişi sırasında bekleyebilirsiniz, muayene sırası bekleyebilirsiniz, öyle bir dolaşıp dışarıdan gözlemleyebilirsiniz. Kenardan durup, çok sık yaptığımız ama belli bir noktadan sonra insanlar sizi tanımaya başlayınca kıymetini yitirebiliyor." DHA

 
 

 

 

 

Türkiye, Sağlık Bilişiminde Üs Olma Yolunda
Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci,Türkiye'nin sağlıkta bilişimde üs olma ko...
3.12.2021 (0)
Zamanla Yarışıp Yardıma Koşuyorlar
Antalya'da acil tıp teknisyeni kadınlardan oluşan ambulans ekibi, zamanla yarışa...
1.12.2021 (0)
Türkiye, Avrupa Lideri
Türkiye, Dijital Dönüşümü Tamamlayan Sertifikalı Hastane Sayısıyla Avrupa Lideri...
25.11.2021 (0)
Dekan Kuştarcı: Sağlık Ağızdan Başlar
Prof. Dr. Alper Kuştarcı, ağız sağlığının önemine dikkat çekerek, “Tedavi edilme...
25.11.2021 (0)
''Neyim Var?'', Hastaların Hayatını Kolaylaştırdı
Şuayip Birinci,Yapay zeka destekli ''Neyim Var?'' uygulamasının hekimlerin işini...
20.11.2021 (0)
6 Saatlik Ameliyatta, 8 Organı Çıkarıldı
ANTALYA'da kanser hastası Cevdet Taşar'ın (52), uyutulmadan gerçekleştirilen ame...
19.11.2021 (0)
''Kovid-19 Aşısı Gebeliği Olumsuz Etkilemiyor''
Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, y...
18.11.2021 (0)
'Grip Virüsü Yüzeylerde 8 Saat Canlı Kalabilir'
ÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Denizay Yürürer, tokalaşma, öpüşme, ...
18.11.2021 (0)
Doğum Daha Ağrısız Gerçekleştirilebilir
FİZYOTERAPİST İrfet Mutlu Tanas, pelvik taban egzersizlerinin, idrar kaçırma, or...
16.11.2021 (0)
'Topuk Ağrılarını Hafife Almayın'
'' Genellikle ihmal edilebilen topuk ağrısının arkasında topuk dikeni, plantarfa...
16.11.2021 (0)