Foto Galeri WebTV

24 Kasım 2021 Çarşamba  18:02
Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü, Serik'te düzenlenen törenlerle kutlandı.
 

QR Kodu
 

24 Kasım Öğretmenler Günü, Serik'te düzenlenen törenlerle kutlandı.

Öğretmenler Günü nedeniyle ilk program Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı. Buradaki törene, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkanı Enver Aputkan, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Aytekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz ve protokol üyeleri katıldı.

Çelenk sunma programının ardından Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki programa geçildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü programının ikinci bölümü Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlendi. Buradaki programa ise Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, protokol üyeleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldılar.

“1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü kutlanmaktadır”

Serik Yunus Emre Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz yaptı.

Ekiz, konuşmasında şunları söyledi; “Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün; öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini vurgulamak, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenini gerçekleştirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak, mesleğini icra ederken şehit düşmüş, dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile yad etmek için törenler düzenlenmektedir.”

“Öğretmenlik, gençlerimizi geleceğe hazırlama mesleğidir”

“Öğretmenlik mesleği sadece eğitim, öğretim sürecinde edinilen bilgileri sınıfta öğrencilere aktarmak değil, bilgi yanında tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlama mesleğidir. Öğrencilerine rol model olan öğretmenlerimiz, öğrencilerinin kişiliğini, hayata ve insana bakış açısını da şekillendirmektedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin açık fikirli, üretken, sorumlu fertler olarak yetiştirilmesinde öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.”

“Fedakârca çalışan öğretmenlerimize şükranlarımı arz ediyorum.”

“İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, öğretmen sayesinde ahlakı, maneviyatı, bilgiyi, beceriyi ve medeniyeti öğrenebilir. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan öğretmenlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Yüce Kitabımız Kur'an “Oku!” emri ile başlamıştır. Yine “Hiç bilenler ile bilmeyenler bir olur mu?” ayetini bilmeyenimiz yok gibidir. İnsanlığın en kıymetli öğretmeni olan Sevgili Peygamberimizin “İlim öğrenmek, kadın-erkek her Müslümana farzdır.” sözleri öğrenmenin, Hz. Ali'nin "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözü de öğretmenin değerini ifade etmektedir. Bundan dolayıdır ki biz öğretmenler, üzerimizdeki ağır sorumluluğun bilinci ile hareket etmeli, öğrencilerimize örnek olduğumuzu hiç unutmadan mesleğimizi en güzel şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz.”

“Öğretmenliğin temeli sevgidir”

“Öğretmenliğin temeli sevgidir, liderliktir. Öğrencilerimize duyduğumuz sevgi kadar onların sevgisini ve güvenini kazanmış olmamız da onlara faydalı olabilmemizin temel dayanağıdır. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” demiştir. Öğretmen, öğrencilerini ve bütün toplumu aydınlanmada liderlik yapma misyonunun sahibidir. Bu nedenle sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır. Bizim her halimiz saygınlığımızı arttırmalıdır. Böylece aklını ve duygularını yönetebilen, yaşadığı toplumu güzelleştiren, düşünen, üreten, ay yıldızı hep daha yükseğe taşımayı hedefleyen gençler, öğretmenlerimizin en güzel eseri olacaktır.”

“Türkiye Cumhuriyeti'nin öğretmeniyim ve bundan gurur duyuyorum.”

Konuşma akabinde Yunus Emre Anadolu Lisesi öğretmeni Özgür Kutlu tarafından hazırlanan slayt gösterimi yapıldı. Daha sonra emekli öğretmenler adına Dr. Gülşen-Dr. Baki İlkokulu’ndan emekli olan Zeynep Yanar bir konuşmasını yaptı.

Emekli öğretmen Yanar konuşmasında şunları söyledi; “Konuşmama, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde emekli öğretmenler adına konuşma fırsatı tanıyan amirlerime teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin öğretmeniyim ve bundan gurur duyuyorum. Öğretmenin en büyük tutkusu çocuk sevgisidir. Onların en büyük mutluluğu, öğrencilerini hayata atılmış, ülkesine yararlı bireyler olarak görmektir.

Ama bir o kadar zor bizim mesleğimiz. Üzerimizde çok önemli sorumluluklar var. Böyle kutsal bir mesleğe yıllarımı vermek bana hem mutluluk hem de gurur verdi. Okuluma öğrencilerime hep koşarak gittim. Yıllar geçse de pek çoğu ile kopmadık. Öğrencilerimin umutları umudum, sevinçleri sevincim oldu. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğinin mimarları değerli öğretmenlerim. Bugün sizin gününüz! Sevilmenin ve hatırlanmanın mutluluğuyla dolsun yürekleriniz!”

“Bir tutkudur öğretmenlik”

“Evet belki bugün sizin için önemli bir gün; ama biliyorum ki size sevgiyle ve minnetle bakan bir çift minik gözü görmek, öğrenme hevesiyle yanıp tutuşan küçük dimağları hissetmek sizin için daha büyük bir sevinç kaynağı. Bir köprüdür öğretmenlik! Bir tutkudur öğretmenlik! Eğitimi ve öğretimi bağlayan, asla kopamadığım ve kopamayacağım, uzun bir serüven bu. Yollarımız hiçbir zaman ayrılmayacak, yüreğimde hep öğrencilerim, okulum ve arkadaşlarım olacak.

Başta sonsuzluğa göç etmiş Baş Öğretmen Atatürk olmak üzere aziz öğretmenlerimi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Emekli olan meslektaşlarıma, mesleğe yeni atanan genç arkadaşlarıma ve tüm eğitim camiasına sonsuz başarı ve mutluluklar diliyorum. Öğretmenliğin yaşamınızın vazgeçilmeyen tutkusu olmayı sürdürmesi dileğiyle öğretmenler gününüzü kutluyorum.”

Konuşmadan sonra Yunus Emre Anadolu Lisesi öğrencilerinin ve öğretmenler; Fatma Gül Fidan, Gönül Kademli, Şenay Özdemir, Tülin Bilgiç tarafından hazırlanan şiir ve müzik dinletisi sahne aldı.

“Yeni bir eğitim anlayışı gelişmiştir”

Program mesleğine yeni başlayan aday öğretmenler adına yapılan konuşma ile devam etti. Konuşmayı yapan Serik Özel Eğitim Uygulama Okulu 1. Kademe Öğretmeni Selin Kından şunları ifade etti; “Bugün bu kutlu günde benim gibi mesleğinin henüz ilk yıllarında, heyecanları yüzlerinden okunan bir grup genç meslektaşım adına bir konuşma yapmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum.

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı artık geçerliliğinin yitirmiştir. Bu anlayış yerine bireye değişen durumların gerektirdiği bilgi ve becerileri kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarına uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı gelişmiştir.”

“Öğretmen her zaman sorunun değil çözümün bir parçasıdır”

“Yeni öğretmen modelinde öğretmen, öğrencilerini ayrı ayrı bireyler olarak görür ve değer verir. Her öğrencinin ayrı bir dünya olduğu, topluma mutlaka kazandırılması gereken bir cevher olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşır. Öğrencilerin kalplerini kazanma adına, onlara bir şeyler öğretme adına her fırsatı değerlendirir. Yeni öğretmen modelinde öğretmen mesai kavramının dar kalıplarını kırmak zorundadır. Yeni öğretmen modelinde öğretmen her zaman sorunun değil çözümün bir parçasıdır. Olmazların yokların, imkânsızlıkların içerisinde dahi Mustafa Kemaller, Fatihler, Mimar Sinanlar yetiştirmeyi kendisine vazgeçilmez bir hedef olarak görmelidir.”

“Yeni öğretmen modeli bir Mustafa Kemal modelidir”

“Yeni öğretmen modeli ayni zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. Yüzyıllardan beri süregelen yanlışlar karşısında bile onun gibi dimdik durabilmenin hikayesidir. Onun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. ‘Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözünü okuduğunda sınıfta bir öğrenciyi değil top yekun bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir. Buna yürekten inanıyorum ki, bugün ben ve arkadaşlarım, öğretmenliğe aday olmanın yanı sıra bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olduğumuzun bilincindeyiz.”

Yemin Ettiler

Daha sonra kürsüye davet edilen öğretmenlere Yunus Emre Anadolu Lisesi Müdür Hüseyin Püseli tarafından yemin ettirildi. Püseli yemin töreni sonrasında öğretmenlere günün anısına hediye verdi. Öğretmenler tarafında oluşturulan halk oyunları ekibini gösterisi ise programa renk kattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin olduğu tişörtlerle sahne alan öğretmenler ‘Erik Dalı’ ve diğer oyunlarla öğrenci ve öğretmenleri coşturdular renkli dakikalar yaşattılar.

Programın sonunda ise 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen şiir, yazı ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birinci olan öğrencilere ödüllerini, Belediye Başkanı Enver Aputkan verdi. İkinci olan öğrencilere ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Aytekin verirken, üçüncü olanlar ise ödüllerini Milli Eğitim Müdür İkram Ekiz’den aldılar.

24 Kasım Öğretmenler Günü adına yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler şöyle sıralandı:

Öğretmenler Günü Resim Yarışması

1. Ali Çağan Tunç Cumhuriyet İlkokulu

2. Şule Nur Cirim Cumalı İlkokulu

3. Atilla Mete 9 Mart İlkokulu

Öğretmenler Günü Şiir Yarışması

1. Selen İnkaya Cumhuriyet Ortaokulu

2. Azra Kaymak Cumalı Ortaokulu

3. Elanur Altınok İmam Hatip Ortaokulu

Öğretmenler Günü Kompozisyon Yarışması

1. Sena Yiğiterol Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

2. Betül Göksu Çandır Çok Programlı Anadolu Lisesi

3. Ebru Ergün Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi

Öğretmenlere Ödüllerini Kaymakam Kurdoğlu Verdi

24 Kasım Öğretmenler Günü sebebi ile Serik’te görev yapan öğretmenler arasında düzenlenen masa tenisi ve satranç turnuvalarında derece giren öğretmenlere ise ödülleri Kaymakam Mehmet Kurdoğlu tarafında verildi.

Masa Tenisi Turnuvası Sıralaması

1. Ramazan Cem Bulut Cumhuriyet Ortaokulu

2. Mehmet Sait Bozyel Belek Limak Ortaokulu

3. Süleyman Ok Şehit Hasan Güçlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

4. Cihangir Subaşı Cumhuriyet Ortaokulu

Satranç Turnuvası Sıralaması

1. Sait Malacı Serik Anadolu Lisesi

2. Sercan Kırıkoğlu Kozağacı Ortaokulu

3. Kenan Karadağ Gedik Ortaokulu

4. Osman Sapmaz Kozağacı Ortaokulu

Şehit Öğretmelerin Kabirleri Ziyaret Edildi

24 Kasım Öğretmenler Günü programlarının sona ermesinde sonra ise 24 Kasım Öğretmenler Günü Milli Eğitim Şube Müdürü Tevfik Kılınç ve beraberindekiler Serikli şehit öğretmenlerin kabirlerini ziyaret ederek dua ettiler. İlk ziyaret şehit öğretmen Mustafa Sadettin Küçük’ün Çandır’daki kabrine yapıldı. Daha sonra ise Dorumlar Mahallesi’nde şehit öğretmen Abdullah Kara’nın kabri ziyaret edildi.

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

Malzeme Alınacak
Çay bahçesinde kullanılmak üzere malzeme alımı yapılacak. ...
3.12.2021 (0)
Et Satın Alınacak
Kırmızı ve beyaz et satın alınacak ...
3.12.2021 (0)
Tarla Satılacak
Serik'te 5.495 m2 tarla mahkemeden satılacak. ...
3.12.2021 (0)
Özel Çocuklar Ziyaret Edildi
Serik’te 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde özel çocukların eğitim gördüğü okulla...
3.12.2021 (0)
E-Sınav Merkezi Açıldı
Serik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü E-Sınav Merkezi düzenlenen törenle açıldı....
3.12.2021 (0)
Müftülükte Ödül Zamanı
‘Peygamberimiz ve Vefa Toplu’ temalı yarışmanın ödül töreni yapıldı....
3.12.2021 (0)
Polisler Özel Çocuklarla Buluştu
Polisler Engelliler Günü’nde özel çocuklarla buluştu....
3.12.2021 (0)
Ertuğrul Gazi’de Çifte Mutluluk
İl ve ilçe derecesi yapan 2 öğrencisinin ödüllendirilmesiErtuğrul Gazi Anadolu L...
3.12.2021 (0)
Başkan Böcek Engelli Bireylerle Bir Araya Geldi
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 3 Aralık Dünya Engelliler Gü...
3.12.2021 (0)
AEDAŞ'ın Özel Ziyaretçileri
HAYATIN içinde engelleri kaldırmayı hedefleyen sosyal sorumluluk projelerine des...
3.12.2021 (0)