Foto Galeri WebTV

4 Aralık 2021 Cumartesi  16:53
Çocuklara Yemeği Hiçbir Zaman Ödül Olarak Vermeyin
Yemek hiçbir zaman ödül olmamalı. Beslenme güzel bir iletişimdir, sofrada ailece yenmelidir. Çocuğa ödül olarak 'yemek, şeker, çikolata vereceğim' denmemeli.
 

QR Kodu
 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroentereloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Merve Usta, salgın sürecinde çocuklarda şişmanlığın çok arttığını belirterek, "Yemek hiçbir zaman ödül olmamalı. Beslenme güzel bir iletişimdir, sofrada ailece yenmelidir. Çocuğa ödül olarak 'yemek, şeker, çikolata vereceğim' denmemeli. Hazır gıdalar, şekerler, hızlı yemek obeziteyi tetikliyor." dedi.

Usta, ilk altı ay çocukların mutlaka anne sütüyle beslenmesi gerektiğini, anne sütünün mucize bir besin olduğunu, protein, karbonhidrat, yağ tüm besinlerin anne sütünden karşılanabildiğini söyledi.

Her çocuğun anne sütü alması gerektiğini anlatan Usta, "Sadece anne sütüyle beslenen çocukların, ekstra su almasına gerek yok. Anne sütünün yüzde 97'si su zaten. Ek gıdalar veriliyorsa bebeğe su verilebilir." diye konuştu

Kovid-19 salgın sürecinin çocukların beslenmesi açısından da dezavantaj oluşturduğunu belirten Usta, şunları kaydetti: "Hepimiz evlere kapandık, salgınla birlikte gerçekten obezitede belirgin artış oldu. Hem ekran başında hızlı beslenme, gece beslenmeleri, atıştırmalıklar çocukların beslenmesini olumsuz etkiledi. Salgın sürecinde çocuklarda şişmanlık çok arttı, hareket azaldı. Bu bakımdan polikliniklerde daha çok şişman çocukları görüyoruz. Obez çocuklarda koronavirüs çok daha ağır seyrediyor. Salgın sürecinden biraz uzaklaşıyoruz. Daha sağlıklı beslenme açısından, gece beslenmemek, ıvır zıvır yememek, daha sağlıklı ev yemekleri yemek, dışarıdan hızlı besinler tüketmemek gerekiyor."

"Çocukların Beslenme Alışkanlığı İleriki Yaşamını da Etkiliyor"

Obezitenin koronavirüste özellikle şişman çocuklar için risk faktörü olduğunu ifade eden Usta, beslenmenin tüm vücut için önemli olduğunu, ilk iki yaşta çocuğun beslenmesinin tüm hayatı boyunca onu etkileyeceğini belirtti.

İyi beslenmeyle çeşitli hastalıklardan korunabilineceğini aktaran Usta, "İyi beslenen, sebzesini, meyvesini, proteinini alan, hareketi güzel olan çocukların gelişimi uygun standartta gidiyorsa ek takviyeler vermek gerekmiyor. Türkiye'de çocuklara sadece D vitamini ve demir desteği veriyoruz. Güzel beslenen çocuklarda vitamin desteğine ihtiyaç olmuyor." dedi.

Eğitim öğretim sürecinde de çocukların beslenmesinin önemine işaret eden Usta, şöyle devam etti: "Çocukların her zaman kahvaltılarını yapmaları çok önemli. Hızlı beslenmemeliler, televizyon karşısında yemek yememeliler. Ev yemekleriyle beslensinler. Geleneksel Türk mutfağımız çok güzel, sağlıklı. Her tür besini, vitamini, minerali ondan alabiliyoruz. Öğünlerini atlamamalarını öneririm. Yemek hiçbir zaman ödül olmamalı. Beslenme güzel bir iletişimdir, sofrada ailece yenmelidir. Çocuğa ödül olarak 'yemek, şeker, çikolata vereceğim' denmemeli. Hazır gıdalar, şekerler, hızlı yemek obeziteyi tetikliyor. Bu da kalp, tansiyon, diyabet başta olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getiriyor."

"Çocukları Alışverişe Dahil Edin"

Çocuklara fast-food ürünlerinin sözünü vermenin de doğru olmadığını vurgulayan Usta, onlara sağlıklı atıştırmalıkları önermek, kuru meyve ve yoğurdu yemeğe katmak gerektiğini aktardı.

Çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırmanın önemine işaret eden Usta, "Alışverişlere çocukları dahil etmeliyiz, sebzeleri meyveleri onlara seçtirmeliyiz. Evde salata yaptırmalıyız, birlikte tatlı yapmalıyız." dedi. AA

 
 

 

 

 

Akciğer Kanserinde Erken Teşhis Mümkün
Doç. Dr. Ruşen Uzun, “Akciğer kanseri tanısı ve evrelendirilmesi, EBUS yöntemi i...
28.01.2022 (0)
''Minik Asiye'' Haftaya Taburcu Edilecek
Gaziantep'te 2 pitbullun saldırısında ağır yaralanan ve sevk edildiği Antalya'da...
21.01.2022 (0)
Şiddetli Titremelerden Kurtuldu
ANTALYA'da titreme hastalığı olan Mürsel Genç (70), beyin pili ameliyatıyla 15 y...
19.01.2022 (0)
40 Yılda 5 Bin 901 Kişi Hayata Bağlandı
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yaklaşık 40 yılda 5 bin 9...
12.01.2022 (0)
Asiye'ye İkinci Ameliyat 1 Hafta Sonra
Prof. Dr. Ömer Özkan, ikinci ameliyat için uygun koşulların beklendiğini, 1 haf...
6.01.2022 (0)
Liberyalı Genç Antalya'da Şifa Buldu
23 yaşındaki Stefani Mis Taylor'un tedavi için geldiği Antalya'da kanser olmadığ...
4.01.2022 (0)
Asiye, Hamburger Ve Oyuncak İstemiş
''Asiye'nin birkaç isteği vardı. Biraz oyuncak istedi. Hayırseverler tarafından...
4.01.2022 (0)
'Çocuklara Aşıda Zaman Kaybetmeyin'
Tüm dünyada milyonlarca kişinin ölümüne neden olan koronavirüs, farklı varyantla...
3.01.2022 (0)
1 Yıllık Tedavinin Sonra Eski Günlerine Dönebicek
Prof. Dr. Özlenen Özkan, 4 yaşındaki Asiye Ateş'in yaklaşık 1 yıl sürecek tedavi...
3.01.2022 (0)
Rektör Özkan: Sağlık Turizminde Yükselişteyiz
Prof.Dr. Özlenen Özkan, AÜ Hastanesi'nde 2021 yılında sağlık turizmi hasta sayıs...
3.01.2022 (0)