Foto Galeri WebTV

19 Mayıs 2022 Perşembe  17:52
103 Yıllık Gurur
Serik’te Milli Mücadelenin başlangıcı Atatürk’ün Samsuna çıkışının 103. Yılı; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.
 

QR Kodu
 

Serik’te Milli Mücadelenin başlangıcı Atatürk’ün Samsuna çıkışının 103. Yılı; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Serik’te törenlerle kutlandı. Salı günü ‘Gençlik Yürüyüşü’ ile başlayan törenler 19 Mayıs Perşembe günü çelenk sunma ve kutlama programı ile devam etti.

Atatürk Caddesi Cumhuriyet meydanında düzenlenen çelenk sunma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından İlçe Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen tarafından Atatürk anıtına çelenk konuldu.

Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi’nin üstlendiği törene Cumhuriyet Meydanı önünde Atatürk Caddesi’ndeki kutlama programı ile devam edildi. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen tarafından yapıldı.

Özen konuşmasında şunları söyledi; “Bugün 19 Mayıs, Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır. 1919'dan 2022'ye Milli Mücadelenin 103. yılıdır. Bugün aynı zamanda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. Bayramımız Kutlu Olsun. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir' "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir." diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşıdır bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. B

Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Sevgili Gençler; Temeli 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı Bayram olarak armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Sevgili Gençler; Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine sizler taşıyacaksınız. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü içeriden ve dışarıdan gelecek saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle, milli mücadelenin 103. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

Daha sonra ise Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi İsmet Mert Kul gençlik adına konuşma yaptı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle ilçe genelinde düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Elanur Yıldırım şiirini okudu. Yine aynı yarışmada kompozisyon dalında birinci olan Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Lütfiye Sert kompozisyonu okudu.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü öğrencilerinin jimnastik ve karate gösterileri sonrasında Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğretmeni Yazgan Demir ‘Atatürk’ün gençliğe Hitabesini okudu. ‘Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı ise aynı okuldan bir grup öğrenci okudu.

Tören yöneticisi Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Ercan Koca’nın yönetiminde şeref çağrısı yapılması sonrasında Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi gösterilerini sergilediler.

Öğrenciler Ödüllendirildi

Programın sonunda ise ödül töreni yapıldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle ilçe genelinde düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Elanur Yıldırım, kompozisyon dalında birinci olan Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Lütfiye Sert ve resim dalında birinci olan Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Selan Azra Atalay’a ödüllerini Kaymakam Ahmet Hikmet Şahin verdi.

Şiir yarışmasında ikinci olan Şehit Hasan Güçlü MTAL öğrencisi Adalet Düçer, kompozisyon dalı ikincisi Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Şevval Songül Tunç ve resim dalı ikincisi Şehit Hasan Güçlü MTAL öğrencisi Shukriya Karimov ödüllerin Belediey Başkanı Enver Aputkan’ın elinden aldılar.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı şiir yarışması üçüncüsü Gebiz Şehit Abdullah Kara Anadolu Lisesi öğrencisi Muhammet Erol, kompozisyon yarışması üçüncüsü Serik Anadolu Lisesi öğrencisi Sıla Güreşçi ve resim yarışması üçüncüsü Özel Çözüm Akademi Anadolu Lisesi öğrencisi Yaşar Yasin Bulut’a ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Abdullah Aytekin verdi.

Törenlere Kaymakam Ahmet Hikmet Şahin, Belediye Başkanı Enver Aputkan, Cumhuriyet Baş Savcısı Hüseyin Abdullah Aytekin, siyasi partilerin başkanları, STK Temsilcileri, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Haber Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Kırkpınar’ın Başpehlivanı Serikli Cengizhan Şimşek
BU yıl 661'incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan Se...
4.07.2022 (0)
Başkasının Keçilerini Satan 2 Kişi Yakalandı
Manavgat ilçesinde sosyal medyadan tanıştıkları kişinin 51 kurbanlık keçisini sa...
4.07.2022 (0)
Mermer Fabrikası Deposunda Yangın
Serik ilçesinde mermer fabrikasının deposunda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin m...
4.07.2022 (0)
Yangın Sera Ve Evlere Zarar Verdi
Serik ilçesinde gece sazlık alanda çıkan yangın ekiplerin müdahalesiyle söndürül...
4.07.2022 (0)
'Spor Turizmi Devlet Destekleri'nin Tanıtımı Yapıl
SPOR Turizmi Devlet Destekleri'nin tanıtım toplantısında Ticaret Bakanlığı Ulusl...
4.07.2022 (0)
Fokların Yaşam Alanı Mağaralara 'Tur' Tepkisi
ANTALYA'da turist gezdiren bazı tur tekneleri ile kanolar, Akdeniz foklarının ya...
4.07.2022 (0)
Film Festivali Başvuruları Açıldı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 1-8 Ekim 2022 tarihleri arasında g...
4.07.2022 (0)
Ata Tohumunda Hasat Sevinci
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi tarafından ekilemeyen alanların tarıma kazandırılm...
4.07.2022 (0)
UCİM'den 'Mavi Kurdele' Çağrısı
UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Antalya Temsilciliği, ...
4.07.2022 (0)
'TGA Turizmimize Büyük Katkı Sağladı'
Hüseyin Güneş, salgınının en fazla etkilediği turizm sektörünün,Türkiye Turizm T...
4.07.2022 (0)