Foto Galeri WebTV

21 Mayıs 2022 Cumartesi  16:35
Çürüyen Gıda, Atmosfere 25 Kat Daha Zararlı
“Üretilen gıdaların yüzde 33'ü israf edilerek çöpe gidiyor. Bu gıdaların atmosferimiz için zararı var. Organik atıkların çürümesiyle ortaya çıkan metan gazı, karbondioksitten 25 kat daha zararlı''
 

QR Kodu
 

GIDA Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “Üretilen gıdaların yüzde 33'ü israf edilerek çöpe gidiyor. Bu gıdaların atmosferimiz için zararı var. Organik atıkların çürümesiyle ortaya çıkan metan gazı, karbondioksitten 25 kat daha zararlı" dedi.

Dünyadaki hava kirliliği seviyesi her geçen gün artmaya devam ediyor. Isınma, araçlar, egzoz gazları gibi nedenler her geçen gün havayı daha fazla kirletiyor. Bu nedenler arasında yer alan metan gazı ise iklim değişikliğinin en büyük faktörlerinden biri. Son yıllarda en yüksek seviyelere ulaşan metan gazı, çürümeye bırakılan gıdalarla farkında olmadan üretiliyor.

Atmosferi olumsuz etkileyen birçok faktör bulunduğunu söyleyen Gıda Mühendisleri Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, “Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü'nün raporunda, nüfusun 9.6 milyar kişiye ulaşacağı, bu kadar kişinin beslenebilmesi için tarım üretiminin yüzde 70 artması gerektiği belirtilmiş. Üretilen gıdaların yüzde 33'ü israf edilerek çöpe gidiyor. Bu gıdaların atmosferimiz için zararı var. Organik atıkların çürümesiyle ortaya çıkan metan gazı, karbondioksitten 25 kat daha zararlı. Özellikle metan gazının yüzde 25'i hayvansal üretimden ortaya çıkıyor. Çürümüş gıdaların ve organik atıkların da rolü çok büyük" dedi.

Gıdada israfı azaltmanın atmosferi korumaya faydası olacağını belirten Manavoğlu, “Tüketiciler mutlaka alışveriş yaparken bilinçli olmalı, herhangi bir gıdanın çürümesini engellemeli. Bozulan bir gıdayı tüketmek hastalık yapıcı bir etkiye neden olur hatta ölüme kadar götürebilir. Özellikle hamile kadınlarda düşük, ishal gibi sonuçlara neden olur. Bazen ekmek küfleniyor, küflenen kısmını atıp yiyoruz ancak göremediğimiz mikroorganizmalar olabiliyor. Bu gıdaları tüketmeyip çöpe atmak durumunda kalıyoruz ve israfa neden oluyoruz. Bu israfla aslında bilmeden atmosferimizi kirletiyoruz. Bu nedenle israfı azaltmak gerekiyor" diye konuştu.

Alışveriş sırasında tüketicinin daha bilinçli olması gerektiğini belirten Manavoğlu, “Alışveriş yaparken kilolarca almak yerine az az almak gerekiyor. Dolapta uygun saklama koşullarıyla gıdaların ömrünü uzatabilir ve çöpe gitmesini engelleyebiliriz. Yemek pişirirken de benzer şeylere dikkat etmek gerekiyor. Yemeği ısıtıp soğutmak mikrobiyolojik bozulmalara sebep olacaktır" dedi. DHA

 
 

 

 

 

reklam

Kırkpınar’ın Başpehlivanı Serikli Cengizhan Şimşek
BU yıl 661'incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan Se...
4.07.2022 (0)
Başkasının Keçilerini Satan 2 Kişi Yakalandı
Manavgat ilçesinde sosyal medyadan tanıştıkları kişinin 51 kurbanlık keçisini sa...
4.07.2022 (0)
Mermer Fabrikası Deposunda Yangın
Serik ilçesinde mermer fabrikasının deposunda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin m...
4.07.2022 (0)
Yangın Sera Ve Evlere Zarar Verdi
Serik ilçesinde gece sazlık alanda çıkan yangın ekiplerin müdahalesiyle söndürül...
4.07.2022 (0)
'Spor Turizmi Devlet Destekleri'nin Tanıtımı Yapıl
SPOR Turizmi Devlet Destekleri'nin tanıtım toplantısında Ticaret Bakanlığı Ulusl...
4.07.2022 (0)
Fokların Yaşam Alanı Mağaralara 'Tur' Tepkisi
ANTALYA'da turist gezdiren bazı tur tekneleri ile kanolar, Akdeniz foklarının ya...
4.07.2022 (0)
Film Festivali Başvuruları Açıldı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 1-8 Ekim 2022 tarihleri arasında g...
4.07.2022 (0)
Ata Tohumunda Hasat Sevinci
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi tarafından ekilemeyen alanların tarıma kazandırılm...
4.07.2022 (0)
UCİM'den 'Mavi Kurdele' Çağrısı
UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Antalya Temsilciliği, ...
4.07.2022 (0)
'TGA Turizmimize Büyük Katkı Sağladı'
Hüseyin Güneş, salgınının en fazla etkilediği turizm sektörünün,Türkiye Turizm T...
4.07.2022 (0)