Foto Galeri WebTV

4 Temmuz 2022 Pazartesi  16:54
Antalya Lisesi Müzesi'nin Tahsis Girişimine Tepki
ANTALYA'da 124 yıl önce ilk lise olarak kuralan Antalya Lisesi bünyesindeki Antalya Lisesi Müzesi içinde “Antalya'da bir eğitim hikayesi'' isimli sergi açıldı.
 

QR Kodu
 

ANTALYA'da 124 yıl önce ilk lise olarak kuralan Antalya Lisesi bünyesindeki Antalya Lisesi Müzesi içinde “Antalya'da bir eğitim hikayesi" isimli sergi açıldı.

Açılışa Antalya Büyükşehir Beledilesi Başkan Yardımcısı Deniz Filiz, CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı ve Rafet Zeybek'in yanı sıra Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) ile Antalya Lisesi Mezunları Derneği (ALİMDER) yöneticileri ve üyeleri katıldı. Açılışın ardından tarihi taş binanın Milli Eğitim Bakanlığı tasarrufunda Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsisinin gündeme gelmesine tepki olarak yazılı basın açıklaması yapıldı.

Turizm kenti Antalya'nın ilk lisesi olma özelliğini taşıyan aynı zamanda iş, sanat ve siyaset dünyasından birçok ünlü ismin eğitim görüp mezun olduğu Antalya Lisesi içindeki tarihi bina restore edilip Antalya Lisesi Müzesi olarak kullanılmaya başlandı. İki katlı müze içinde Araştırma ve Tasarımını Göktuğ Özgül'un yaptığı Antalya'da eğitimin 124 yılının yaşatıldığı sergi açılışı, binanın olgunlaşma enstitüsüne tahsisinin gündeme gelmesiyle yazılı basın açıklamasıyla protesto edildi. Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) Başkanı Olcay Okutan ile Antalya Lisesi Mezunları Derneği (ALİMDER) Yönetim Kurulu üyeleri ayrı ayrı hazırladıkları açıklamalarda tahsise tepki gösterildi.

Sergi Koordinatörü aynı zamanda ALİV Başkanı Olcay Okutan, “Bugünkü bu açılışımız aynı zamanda binanın Milli Eğitim Bakanlığı tasarrufunda Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsisinin gündeme getirilmesi vesilesiyle kuruma sahip çıkış misyonunu da üstleniyor. Bu sergiyi aynı zamanda kent bileşenlerinin kentin kültürel mirasına sahip çıkılması amacıyla yan yana gelmesi için önemli bir vesile olarak görüyoruz" dedi.

Açılışa katılan ALİMDER yönetimi ve üyeleri de, tahsis girişimine basın açıklamalarını okuyarak tepki gösterdi. ALİMDER üyesi Mustafa Akman, Antalya'da 124 yıllık köklü bir geçmişi olan Antalya Lisesi'ne sahip olmanın gururunu yaşdıklarını söyledi. Akman, “1898 yılından günümüze kadar olan süreci ve lisemizin şanlı tarihini sizlerle birlikte "Bir Antalya Hikayesi" fotoğraf sergisiyle gelecek nesillere aktarmanın mutluluğuna yaşıyoruz. Antalya Lisesi, Antalya eğitim- öğretim hayatına ev sahipliği etmekte, sayısını saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok mezun vererek ülke kalkınmasında rol oynayan insan yetiştirmektedir. Bu gün itibariyle Antalya Lisesi Müzesi olarak da Antalya tarihine ve şehrin hafızasına hizmet edecek olan eski taş binamızın Milli Eğitim Bakanlığı'mız tarafından tarihe aktarılacak sonuçları düşünülmeden başlatıdığına inandığımız, okulun bütünlüğünü bozma ve başka kuruma bir bölümünü devretme kararından bir an evvel dönülmesinin kamuoyunun vicdanını yaralamamak adına gerekliliğine dikkat çekmek istiyoruz" diye konuştu. (DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Arsa Satılacak
Antalya Aksu'da icradan arsa satılacak. ...
19.08.2022 (0)
Daire Satılacak
Antalya Kepez'de icradan daire satılacak. ...
19.08.2022 (0)
Tarla Satılacak
Antalya Elmalı'da icradan tarla satılacak. ...
19.08.2022 (0)
Serik'e Tarım Lisesi Geliyor
2023-2024 Eğitim Öğretim yılında açılması planlanan Tarım Lisesi Yukarı Kocayata...
18.08.2022 (0)
Topçuoğlu: “Bize İnananları Mahcup Etmedik”
Özel Akdeniz Yükseliş Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Halil Topçuoğlu; “Şükürler ol...
18.08.2022 (0)
Kent Meydanı Toplantısı Yapıldı
Serik Kent Meydanı ile ilgili toplantı Serik Belediyesinde geçtiğimiz Çarşamba g...
18.08.2022 (0)
Kazada Hayatını Kaybetti
Yeni aldığı motosikletiyle yaptığı kazada hayatını kaybetti ...
18.08.2022 (0)
Eski müdürünü tabancayla vurup ağır yaraladı
Güvenlik görevlisi, eski müdürünü tabancayla vurup ağır yaraladı ...
18.08.2022 (0)
Durgun: “Yasaklar Fiyatları Düşürmez”
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci el otomobil satışı düzenleme...
18.08.2022 (0)
Tozdan Rahatsız Olan Mahalleli, Yol Kapattı
Mermer ocakları için çalışan kamyonların tozundan rahatsız olan Alaca Mahallesi ...
18.08.2022 (0)