Foto Galeri WebTV

18 Ağustos 2022 Perşembe  18:04
Durgun: “Yasaklar Fiyatları Düşürmez”
Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci el otomobil satışı düzenlemesi ile ilgili olarak Yükselenler Grup CEO’su Yahya Durgun, ‘Yasaklar fiyatları düşürmez.” dedi
 

QR Kodu
 

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci el otomobil satışı düzenlemesi ile ilgili olarak Yükselenler Grup CEO’su Yahya Durgun, ‘Yasaklar fiyatları düşürmez.” dedi

İkinci el otomobil satışına ilişkin 6 ay ve 6 bin kilometre şartı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, yeni düzenleme kimleri kapsayacak, cezası ne olacak? Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıkladığı ikinci el otomobil satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak, Ticaret Bakanlığı isterse 6 ay uzatabilecek.

“Vatandaşları Kapsamıyor”

Bireysel vatandaşı kapsamıyor olması vergi yönünden büyük kayıplara neden olabileceğini belirten Yükselenler Grup CEO’su Yahya Durgun şunları söyledi; “Bireysel al-satcılar eş, dost ve akraba üzerinden yıllık 3 araç sınırlaması ile vergi vermeden dilediği şekilde al-sata devam edecekler. Yıllık üç araç sınırlaması ile vergi vermeden dilediği şekilde al-sata devam edecekler, yetkililer bununda önüne ivedi şekilde sınırlamayı minimum bir araca düşürmeliler.

Geçici maddeyle yürürlüğe giren düzenlemeye göre; ikinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1 Temmuz 2023 tarihine kadar doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak. Bakanlık bu süreyi isterse 6 ay daha uzatabilecek. Düzenlemede ‘sadece 2.el kara taşıtı ticareti yapanlar için geçerli’ hükmü yer alıyor. Yani daha önce söylediğim gibi bu yasağın vatandaş için bir geçerliliği yok. Ayrıca otomobil ve arazi aracı dışındaki araçları da kapsamıyor.”

“Cezası Ne Olacak?”

“Diğer taraftan düzenlemede yer alan diğer bir detay ise 2. el ticari yapan şirketlerin mevcut stoklarında ki araçlar 15 Eylül 2022 tarihine kadar satılırsa bu araçlarla ilgili olarak bu kural uygulanmayacak. Yani yaklaşık bir aylık ek süre verilmiş. Ancak hala uygulama esası yani km kontrolünün nasıl yapılacağına dair bir bilgi yok. Ayrıca düzenlemede nasıl bir yaptırımı olacağı yani ne ceza verileceğine dair bir açıklama da yok.”

“Böyle Önü Kesilmez”

Bu düzenlemeyi duyduğumdan beri söylediğimi tekrarlayacağım, çünkü herkesin kafası karışık; “Fiyatları düşürmez, artırır!” Çünkü 6 ay ve 6 bin km satış yasağı ancak arzı düşürür. Yani ortada satacak araç azalır. Arz düşüp talep aynı kalırsa ki kalır, o zaman fiyatlar düşmez tam tersine artar.

Sonuç olarak piyasada regüle edilmek istenilen al-sat ticareti, şirketler değiller şahıslar üzerinden yapılıyordu. Bu ticarette galeriler bir nevi komisyoncu durumunda. Kurumları da zaten distribütörler sıkı denetliyordu. Yani siz yetkili satıcı olarak bir şirkete araç satmışsanız ve bu araçları alan şirket fahiş fiyata hemen satışa çıkarmışsa, distribütörün yaptırımları oluyordu. Yani bu işin önü sistem tam araştırılmadan bu tip düzenlemelerle bu şekilde kesilmez, benden söylemesi.”

Haber Merkezi

 
 

 

 

 

reklam

Aputkan, Aynur’u Altınla Ödüllendirdi
Belediye Başkanı Aputkan, Başpehlivan Aynur’u altınla ödüllendirdi....
7.10.2022 (0)
Halimoğlu Dünya Şampiyonu Oldu
Serik Belediyesi güreş antrenörü Aydın Halimoğlu veteranlar dünya şampiyonu oldu...
7.10.2022 (0)
Kadının Güçlenmesi İçin Kadın Dayanışması
Serik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Antalya Dokumapark’taki festi...
7.10.2022 (0)
Emin Çopur Vefat Etti
İlçemiz esnaflarından yağcı Emin Çopur, rahatsızlığı nedeniyle yaşamını yitirdi....
7.10.2022 (0)
Başpehlivan Şimşek Evliliğe İlk Adımı Attı
KIRKPINAR Başpehlivanı Serikli Cengizhan Şimşek, evliliğe ilk adımını attı. Şimş...
7.10.2022 (0)
Antalya'da Otel Servisi Devrildi: 9 Yaralı
Serik ilçesinde 5 yıldızlı bir otele ait personel servis midibüsü devrildi. Kaza...
7.10.2022 (0)
ATSO'da Seçimin Galibi Davut Çetin
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO), yönetim kurulu seçiminde Davut Çetin...
7.10.2022 (0)
Borsa Meclisi, 'Çandır' Dedi
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB), organ seçimlerinin ikinci aşaması olan yönetim ku...
7.10.2022 (0)
İlk Kutlama Ailesinden
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen Dav...
7.10.2022 (0)
Meslek Liseleri Fabrika Gibi
ANTALYA'da, 'fabrika' gibi çalışılan meslek liselerinde öğrencilerin üretim ve h...
7.10.2022 (0)