Foto Galeri WebTV

18 Kasım 2022 Cuma  15:37
Zeybek: “Çiftçi Kendine Yetecek Kadar Ekebiliyor”
Milletvekili Zeybek; “Antalya’da çiftçi sadece kendine yetecek kadar ekim yapabiliyor.”
 

QR Kodu
 

Milletvekili Zeybek; “Antalya’da çiftçi sadece kendine yetecek kadar ekim yapabiliyor.”

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı gündem dışı konuşmada Antalya’nın sorunlarına ve çözüm önerilerine değindi.

CHP’li Zeybek yaptığı konuşmada Antalya’nın tarımın ve turizmin başkenti olduğunu belirtirken, Antalya tarımının ve üreticisinin yaşadığı sorunlara dair açıklamalarda bulundu.

Antalya’da çiftçinin yaşadığı sorunların, ülkenin tüm üreticileri içinde geçerli olduğunu vurgulayan Zeybek, tarımın Türkiye için stratejik bir alan olduğunu, sanayi devrimine geç kalmış rekabet gücü az olan bir ülke olarak, bu açığı verimli ve büyük arazilerimizle tarımla kapatarak dünyada ilk sırada yer alınabileceğini belirtti.

“Antalya’da Çiftçi Kendine Yetecek Kadar Ekim Yapabiliyor”

CHP Antalya Milletvekili Zeybek, yaptığı konuşmanın devamında şu ifadeleri kullandı; “Dünyanın ileride yaşayacağı üç temel sorundan biri enerji, biri iklim, biri de gıdadır. Biz gıda konusunda gerçekten gelecekte yaşanacak o sıkıntıların önüne geçebilmek için bugünden gerekli tedbirleri almak zorundayız. Tarımın ayakta kalmasının tek yolu devlet desteğidir, bütün dünyada böyledir. Devlet desteği olmadan çiftçinin büyümesini sağlamak, ayakta kalmasını sağlamak mümkün değildir. Bunun için diyoruz ki çiftçiye daha çok destek bizim açık vaadimizdir. Çiftçiler için mazottan KDV'yi kaldıracağız, mazotun yarısını ya da belli bir oranını devlet tarafından karşılayacağız. Tarımda taban fiyat uygulaması getireceğiz. Girdiler, daha doğrusu maliyet artı, makul kâr eşittir taban fiyat diyeceğiz. Çiftçiler bunun üzerinde fiyatla satabiliyorlarsa da satacaklar devlet bunun garantisi olacak diyoruz.

Ekin ekme zamanı. Hafta sonu memleketim Serik'teydim, köyümdeydim. Daha önce 40-50 dönüm pamuk eken yeğenim "Amca 5 dönüm ekeceğim." dedi. Neden dedim ya, niye boş kalacak bu araziler? Zarar ediyorum, zarar. Yani kendime yetecek kadar ancak üretebileceğim. Geçen yıl mazotun kasımdaki fiyatı 8 liraydı, bugün 25 lira, yüzde 200'ün üzerindeki artış. Gübre geçen yıl çuvalı 350 lira, gübrenin bugün fiyatı 850 lira, alamıyor, hem mazottaki yüksek fiyat hem ürününü ayakta tutabilmesi için atması gereken gübredeki bu artış çiftçiye üretmekten geri bıraktı, üretmiyor, "Kendime yeteni üreteceğim." diyor. Eğer çiftçilerin her geçen gün tarım arazilerinin üretimi düşüyorsa bu bir devlet sorunudur, bunu ancak devlet desteğiyle aşabiliriz.

Türkiye'de tarımın ne kadar önemli olduğunu bilin, iki yıl içerisinde Trakya büyüklüğünde tarım arazisi ekim dışı kalmasın. Eğer üretemiyorsanız Konya gibi bir ovası olan ülkede buğdayı savaşan Ukrayna'dan ve Rusya'dan almak zorunda kalırsınız ve oradan buğday ithal ettik diye sevinirsiniz. Ayıptır, yazıktır. Konya Ovası olan bir ülkede buğday ithal ediliyorsa bu devletin ayıbıdır. Bu çiftçileri bu kadar ihmal etmeyin. Bu ülkenin geleceğini kurtaracak olan tarımdır.”

Haber: Osman Türkçe

 
 

 

 

 

reklam

Organ ve Kök Hücre Nakli, Kan İhtiyacını Artırıyor
“Antalya, organ nakli ve kök hücre nakli konusunda Türkiye'de başı çeken şehirl...
3.12.2022 (0)
MYP 'Genişletilmiş İstişare Toplantısı' Yapıyor
MYP tarafından Manavgat ilçesindeki bir otelde düzenlenen 'Genişletilmiş İstişar...
3.12.2022 (0)
AŞT Türkiyenin En Modern Tiyatro Sahnesine Kavuştu
ANTALYA Şehir Tiyatrosu, yeni oyunları ve 830 kişilik koltuk kapasiteli iki yeni...
3.12.2022 (0)
Engelliler İçin 374 Kilo Kapak Topladılar
Çağlayan İlkokulu 4C sınıfı öğrencileri,topladıkları plastik kapakları, 3 Aralık...
3.12.2022 (0)
Kara Akbaba Doğaya Salındı
Üzerindeki çipten konumu belirlenen kuş, alınıp Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşa...
3.12.2022 (0)
Akdeniz'de 'Ustura Gagalı' Kuşu Aranıyor
Kuş gözlemcileri son günlerde Türkiye kuş türü listesine 498'inci tür olarak, ye...
3.12.2022 (0)
Engelliler Haftası Nedeniyle 'Farkındalık Korteji'
ANTALYA'da 3 Aralık 'Dünya Engelliler Günü' nedeniyle Otizm, Yaşam ve Gençlik Sp...
3.12.2022 (0)
2 Bin 800 Kilometre Pedal Çevirecek
Trafikte Bisikletlilerin Varlığına Dikkat Çekmek İçin 2 Bin 800 Kilometre Pedal ...
3.12.2022 (0)
Rus Sanatçı Plastik Heykelleriyle Dikkati Çekiyor
Güzel Amirova, çöp poşetinden plastik şişeye, gazoz kapağından plastik klipslere...
3.12.2022 (0)
Göz Tansiyonu Konusunda Dikkatli Olun
''Çocuk Ve Yenidoğanlarda Göz Tansiyonu Konusunda Dikkatli Olun'' Uyarısı...
3.12.2022 (0)